Pawlicki jako Skrzetuski, a Grabowski w roli Zagłoby. Nietypowa odsłona "Ogniem i mieczem"

Takiej odsłony powieści "Ogniem i mieczem" autorstwa Henryka Sienkiewicza jeszcze nie było. Nowa, wyjątkowa adaptacja trafiła właśnie na platformę Audioteki. W obsadzie 20-godzinnego słuchowiska znalazły się najpopularniejsze gwiazdy polskiego kina.

Prawie 25 lat temu na kinowe ekrany trafiła ekranizacja "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film niemal od razu zrobił wśród widzów i krytyków ogromną furorę. Było to jedno z najdroższych i największych przedsięwzięć w polskim kinie, wielokrotnie odznaczane prestiżowymi nagrodami. Teraz Audioteka postanowiła przypomnieć słuchaczom losy bohaterów. 

Zobacz wideo Krzysztof Czeczot: Film to partnerzy, ujęcia, montaż i muzyka. W przypadku audio nie ma za co się schować [Popkultura Wywiad]

Audioteka wypuściła wyjątkowe słuchowisko. "Ogniem i mieczem" jest już dostępne na platformie

20 kwietnia 2023 roku odbyła się premiera audiobooka pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Użytkownicy Audioteki mają szanse ponownie przenieść się do siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej, w której na tle politycznych wydarzeń rozgrywa się walka Jana Skrzetuskiego i Bohuna o serce pięknej Heleny Kurcewiczówny. To opowieść, w której miłość przeplata się z nienawiścią, a zazdrość z żądzą władzy i krwi. Wyjątkowe słuchowisko, trwające aż 20 godzin, powstało na podstawie scenariusza stworzonego przez Szymona Wróblewskiego. Z kolei reżyserią zajął się Krzysztof Kiczka.

W obsadzie adaptacji największe gwiazdy. Twórcy zadbali o każdy detal

Opowieść o miłosnym trójkącie i wojnie pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną opowiada aż 80 największych gwiazd polskiego kina. W roli Jana Skrzetuskiego wystąpił Antoni Pawlicki, Heleną Kurcewiczówną została Michalina Łabacz, postać Bohuna wykreował Michał Żurawski, a Andrzej Grabowski otrzymał rolę Zagłoby. W pozostałych rolach pojawili się również m.in. Danuta Stenka, Jarosław Boberek, Dariusz Chojnacki czy Zbigniew Stryj. Z kolei głosem narratora przemawia Radosław Krzyżowski.

Słuchowisko promowane jest singlem, który został stworzony na potrzeby produkcji przez zespół Pervival Schuttenbach, odpowiadający m.in. za muzykę do cieszącej się uznaniem trzeciej części "Wiedźmina". Artyści zajęli się również oprawą dźwiękową, która towarzyszy całej adaptacji. Heavy metalowe brzmienia utworów w połączeniu ze słowiańskim folklorem i tradycyjnymi instrumentami, potęgują wyjątkowy charakter i klimat nowej wersji "Ogniem i mieczem".

Więcej o: