Od 2015 roku poziom czytelnictwa w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie, jednak wszystko wskazuje na to, że niebawem może się to zmienić. Eksperci zauważają niewielki wzrost w liczbie przeczytanych lektur. Jesienią 2022 roku Biblioteka Narodowa przeprowadziła badanie, którego wyniki zostały przeanalizowane i przedstawione we wstępnym raporcie opublikowanym 21 kwietnia 2023 roku.
Do sieci trafił raport dotyczący "Stanu czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku", z którego wynika, że co trzeci Polak przeczytał przynajmniej jedną książkę. Ponadto 34% osób badanych, mających co najmniej 15 lat, w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytało minimum jedną pozycję literacką. To jednak nie koniec dobrych wieści. Według ekspertów największy wzrost odnotowano w przedziale wiekowym od 15 do 18 roku życia. Aż 72% respondentów wykazuje chęci do czytania, z czego 18% deklaruje, że na swoim koncie ma 7 lub więcej tytułów. W stosunku do roku 2021 jest to wzrost o 5%.
Niezmienne są dysproporcje w kategorii płci. Z badań od lat wynika, że to kobiety czytają znacznie więcej niż mężczyźni. Jest to odpowiednio 42% i 26%. Ponadto najczęściej po książki sięgają osoby posiadające wyższe wykształcenie lub będące na etapie edukacji. Aż 58% badanych to absolwenci szkół wyższych, zaś 14% to osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe. Z kolei najmniejszy poziom czytelnictwa można zaobserwować w grupie emerytów, zwłaszcza wśród osób po 70. roku życia. Co ciekawe, zdecydowanie większy odsetek czytelników jest w dużych miastach.
Polacy coraz rzadziej korzystają z zasobów bibliotek, ale w zamian za to pożyczają książki od znajomych. Wciąż najwięcej osób wchodzi w posiadanie nowych tytułów, kupując je lub otrzymując w prezencie od innych. Z pewnością wielu ciekawi, po jakie gatunki sięgają czytelnicy. Najpopularniejsze są nieustannie: beletrystyka, literatura kryminalna, a także obyczajowo-romansowa. Ponadto odnotowano duży wzrost popularności literatury kryminalnej i sensacyjnej, bo obecnie wynosi aż 32% (w stosunku do 2020 roku jest to wzrost o 8%). Ku zaskoczeniu wielu, okazuje się, że książki fantasy lata świetności mają już za sobą i coraz mniej osób interesuje się tym gatunkiem. Według raportu z badań obecnie po tego typu lektury sięga zaledwie 7% respondentów, czyli o 4% mniej niż w 2020 roku.