Skąd wzięła się idea Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego też w 2023 roku? Chociaż święto to nie jest jeszcze bardzo popularne w naszym kraju, to ma już całkiem sporo lat. Po raz pierwszy obchodzone było w 1967 r. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie 2 kwietnia przypadają urodziny Hansa Christiana Andersena.
Chyba trudno o lepszego patrona, bo przecież to Hans Christian Andersen zdobył sławę dzięki twórczości baśniopisarskiej. To spod jego pióra wyszły takie klasyki, jak choćby ''Brzydkie kaczątko'', ''Calineczka'', ''Królowa Śniegu'' czy ''Nowe szaty cesarza''. Nie dziwi więc, że oprócz nadawania ulicom czy teatrom jego imienia, to właśnie święto książki dla dzieci ustanowiono w dniu związanym z Andersenem.
Po co świętujemy 2 kwietnia? Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiono dla wsparcia czytelnictwa wśród i dla najmłodszych. Każdego roku inny kraj jest gospodarzem głównych obchodów. Polska odgrywała tę zaszczytną rolę w 1980 r.
Za samymi obchodami stoi Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych. Jest to organizacja non-profit, której zadaniem jest promowanie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w 1953 r. Jej polska sekcja powstała zaś w 1973 r.
Jak obchodzić dni książki dla dzieci? W jaki sposób świętować z korzyścią dla najmłodszych? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że 2 kwietnia nie jest jedyną okazją do promowania literatury dziecięcej i młodzieżowej. Co roku odbywa się choćby akcja społeczna ''Cała Polska czyta dzieciom''. W ramach kampanii upowszechniane jest twierdzenie, że czytanie dziecku codziennie przez 20 min jest doskonałą formą wspólnego spędzania czasu. Obchody dni książki dla dzieci mogą być doskonałą okazją dla promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Chodzi tutaj zarówno o najmłodszych potrafiących już samodzielnie czytać, jak i tych, którym pomagają w tym rodzice czy dziadkowie.
W jaki sposób zaangażować się w świętowanie? Jak obchodzić dni książki dla dzieci? Zawsze można sprawdzić to, czy bliskie nam biblioteki publiczne organizują jakieś wydarzenia związane z tym dniem. W niektórych przypadkach obchody są całkiem okazałe i obejmują np. spotkania z osobami piszącymi książki dla dzieci. Niekiedy urządzane są też tematyczne wieczory z ulubionymi bajkowymi bohaterami.
Co jednak, jeśli oferta okolicznych bibliotek nie jest zbyt bogata? Warto zorganizować coś na własną rękę. Można taki wieczór zorganizować we własnym domu, zapraszając także dzieci sąsiadów. Podstawą będzie tu jednak wyposażenie domowej biblioteczki w ciekawe książki dla najmłodszych. Dobrze, aby były to egzemplarze ładnie zdobione i bogato ilustrowane. Wszystko po to, aby zaszczepić w dzieciach miłość czytania, która zaprocentuje w przyszłości.
Zobacz też: Książki dla 7-latka i 7-latki - sprawdź najlepsze propozycje do nauki czytania