Targi książki 2023 się rozkręcają, a my polecamy przygodowe książki do czytania dla ciut starszych dzieci

Kwiecień i maj to tradycyjnie już miesiące, w których w wielu miejscach odbywają się targi książki. 2023 rok nie jest wyjątkiem. My przy tej okazji poszperaliśmy wśród nowości skierownych do młodych czytelników. Zebraliśmy zestaw najciekawszych nowości przygodowych dla (około) 10-latków - po prostu najlepsze książki do czytania.

Marta Korycka (matka.redaktorka): Za nami już m.in. targi książki 2023 w Białymstoku, w maju będzie kilka takich imprez w Warszawie, a we Wrocławiu po raz 20. obędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Nie tylko dorośli znajdą na takich wydarzeniach coś dla siebie, więc postanowiliśmy podpowiedzieć, na jakie nowości dla dzieci warto zwrócić uwagę.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Tajemnice i dalekie wyprawy - książki do czytania dla tych z wyobraźnią

Anna Kowal (sczytalim): W "Tajemnicy Lost Lake" Jacqueline West (Wydawnictwo Literackie) 11-letnia Fiona musi zostawić przyjaciół i życie, które zna i lubi. Cała rodzina przeprowadza się do sennego miasteczka Lost Lake, aby ułatwić Arden – siostrze Fiony, dojazdy na treningi łyżwiarstwa. Miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak jest coś, co bardzo zainteresowało naszą główną bohaterkę - książka znaleziona w starej bibliotece. Mroczna historia o dwóch siostrach bardzo ją wciąga… Jednak książka nagle znika. Czy komuś zależy na tym, aby dziewczynka nie dowiedziała się o tym, co dawno temu zdarzyło się w Lost Lake? Czy to możliwe, że groźny Poszukiwacz istnieje? Koniecznie przeczytajcie i sprawdźcie sami.

Ryszard Kozik (sczytalim): "Sekret skarbu" Maxa Czornyja (Frajda) to trzecia część serii adresowanej do małoletnich miłośników literatury kryminalnej. Jej bohaterami są Zagadkowi Agenci, czyli Eryk (a właściwie Eryczek Deryło, bo dorosły Eryk występuje w jednym z dorosłych cykli kryminalnych Czornyja), Romanie i Ewie. Tym razem w trakcie porządkowania antykwariatu trafiają oni na niezwykłą wiadomość. Wiele wskazuje, że jest to szyfr prowadzący do tajemniczego skarbu. Czy uda się im dotrzeć do celu? Czym jest skarb życia i czy w ogóle istnieje?

Anna: W podróż pełną niebezpieczeństw wyrusza 11-letni Ari, bohater książki Karoliny Lewesram "Silla" (Agora dla dzieci). W mroźnej krainie, gdzie świecą dwa księżyce, a ludzie i zwierzęta od lat żyją w zgodzie, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Robi się coraz zimniej, śnieżne krowy linieją, w wodach brakuje ryb, a Zorza… umiera. To właśnie Ari postanawia okryć mroczną tajemnicę. Rusza w podróż, podczas której spotyka nowych przyjaciół i przeżyje coś, co na zawsze odmieni jego życie. Dajcie się ponieść magii tej baśniowej krainy i odkryjcie sekret razem z chłopcem.

Marta: Też zaczęłam czytać "Sillę", co świadczy o tym, że dobre książki dla dzieci mogą wciągnąć także dorosłych. Innym takim przykładem jest seria o Skandarze, chłopaku, który okazuje się być jednym z jeźdźców jednorożców. To opowieść czerpiąca garściami z Harry'ego Pottera, ale - mam wrażenie - jednak trochę straszniejsza. Oprócz tego, że jednorożce nie są tu różowe i słodkie, a krwiożercze i niebezpieczne, akcja toczy się niezwykle szybko, jest sporo mroku. Powiedziałabym nawet, że nie każdy 10-latek będzie jeszcze gotowy na niektóre wątki. Pierwszą książkę cyklu A.F. Steadman pochłonęłam w zeszłym roku, w maju ukazuje się kontynuacja zatytułowana "Skandar i widmowy jeździec" (Poradnia K). Ja już czytam przedpremierowy egzemplarz i nadal robię to z przyjemnością. Dlatego polecam na targach książki szukać już obu.

 

Ryszard: "Zadziwiający kot Maurycy" Terryego Pratchetta (Prószyński i S-ka) to historia poharatanego kocuar, jego bandy szczurów i małego flecisty, którzy zarabiają na lęku ludzi przed gryzoniami. Pewnego dnia trafiają jednak do dalekiego miasteczka Blintzowe Łaźnie, gdzie ktoś zaczyna grać całkiem inną melodię – mroczną i posępną. A szajka szybko się orientuje, że w tamtejszych piwnicach kryje się coś bardzo, ale to bardzo niedobrego…

Anna: Ukazały się również kolejne tomy dobrze znanej dzięki netfliksowemu serialowi "Serii niefortunnych zdarzeń". W księdze trzeciej "Ogromne oko" i czwartej "Tartak tortur" (Harper Kids) poznajemy dalsze losy trójki sierot – Wioletki, Klausa i Słoneczka. Pech wciąż ich nie opuszcza. Tym razem będą musieli zmierzyć się z huraganem, głodnymi pijawkami, wielkimi mechanicznymi szczypcami, niesmaczną zapiekanką, chłodnikiem ogórkowym, człowiekiem z obłokiem dymu zamiast głowy, hipnotyzerką… i wieloma innymi przykrymi wypadkami. Uff, musicie przyznać, że do całkiem sporo jak na trójkę młodych bohaterów. Jeśli się nie boicie, to przeczytajcie jak poradzili sobie z kolejnymi przeciwnościami losu.

"Głupio" nie zawsze znaczy to samo co "niemądrze"

Marta: Jeśli mamy w domu fana lub fankę tajemnic, historii, mitologii itp., to myślę, że warto mu polecić książki do czytania takie jak np. "Sekrety zmarłych" Matta Ralphsa i Gordy'ego Wrighta (Harper Collins). Mój syn od kilku dni zaczytuje się w bogato ilustrowanych opowieściach m.in. o mumiach Chinchorro, gipsowych ludziach z Pompejów czy solnym człowieku z Iranu. Porządna pigułka wiedzy pozaszkolnej, która jednak zazębia się z tą z podręczników - bo o grobowcu Tutanchamona słyszeli chyba wszyscy, ale czy wiedzieliście, że na podeszwach znalezionej przy ciele faraona pary sandałów były umieszczone portrety wrogów władcy Egiptu? Nie jest to może powieść przygodowa, ale dla przyszłych Indiana Jonesów pozycja właściwie obowiązkowa. 

Ryszard: "Dziennik cwaniaczka. Więcej czadu" Jeffa Kinneya (Nasza Księgarnia) to kontynuacja jednej z zabawniejszych i bardziej niepoprawnych serii młodzieżowych. Greg zostaje pracownikiem technicznym w kapeli Bródna Pieluha. I od razu odkrywa cienie rockandrollowego życia: zarwane nocki, żebranie o lajki, niezdrowe używki (czyli kawę i pączki), notoryczny brak kasy, kłopoty z repertuarem, a przede wszystkim grożące rozłamem kłótnie między muzykami. Gdy nowa dziewczyna wokalisty zaczyna poprawiać teksty napisane przez Rodricka, Greg czuje, że ta pielucha jest pełna… i wkrótce się przeleje!

Anna: "Na skrzydłach motyla" Laury Dockrill od wydawnictwa Świetlik to opowieść Bazylu, który lubi się bujać na krześle. Pewnego dnia krzesło się przewraca, Bazyl uderza się w głowę i… całe lato musi spędzić w łóżku. Z maleńkiej szczeliny w jego głowie wylatują wspomnienia, marzenia oraz piękny motyl-przewodnik, który zabiera chłopca w niezwykłą podróż. Wyruszają na poszukiwanie zaginionych wspomnień Bazyla – nawet tych nie do końca przyjemnych.

Ryszard: "Domek na drzewie: najgłupsze historyjki" Andyego Griffithsa (Nasza Księgarnia) reklamowany jest jako "lektura rekomendowana dla istot nieposiadających mózgu". Nie znajdziecie w niej bowiem kolejnych trzynastu nowych pięter tytułowego domku, tylko trzynaście najgłupszych historyjek, jakie kiedykolwiek wymyślili Andy i Terry. "Te opowiastki są tak idiotyczne, że nawet Nochalska Księgarnia wahała się, czy je opublikować" – "kusi" wydawca.

Marta: A nienajgłupsza zdecydowanie jest książka napisana przez Olgę Tokarczuk i zilustrowana przez Joannę Concejo "Pan Wyrazisty" (Format). W świecie, w którym liczą się wizerunek i lans, łatwo stracić to, co nas wyróżnia. Po tym, jak syn, mąż i ja przeczytaliśmy tę książkę, odbyliśmy naprawdę ciekawą rozmowę, która dała nam wgląd w spojrzenie, jak do świata youtuberów, Robloksa czy komórek w ręku każdego dzieciaka podchodzi nasze dziecko.

 

Anna: "Detektyw Wróbel i złamane pióro" Adama Wajraka i Tomasza Samojlika od Agory dla dzieci to zupełnie nowy ptasi komiks. Fanów ekologiczno-kryminalnych zagadek (w wersji ornitologicznej, rzecz jasna) czeka kolejna wielka przygoda. Tym razem do akcji wkracza ptasi detektyw. "Detektyw Wróbel i złamane pióro" to znakomita zabawa, prześmieszne dialogi, solidna porcja wiedzy przyrodniczej oraz misja, która może zmienić miasto na lepsze.

Ryszard: "Zagadka zwierciadła Twardowskiego. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy" Marty Guzowskiej (Nasza Księgarnia) to trzeci tom nowej serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5. Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód. Teraz badają zjawiska nadprzyrodzone. Ten pomysł podsuwa im Lidka, która uczy się w klasie dziennikarskiej i ma za zadanie napisać serię reportaży z miejsc, w których straszy. Czwórka detektywów jedzie więc do Węgrowa, gdyż tam – w kościele – przechowywane jest lustro mistrza Twardowskiego. Lidka chce zobaczyć ducha w zmatowiałej tafli… ale ktoś ukradł magiczne zwierciadło…

Więcej o: