To najlepiej zarabiający pisarze w Polsce. Mróz się trzyma, ale idzie nowe

Aż dwójka polskich autorów mogła w zeszłym roku zarobić ponad trzy miliony złotych. W pierwszej dziesiątce jest też studentka, której powieści young adults sprzedają się fenomenalnie.

Na pierwszym miejscu po raz kolejny jest Remigiusz Mróz. Według magazynu "Wprost", który już po raz trzeci publikuje ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy, autor "Skazania" i "Werdyktu" mógł wzbogacić się o 3 098 042 złotych dzięki sprzedaży prawie 875 tys. egzemplarzy swoich książek. Mróz, który wydaje kilka książek w ciągu roku, po raz pierwszy zdobył także Bestseller Empiku za największą liczbę sprzedanych książek w kategorii kryminał i thriller. Wcześniej był nominowany pięć razy, można przypuszczać, że "głosy" (czyli liczba kupionych książek) rozkładały się równomiernie między różne jego tytuły. Tym razem "Projekt Riese" uzbierał ich wystarczająco, by pokonać konkurencję.

Remigiusz Mróz przy biurku Jakim cudem Remigiusz Mróz pisze tak szybko? Używa patentu Stephena Kinga

Remigiusz Mróz na szczycie, za nim dwie autorki 

Na drugim i trzecim miejscu - podobnie jak rok temu - są autorki piszące z myślą o dzieciach i ich rodzicach: Marta Galewska-Kustra, która stworzyła wspólnie z ilustratorką Joanną Kłos niezwykle popularnego Pucia, a także Anita Głowińska - autorka przygód Kici Koci. Pierwsza z nich mogła zarobić także ponad trzy miliony złotych, druga prawie - 2,9 mln, za to według rankingu to jej książek sprzedało się w 2022 roku najwięcej - ponad dwa miliony. Oboje bohaterów ma niedługo doczekać się przygód serialowych - Pucio prawdopodobnie jeszcze w tym roku, co do Kici Koci - powstał jeden odcinek, na razie nie ma daty premiery serii. 

W rankingu jednak pieniądze za prawa autorskie do ekranizacji (tych np. Mróz ma już na koncie kilka, a w planie premiera "Forsta" z Borysem Szycem na Netfliksie) czy sprzedaż gadżetów (zarówno Pucio i Kicia Kocia mają "swoje" puzzle, maskotki itp.) nie są uwzględniane. Liczy się tylko sprzedaż detaliczna książek.

Young adults w natarciu 

Nowością w rankingu jest obecność bardzo młodej autorki - Katarzyna Barańska jest znana swoim czytelnikom jako P.S. Herytiera lub Pizgacz. Jako pierwsza Polka zebrała na Wattpadzie (platformie, na której publikują i amatorzy, i zawodowcy) ponad 100 tys. obserwujących. Jej "Start a Fire. Runda pierwsza", P.S. Herytiera (Pizgacz), czyli pierwszy tom trylogii "Hell", został nagrodzony podczas gali Bestsellery Empiku. Ponad 145 tys. sprzedanych egzemplarzy powieści mogło przynieść autorce nawet ponad 640 tys. złotych i dało jej dziewiąte miejsce w rankingu. 

Weronika Anna MarczakWeronika Anna Marczak mat. prasowe Bestsellery Empiku/AKPA

Redakcja zwraca uwagę nie tylko na to, że czytelnictwo spadło do poziomu sprzed pandemii, ale także właśnie na silnie rozwijający się rynek literatury młodzieżowej, czyli young adults, której przedstawicielką jest Pizgacz. Warto w tym kontekście jeszcze raz wrócić do Bestsellerów Empiku - pisarką roku w internetowym głosowaniu została wybrana Weronika Anna Marczak, pisząca o rodzinie Monet. To także seria young adults.

Zobacz wideo [AUTOPROMOCJA] Weronika Anna Marczak o nominacji do Bestsellerów Empiku

W dwudziestce pisarzy ujętych w rankingu znalazło się dwóch nieżyjących klasyków - to Jan Brzechwa i Janusz Christa, przeważają autorzy literatury dziecięcej, ale na liście znaleźli się też m.in. Olga Tokarczuk, Natalia de Barbaro czy Andrzej Sapkowski.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Sapkowski Będzie kontynuacja "Wiedźmina? Andrzej Sapkowski zdradza swoje plany

Najlepiej zarabiający polscy pisarze - pierwsza dziesiątka

  1. Remigiusz Mróz - kryminał/sensacja/thriller
  2. Marta Galewska-Kustra - literatura dziecięca/młodzieżowa
  3. Anita Głowińska - literatura dziecięca/młodzieżowa
  4. Andrzej Sapkowski - fantastyka
  5. Olga Tokarczuk - literatura piękna
  6. Justyna Bednarek - literatura dziecięca/młodzieżowa
  7. Barbara Supeł - literatura dziecięca/młodzieżowa
  8. Andrzej Nowak - historia
  9. Katarzyna Barlińska vel Pizgacz - literatura młodzieżowa/Young adult
  10. Janusz Christa - komiks

Cały ranking jest dostępny na stronie magazynu "Wprost".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: