Anna Kowal (sczytalim): Dla małych ciekawskich doskonale sprawdzą się książki Mateo Farinnela od Harper Kids. "Co robimy gdy śpimy" oraz "Wycieczka po mózgu" odpowiedzą na pytania: Co się dzieje w naszym mózgu kiedy śpimy? Czym są sny? Dlaczego odpoczynek jest potrzebny? Jak wygląda nasz mózg? Czym jest pamięć? W jaki sposób funkcjonują zmysły?. Tego wszystkiego dowiemy się dzięki neuronowi Tymkowi, który zabierze nas na wycieczkę po mózgu – pokaże wam jego zakamarki, pozna z innymi neuronami (również z tymi psotnymi) i razem z waszymi dziećmi wiele się nauczy.
Marta Korycka (matka.redaktorka): Skoro wspomniałaś o mózgu, to coś dla trochę starszych dzieciaków. Mój syn skończył niedawno czytać "Twoją anatomię" i teraz zabiera się za "Bardzo niesamowitą medycynę" Adama Kaya (Insignis). Na okładce mamy szkielet faraona w komiksowym stylu i dopisek "przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele". A ponieważ autor jest byłym lekarzem, teraz komikiem, to jest i pouczająco, i zabawnie. Dzieciakom z pewnością przypadną do gustu nawet same tytuły rodziałów, np. Rozdział o ssących krew pijawkach i dymiących tyłkach" czy rodział, w którym 1 (słownie: jeden) bąk prowadzi do śmierci dziesięciu tysięcy osób", bo jest taki moment w życiu, gdy umiejętność pierdzenia "spod pachy" imponuje kolegom, a życie dowcipnisiów kręci się wokół bąków przecież... tu mamy i to, i rzetelne informacje.
Ryszard Kozik (sczytalim): "Fake newsy. Inwazja morderczych majtek!" Elise Gravel (Nasza Księgarnia) to – wbrew żartobliwemu tytułowi – książka bardzo ważna. Fake newsy to plaga naszych czasów. Czym są i dlaczego ktoś wprowadza je do obiegu? Czemu tak łatwo uwierzyć w rzeczy, które przeczytało się w internecie albo usłyszało w filmiku czy programie? I najważniejsze: jak poradzić sobie w gąszczu informacji i odróżnić fakty od wymysłów? Elise Gravel tłumaczy to w przystępnej, komiksowej formie.
Anna: W serii "Akademia mądrego dziecka" od Harper Kids znajdziecie książki pełne niesamowitych (ale również prostych) doświadczeń które pokażą dzieciom, że nauka to super zabawa. Seria liczy już 11 książek, my bliżej przyjrzeliśmy się dwóm. "Mydło" i "Piasek" nauczą was, jak zrobić skaczące mydło, podpowiedzą jak zrobić mydlaną galaretkę, nauczą was puszczać bańki mydlane, wytłumaczą, jak przefiltrować wodę za pomocą piasku oraz podpowiedzą, jak zostać władcą czasu. Świetna zabawa gwarantowana.
Ryszard: "Atlas historii" (Nasza Księgarnia) to nowa książka Thiago de Moraesa, autora "Atlasu mitów". Ubrana w atrakcyjną - zarówno z uwagi na dobrze dobrane, ciekawe, a przy tym zabawnie przedstawione fakty, jak i efektowną oprawę graficzną - formę opowieść o 15 niezwykłych kulturach: od starożytnej Mezopotamii, Grecji czy Rzymu aż po współczesny, zglobalizowany świat. Jesteśmy wielbicielami picturebooków, zarówno tych adresowanych do małych, jak i nieco starszych czytelników. Ten zaliczyłbym do grupy 10+ (nie sprawdzałem, jak oznacza go wydawca, ale jako tata trójki dzieci z przedziału wiekowego 5-14 lat tak obstawiam).
Marta: Ponieważ napomknąłeś o mitach, dorzucę "Mitologię. Przygody słowiańskich bogów" Melanii Kapelusz z przecudnymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło (Harperkids). To wznowienie książki, która znalazła się w finale konkursów Złotej Ciżemki 2018 i Książki Roku 2018. Przyznam, że sama z ciekawością czytałam, bo choć mitologię grecką znam (choć nie tak dobrze jak mój zafascynowany nią 9-latek), to niektóre z tych opowieści były dla mnie zupełną nowością.
Anna: "Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci. Książka z okienkami" lgi Woźniak od wydawnictwa Papilon to tekturowa książka z okienkami, będąca zaproszeniem dla maluchów do wyprawy w kosmos. Która planeta w Układzie Słonecznym jest największa? Ile jest gwiazd na niebie? Dlaczego Księżyc zmienia kształt? Jak duże jest Słońce? - dzieci zadają pytania, na które warto odpowiedzieć w sposób dostosowany do ich możliwości i jednocześnie zaspokajający naturalną ciekawość. W tej książce znajdą odpowiedzi na wiele z nich.
Ryszard: "Kurzol. Gdzie się podział sen?" (Agora dla dzieci) to połączenie komiksu oraz tradycyjnej opowieści. Książkę stworzyli wspólnie Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska. On specjalizuje się w przybliżaniu dzieciom tematów, na których zazwyczaj wykładają się dorośli. A ona to brawurowo rysuje. Oto pierwszy tom serii o Antku i Kurzolu, która pomaga młodym czytelnikom zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej. Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać i nie możesz zasnąć… Antek przewraca się z boku na bok, wierci się i wierci, i nic! Przypadkiem odkrywa, że pod jego łóżkiem mieszka podejrzany stworek, w dodatku cały z… kurzu. Kurzol okazuje się całkiem fajnym gościem, co więcej – ma patent na to, jak pomóc Antkowi. Kiedy obaj przenoszą się do wnętrza organizmu chłopca, robi się naprawdę ciekawie.
Anna: "101 nieziemsko nudnych faktów" Mathildy Masters (Nasza Księgarnia) to zestaw ciekawostek udających nudę. "Nie czytaj tej książki, jeśli już wiesz, że: siedzenie na słupie jest dziedziną sportu (NUDA!), istnieje utwór muzyczny, który trwa 1000 lat (NUUDA!), co piąty człowiek sika do basenu (NUUU… Co? Czekaj! Serio?), możesz spędzić wakacje w prawdziwym więzieniu (NUU… Wow! A gdzie?), pierwszy telefon komórkowy ważył kilogram (Co? Jak to?)" – "zachęca wydawca". Skuszeni?
Ryszard: Dla nieco starszych, którzy chcą wiedzieć więcej, polecamy książkę "Od mitów do nauki. Jak przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć" Rebbecci Lewis-Oakes i Maxa Rambaldiego (Harper Kids). Autorzy porównali dawne mity i współczesne odkrycia. Ludzie od wieków starli się odpowiedzieć na pytania: dlaczego codziennie wschodzi słońce, skąd się bierze tęcza, czym są grzmoty i błyskawice… które z wyjaśnień miały swoje odzwierciedlenie w nauce, a które są tylko pięknymi opowieściami? Koniecznie przeczytajcie i dowiedzcie się sami.
Anna: Książka "Co jest w środku. Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy" Petera Hinckleya i Olgi Zakharovej (Kropka) zaspokoi ciekawość nawet najbardziej dociekliwych umysłów. Znajdziecie w niej 48 stron szczegółowych ilustracji oraz przystępne wyjaśnienie działania urządzeń. Co kryje się w prysznicu, maszynce do lodów, kostce Rubika, kalkulatorze, stole bilardowym, torze do kręgli czy drukarce? Przekroje przedstawione na barwnych ilustracjach pobudzą wyobraźnię przyszłych wynalazców, naukowców i inżynierów.
Marta: Polecałam już tę książkę w jednym z naszych ostatnich tekstów z tytułami dla 10-latków, ale polecę tu raz jeszcze. Jeśli mamy w domu fana lub fankę tajemnic, historii, mitologii itp., to myślę, że "Sekrety zmarłych" Matta Ralphsa i Gordy'ego Wrighta (Harper Collins) są idealnym wyborem. Mój syn od kilku dni zaczytuje się w bogato ilustrowanych opowieściach m.in. o mumiach Chinchorro, gipsowych ludziach z Pompejów czy solnym człowieku z Iranu.
Ryszard: "Historia naturalna Syren" oraz "Historia naturalna Magii" (Harper Kids) to pięknie wydane i bogato ilustrowane książki. Z pierwszą odkryjecie niezwykłą "prawdę" o mitycznych istotach z głębin oceanicznych, nauczycie się rozpoznawać gatunki syren, poznacie ich język, przekonacie się czy ich śpiew jest groźny a także dowiecie się jakie są ich przysmaki. Druga zabierze was w niezwykłą podróż, podczas której przekonacie się, że magia może się kryć w każdym, nawet najzwyklejszym przedmiocie, jednak tylko nieliczni potrafią ją rozpoznać, ujarzmić i właściwie wykorzystać. Dowiecie się, jak wróżyć z układu gwiazd i planet, jak interpretować przepowiednie kart tarota i jak poznać, które drzewo najlepiej sprawdzi się do wykonania różdżki. Te lektury to początek magicznej i pełnej tajemnic wyprawy.
Anna: Na koniec "Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe. 35 wartościowych historii, które zasieją szczęście" od ToTamto. Autorzy bestsellerowych "Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie", Alex Rovira i Francesc Miralles, powracają z nową książką. Znajdziecie w niej 35 opowiadań pokazujących wartości i dostarczających narzędzi, dzięki którym młodzi czytelnicy stawią czoła życiowym wyzwaniom. Ponadto będą mogli rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, odkrywać talenty i je realizować. Skierowane do całej rodziny historie inspirowane są najmądrzejszymi tradycjami ludzkości. To książka, która wzmacnia poczucie własnej wartości, pomaga radzić sobie z frustracją i pokazuje drogę do samodoskonalenia.