"'Niektórzy lubią poezję' - pisała Wisława Szymborska. Okazało się, że my lubimy ją… nawet za bardzo. Przygotowując tom 'Wiersze wszystkie', włączyliśmy bowiem do niego utwór 'Przerwana opowieść'. Wiersz w rzeczywistości napisał Witold Turdza, którego przepraszamy za ten błąd. Wspaniały to pastisz, którego nie powstydziłaby się nasza znakomita Noblistka, więc z rozpędu włączyliśmy go do innych jej utworów. Znając poczucie humoru Poetki, zaśmiewa się pewnie teraz z tej pomyłki, którą oczywiście naprawiliśmy w dodruku" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym przez Wydawnictwo Znak w mediach społecznościowych.
"Przepraszamy wiernych czytelników Noblistki, mając nadzieję, że ci z Państwa, którzy mają już wydanie 'Wierszy wszystkich', spojrzą na nie jak na nowego białego kruka w swojej biblioteczce" - dodaje wydawca.
To dość świeży - debiutujący na rynku w lutym tego roku - zbiór został wydany z okazji stulecia urodzin noblistki. Jak można przeczytać w notce od wydawcy, zawiera całą twórczość poetycką Szymborskiej - teksty od debiutanckiego "Szukam słowa" po wiersze dotąd niepublikowane. "Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza; jego posłowie ułatwia poruszanie się po wielości możliwych kontekstów i odczytań tej poezji" - pisze Znak. "Przerwana opowieść" Turdzy to rzeczywiście pastisz poezji nagrodzonej literackim Noblem Polki, a konkretnie jej "Rozpoczętej opowieści".
Wisława Szymborska, która w 1996 roku zdobyła Nagrodę Nobla, słynęła nie tylko ze swojej twórczości, ale także skromności oraz poczucia humoru. Nie lubiła szumu wokół siebie, więc gdy po ogłoszeniu werdyktu Komisji Noblowskiej jej telefon nie przestawał praktycznie dzwonić, było to dla niej niekomfortowe. Z odsieczą przyszedł wtedy jej ówczesny sekretarz Michał Rusinek. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" - wspominał, jak sobie z tym poradził: Przeciąłem po prostu kabel.
Nobla dostała za całokształt twórczości, a zwłaszcza "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Jej wiersze często są ironiczne, nie brakuje w nich żartu. Nawet samą decyzję Szwedzkiej Akademii poetka skomentowała z przymrużeniem oka. - Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie - powiedziała. Za jej życia ukazało się 13 tomów jej poezji, w 2014 roku został wydany jeszcze "Czarna piosenka" na podstawie maszynopisu. Wisława Szymborska zmarła w Krakowie 1 lutego 2012 roku.