Światowy Dzień Kubusia Puchatka. Bohaterowie kultowej bajki to nie przypadek. Istnieli naprawdę

Czy wiecie, że część bohaterów "Kubusia Puchatka" to realne postacie, a inspiracją do stworzenia kultowej bajki był syn autora? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek związanych z bohaterami Stumilowego Lasu oraz twórcą opowieści, A.A. Milne.

Alan Alexander Milne, będący autorem powieści o łakomym "Kubusiu Puchatku", przyszedł na świat 18 stycznia 1882 roku. Dzień narodzin pisarza ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka, czyli bohatera jego kultowej bajki, która skradła serca zarówno małych, jak i dużych czytelników. Wiecie jak powstała opowieść o bohaterach Stumilowego Lasu?

Niedźwiedzica inspiracją do stworzenia tytułowej postaci. Miś z "Kubusia Puchatka" istniał naprawdę

Niewielu wie, że inspiracją do stworzenia bajkowego misia było prawdziwe zwierzę, którym zafascynował się syn pisarza, Christopher Milne. Pasją chłopca były pluszowe zabawki, a jego ulubionym był miś Edward, którego otrzymał w dniu pierwszych urodzin.

 

Gdy pewnego razu wybrał się do londyńskiego ZOO, zachwycił się niedźwiedzicą o imieniu Winnie, która wyglądem przypominała mu ulubioną maskotkę. Zwierzę niemal od urodzenia wychowywało się w niewoli, do której trafiło po tym, jak myśliwy postrzelił jego matkę. Choć przez chwilę opiekę nad małą niedźwiedzicą sprawował porucznik Harry Colebourn, to ostatecznie trafiła do ZOO. Gdy Christopher wrócił do domu postanowił nadać misiowi nowe imię - Winnie.

 

Relacja Milne z synem nie należała do najłatwiejszych. Pasja chłopca zainspirowała pisarza

Zanim powstała książka, Milne nie był przykładnym rodzicem. Nie interesował się synem, a całą uwagę poświęcał swojej twórczości. Dopiero fascynacja Christophera sprawiła, że pisarz zwrócił uwagę na dziecko. Zaczął spędzać z nim więcej czasu i bacznie obserwować jego pasję, która wkrótce stała się inspiracją do stworzenia bajki, w której jego syn stał się jednym z bohaterów. Pierwowzorem pozostałych postaci ze Stumilowego Lasu, czyli Prosiaczka, Królika, Tygryska oraz Kłapouchego, były inne maskotki, którymi bawił się Chris.

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Pierwsza książka z serii o "Kubusiu Puchatku" została wydana w 1926 roku i niemal od razu zrobiła furorę. Sławę zyskał nie tylko pisarz, ale również jego syn, co z czasem okazało się dla Christophera przekleństwem. Dzieci utożsamiały go z Krzysiem znanym z bajki, co często wiązało się z niewybrednymi komentarzami rzucanymi w jego kierunku. Syn pisarza, jako dorosły mężczyzna, poszedł w ślady ojca. W swojej biografii wnikliwie opisał trudne dzieciństwo i chłodną relację z rodzicem.

W Polsce istnieją dwie wersje kultowego "Kubusia Puchatka". Autorką tej popularniejszej, którą utrwalił Disney, jest Irena Tuwim. Z kolei druga to bliższy oryginałowi przekład Moniki Adamczyk, w którym kultowego łakomczucha nazwano "Fredzią Phi-Phi".

<Reklama> Ebooki i audiobooki o Kubusiu Puchatku są na Publio.pl >>

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: