Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? "Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller"

Choć tego nie planowała, udało się jej wbić w trend - literatura young adults w ostatnim czasie radzi sobie wyjątkowo dobrze na polskim rynku. Według rankingu Wprost w pierwszej dziesiątce jest m.in. studentka, której powieści młódzieżowe sprzedają się fenomenalnie, a Weronika Anna Marczak dzięki "Rodzinie Monet" została wybrana Pisarką Roku 2022.

Weronika Anna Marczak wydała do tej pory dwa tomy "Rodziny Monet" (w trzech częściach - "Skarb" i podzielona na dwie "Królewna"). Jej literacki debiut spotkał się z ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim młodych czytelniczek (ale nie tylko, choć to literatura young adults). W lutym Marczak otrzymała statuetkę dla Pisarki Roku 2022 podczas gali Bestsellerów Empiku. W rozmowie z Martą Korycką mówi:

Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller. To faktycznie wydarzyło się nagle i nie myślałam o wydawaniu książki przez pryzmat jej sukcesu, bo nie byłam taka pewna tego sukcesu. Tak naprawdę zależało mi na tym, żeby spełnić marzenia. Chciałam, żeby to, nad czym pracowałam już długo - bo pisałam już długo na Wattpadzie - żeby mieć to w ręce, żeby zrobić z tego książkę.

Całą rozmowę można zobaczyć tutaj:

Zobacz wideo [AUTOPROMOCJA] Wywiad z Weroniką Anną Marczak, autorką "Rodziny Monet"

<<Reklama>> Audiobooki i ebooki Weroniki Anny Marczak w Publio.pl >

Jak Ania z Zielonego wzgórza? "Obie są wdzięczne i delikatne, ale też potrafią postawić na swoim"

"Rodzina Monet" to opowieść o docieraniu się nastolatki, która nagle traci mamę i babcię, z piątką braci, o których istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. W nowym środowisku, na nowym kontynencie, Hailie jednocześnie przeżywa żałobę, pierwsze zauroczenia, poznaje braci i ich tajemnice. To seria o rodzinie, ale też, co podkreśla Marczak, o przemianie nieśmiałej dziewczynki w pewną siebie kobietę. Przyznaje, że choć nie inspirowała się żadną książkową czy filmową postacią, można znaleźć pewne podobieństwo głównej bohaterki "Rodziny Monet" do Ani z Zielonego Wzgórza.

Obie są wdzięczne i delikatne, ale też potrafią postawić na swoim.

Więcej dowiecie się z rozmowy wideo, której można też słuchać jako podcastu "Dobrze Czytaj, Dobrze Słuchaj" Publio.pl m.in. w Publio, Spotify i Apple Podcasts.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Rodzina Monet" najpierw zdobyła wierną rzeszę czytelników w serwisie Wattpad i dzięki nim w drugim tomie pojawił się wątek menstruacji. To oni w komentarzach prosili, by pokazać ten okres w życiu Hailie. Pisarka, która zgodziła się wesprzeć akcję "Okres w moim życiu", mówi:

Byłam zaskoczona liczbą tych komentarzy i stwierdziłam, że może to jest potrzebne, może ludzie chcą to przeczytać, może to trzeba poruszyć - no bo faktycznie, jak sięgnęłam pamięcią do książek, które czytałam jako nastolatka, w ogóle nie było takiego tematu poruszonego. Nawet jak książka była pisana w pierwszej osobie, bohaterki nie miały takich problemów.

Wejdź na okreswmoimzyciu.pl posłuchaj historii i podpisz apel

Poznaj "Okres w moim życiu" nową kampanię społeczna Gazeta.pl i inicjatywy TakDlaPodpasek.pl, realizowanej przez Okresową Koalicję i Kulczyk Foundation. Apelując o darmowe podpaski w szkołach, rozmawiamy z kobietami o akceptacji własnego ciała, dostępie do środków higienicznych i o tym, jak okres wpływa na ich życie zawodowe.

Więcej o: