Choć w księgarniach półki uginają się pod ciężarem książek, a rynek wydawniczy nieustannie wzbogaca się o kolejne tytuły, to w dobie postępującego rozwoju technologicznego, niewiele osób sięga po tradycyjne publikacje. Ilość dostępnych utworów bywa przytłaczająca, a tylko nieliczni autorzy są w stanie zaciekawić czytelnika swoją fabułą. Jednak są takie pozycje, które niezmiennie od lat zachwycają czytelników. Oto kilka klasyków literatury, z którymi warto się zapoznać.
Ponadczasową powieścią jest bez wątpienia "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austin. Mimo że książka została wydana dwa wieki temu, to wciąż jest jednym z najpopularniejszych tytułów tego gatunku. Romantyczna historia Elizabeth Bennet i Fitzwilliama Darcy’ego została osadzona na przełomie XVIII i XIX wieku. Historia miłości głównych bohaterów przeplata się z obyczajami i życiem społeczeństwa angielskich prowincji.
W tym zestawieniu nie sposób pominąć jednej z najpiękniejszych książek Emily Jane Brontë wydanej w 1847 roku. "Wichrowe wzgórza" to historia, w której namiętna miłość przeplata się z nienawiścią i chęcią zemsty. Mimo iż początkowo tytuł nie spotkał się z pochlebnymi opiniami, to z czasem został doceniony przez krytyków i obecnie należy do kanonu literatury anglojęzycznej.
Absolutnym klasykiem literatury jest powieść Harper Lee "Zabić drozda". Książka ukazała się na rynku w 1960 roku i niemal od razu stała się bestsellerem. Fabuła osadzona jest w latach 30. ubiegłego wieku i opowiada historię ciemnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej dziewczynce. Kolor skóry jest tu istotny, gdyż pozornie prosta sprawa okazuje się nie lada wyzwaniem z uwagi wszechobecny rasizm.
Nie ma rankingu książek, w którym nie znalazłby się ponadczasowy "Rok 1984" autorstwa George’a Orwella. To futurystyczna dystopia, która światło dzienne ujrzała w 1949 roku i do dziś jest uznawana za jedną z najważniejszych powieści minionego stulecia. Złowroga wizja świata, w którym władza ma kontrolę nad każdym elementem życia obywateli, jest nieustannie aktualna pomimo upływu dziesiątek lat.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.