Jędrzej Pasierski: Była dyskusja o riserczu w powieści kryminalnej. Nie chciałbym, by z tym przesadzać

Powieść kryminalną porównuje do współczesnej baśni, ale choć nie jest zwolennikiem przesady, zdarza mu się konsultować nawet z budowlańcem. Z Jędrzejem Pasierskim spotkaliśmy się w związku z premierą "Martwego klifu".

Czy zdarza mu się konsultować wątki w swoich książkach? - Była taka dyskusja na temat riserczu w powieści kryminalnej.  Nie chciałbym, żeby z tym przesadzać, dlatego że powieść kryminalna jest pewnego rodzaju baśnią. Ale żeby ta baśń była dobra, była wciągająca, ona musi być realistyczna - mówi Pasierski. - Jeśli coś jest bardzo naiwne, sam jako czytelnik odkładam książkę, denerwuję się, dlatego że to jest trochę obrażanie mojej inteligencji. Dlatego pod tym względem staram się robić to dokładnie - dodaje. Jeśli chcecie dowiedzieć się np., czy to, że ma skończone studia prawnicze i praktykował w zawodzie pomaga mu w pisaniu kryminałów, koniecznie zobaczcie wideo.

Zobacz wideo

W dostępnej od piątku 21 kwietnia całej rozmowie, której można będzie też słuchać jako podcastu "Dobrze Czytaj, Dobrze Słuchaj" Publio.pl, rozmawiamy także o samej Ninie, uznawanej za jedną z najsilniejszych kobiecych postaci w polskiej literaturze kryminalnej, a także przygodach, które mogą spotkać pisarza w trakcie pracy nad kolejną książką. Także tych mrożących krew w żyłach, które same mogłyby stać się elementem kolejnej powieści.

O Jędrzeju Pasierskim i książce "Martwy klif"

Jędrzej Pasierski jest m.in. twórcą serii o policjantce Ninie Warwiłow. Za drugą książkę cyklu zatytułowaną "Roztopy" pisarz został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku. Za "Czerwony świt" otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku, a za "Kłamczucha" wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Teraz Nina wraca w nowej książce zatytułowanej "Martwy klif".

Rybacy znajdują ciało mężczyzny dryfujące u brzegów Karsiboru. To tylko wierzchołek góry lodowej: ktoś po kolei morduje wychowawców starego domu dziecka na wyspie Wolin. Trop poprowadzi Ninę Warwiłow do idyllicznej miejscowości położonej pomiędzy lasem a wodami Zalewu Szczecińskiego. W zamkniętej społeczności rybaków i żeglarzy Nina musi wykorzystać swoje specyficzne zdolności śledcze – rozwiązać sprawę, zanim morderca uderzy ponownie. Miasteczko na klifie ma jednak mroczną i powikłaną przeszłość. Przeszłość, w której każdy mógł się podać za kogoś, kim nie jest…

Więcej o: