Puzzle dla dzieci, czyli coś na miłośników układanek

Uwielbiamy układanki, gry i puzzle. Wybraliśmy dla was najciekawsze nowości.

Anna Kowal (sczytalim): Uwielbiamy Zagadki od Czuczu. Towarzyszą nam od kilku lat. Dla Zuzi są fajnym pomysłem na spędzenie krótszej lub dłuższej chwili na rozwiązywaniu zadanek. Dla nas - pretekstem do zabawy, która uczy. Właśnie ukazała się ich kolejna odsłona, dla różnych przedziałów wiekowych (3-4, 4-5, 5-6, 6-7 lat). Serdecznie polecamy! Sprawdzą się w domu i podróży! Sprawią Wam mnóstwo radości.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Ryszard Kozik (sczytalim): Paluszkowa seria Czuczu aktywizuje małe paluszki i główki. To książeczki pełne pomysłów na zabawy dostosowane do wieku i rozwijających się umiejętności naszych maluchów). Na każdej stronie długiej harmonijki znajdziecie kreatywne zadania, które pozwalają doskonalić gest wskazywania palcem, koncentrację i umiejętności językowe, które są podstawą komunikacji. Książeczki mają wersje 12 miesięcy+, 15 miesięcy+, 18 miesięcy+ i 2 lata+.

 

Anna: Polecam serię "Co się kryje" od Zielonej Sowy. To seria wyszukiwanek dla małych detektywów, którzy chcą poznawać otaczający ich świat pełen zwierząt i ciekawych przedmiotów. Te książki nie tylko zapewnią maluchom godziny zabawy, ale też wspomogą rozwój umiejętności poznawczych, wyobraźnię i zdolność logicznego myślenia. W serii ukazały się książeczki: "Co się kryje w domu", "Co się kryje w lesie", "Co się kryje nad wodą i pod wodą".

Ryszard: Każde dziecko przechodzi przez etap oklejania naklejkami wszystkiego, co popadnie. Naprzeciw dzieciom i ich rodzicom wychodzą dwie serie Zielonej Sowy. "Baw się naklejkami" to seria dla "początkujących", ukazały się w niej książeczki "Psy i koty", "Safari", "Pojazdy" i "Na wsi". Dla "zawansowanych" jest seria 160 naklejek z książeczkami "W lesie", "Na wsi", "Dinozaury i smoki" oraz "Pojazdy".

Anna: "Dzikie puzzle SAWANNA" (Czuczu) powstały z myślą o dzieciach 2+ i składają się z 24 elementów. Układając je maluchy poznają zwierzęta żyjące na sawannie (to oczywiście pretekst do ciekawych opowieści o słoniu, żyrafie, lwie, zebrze, hipopotamie i małpce), a także nauczą się dopasowywać kształty puzzli (co przecież i dla dorosłych bywa wyzwaniem ;)).

Kobieta czyta dzieciom - zdjęcie ilustracyjne Książki dla dzieci ciekawych świata. Odpowiedzą na pytania młodych czytelników

Ryszard: "Zakręcone domino" (Zielona Sowa) to idealna propozycja dla najmłodszych. Gra ma dwa warianty - można łączyć w całość obrazki i dopasowywać elementy ze względu na kolor. Każda rozgrywka to świetna zabawa, przez którą dziecko będzie rozwijać spostrzegawczość, koncentrację, umiejętność logicznego myślenia, a także rozpoznawanie kolorów.

Anna: A ja polecam serię wydawnictwa Wilga składającą się z puzzli i książeczek. W książeczkach znajdziecie wesołe, sympatyczne wierszyki, a duże puzzle są dopasowane do wieków dzieci. W cyklu ukazały się książeczki: "Mój pierwszy alfabet", "Moje pierwsze słowa", "Moje pierwsze liczby", "Moje pierwsze zwierzęta", "Moje pierwsze liczby".

 

Ryszard: Puzzle "Hau pieski" i "Miau kotki" (Czuczu) adresowane są do dzieci w wieku 3+ i składają się z 40 elementów. To super układanki dla maluchów, które lubią zwierzątka. Dopasowywanie kształtów i kolorów pomoże rozwinąć ich umiejętności intelektualne i manualne. Puzzle zapewnią wam też wiele okazji do wspólnej zabawy.

Anna: Z myślą o tej samej grupie wiekowej powstały "Moto puzzle AUTA" (Czuczu). Składają się z 40 elementów, rozwijają sprawność manualną, ćwiczą spostrzegawczość i poszerzają wyobraźnię. Są adresowane zarówno do dziewczynek, jak i do chłopców, bo którego dziecka nie fascynują wozy strażackie, czy pogotowia ratunkowego, a tu znajdziemy także kilka innych.

Ryszard: Bardzo fajna jest seria "Minipuzzle" od Zielonej Sowy. 25-elementowe układanki to dobry sposób na rozwijanie spostrzegawczości i ćwiczenie koncentracji u najmłodszych. Podczas zabawy dziecko nie tylko doskonali zdolności motoryczne, ale również uczy się rozpoznawać kolory. W serii ukazały się puzzle: "Lisek", "Wiewiórka", "Baranek", "Jelonek" i "Kotki".

Anna: Place budowy, wypełnione rozmaitymi maszynami zawsze fascynują dzieci, na przykład naszą Zosię. Wilga ma dla nich bardzo ciekawą propozycję – cztery książki harmonijkowy "Stwórz plac budowy" (z kolejnymi numerami). W środku znajdziecie zarówno obrazki do kolorowania i wyszukiwania, jak i naklejki przedstawiające pojazdy, robotników lub ciekawe przedmioty. Cztery rozłożone obok siebie zeszyty stworzą ogromny i niesamowity plac budowy.

Duże litery, mało tekstu, ciekawe ilustracje - to ważne przy wyborze książki do nauki czytania Książka do nauki czytania powinna spełniać kilka warunków. Te są sprawdzone

Ryszard: Polecamy też gorąco serię Puzzlove Czuczu. Znajdziecie w niej układanki o różnym stopniu trudności od kilkudziesięciu do 500 kawałków, z psami, kotami, koniami, czy ptakami. Można je układać w duetach – dziecko mniejsze, a dorosły większe. Można też oczywiście wspólnie. Niezmiennie polecamy tez gorąco puzzle "Kraków" – to zabawa dla całej rodziny, nie tylko w trakcie układania, ale też i później, gdy poszukujemy na obrazków elementów z krakowskiej historii i teraźniejszości.

Anna: Na koniec książka od wydawnictwa Wilga, która poleca się sama, tytułem "Absolutnie rewelacyjna wielka księga łamigłówek". W środku znajdziecie ponad 1000 ciekawych i wciągających zadań - krzyżówki, wykreślanki, labirynty, sudoku, łączenie kropek, kolorowanki, szukanie różnic i wiele innych. Na każdy wyjazd i kiepską pogodę będą jak znalazł.

Więcej o: