Komiksy dla dużych i małych. Polecamy ciekawe nowości

Maluchy uczą się na nich czytać, starsi już samodzielnie śledzą przygody ulubionych bohaterów. Dla części stają się pasją na całe życie. Polecamy ciekawe komiksy, które niedawno ukazały się na rynku.

Anna Kowal (sczytalim): Macie w domu małe królewny i małych królewiczów, fanki i fanów disneyowskich bajek? A może same/sami wspominacie je z sentymentem? Do księgarń trafił właśnie najnowszy tom kolekcji disneyowskich opowieści w wersjach komiksowych - "Alicja w Krainie Czarów" (Egmont). Streszczała historii nie będę, bo wstyd nie znać, a na dodatek w tej zwariowanej fabule łatwo mogłabym się pomylić i wtedy to mnie by było wstyd. W serii ukazały się też m.in.: "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Król Lew", "Mulan", "Zakochany kundel", "Aladyn" i "Alicja w Krainie Czarów". Myślicie, że komiksy to dobry sposób na zachęcenie dziecka do lektury? Moim zdaniem tak - dużo ładnych, kolorowych obrazków, mniej tekstu, ale jednak zawierającego konkretną opowieść... - to powinno zadziałać!

 

Dla młodego czytelnika

Ryszard Kozik (sczytalim): "Emocje. Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia. Tom 1" duetu Brigitte Luciani i Eve Tharlet to zaproszenie do leśnej szkoły pana Borsuka i pani Lisicy. Pani Lisica porozmawia z nami o najważniejszych emocjach, jakie pojawiają się w naszym życiu. Świetnie się składa, ponieważ zwierzątka mają na ten temat do opowiedzenia wiele ciekawych historii. Nauczycielka Matylda w sposób zabawny i przystępny opowie, jakie emocje władają nami najczęściej, a co najważniejsze – wytłumaczy, czemu służą, i podpowie, jak możemy sobie z nimi radzić.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Marta Korycka (marta_korycka_): Mój młodszy syn poznał borsuki w "Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie" tych autorów. Starszy zaczytuje się np. w kolejnych tomach Lucky Luke'a, "Kaczorach Donaldach". "Asteriksach" czy "Kajkach i Kokoszach", ale ostatnio podrzuciłam mu też na półkę "prawie komiks" Bogusia Janiszewskiego i Nikoli Kucharskiej "Kurzol. Gdzie się podział sen?" od wydawnictwa Agora dla dzieci. Janiszewski nie boi się tłumaczyć dzieciom tego, co wielu wydaje się "trudne" - poruszał już tematy takie jak choroba nowotworowa w mądrym "O, choroba" czy ekonomia albo seks w serii "To, o czym dorośli ci nie mówią". Teraz razem z ilustratorką Nikolą Kucharską zabierają czytelników w podróż do wnętrza organizmu. Książka łączy w sobie elementy komiksu i dłuższe partie tekstu.

 

Anna: Foxgames, które wydaje od kilku lat komiksy paragrafowe, przygotowało serię dla dzieci 6+ , która jest świetną okazją do wspólnej zabawy rodziców i dzieci. Historie zostały zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych i zawierają uproszczone przygody. Rozbudowane scenariusze pozwolą dzieciom na naukę czytania oraz zabawę, ale także rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie. W serii ukazał się m.in. komiks "Cukras. Kotki i smoki". Królestwo kotów jest w rozsypce: straszliwy smok sieje w nim terror! Dzielny kociak Mo postanawia wyruszyć na poszukiwania potwora, pomimo zakazu ojca, króla. Na szczęście może liczyć na pomoc małych czytelników. W komiksie "Kotki i smoki: Smocze kwiaty" kotek Mo chce dać swojej mamie wyjątkowy prezent na urodziny: smocze kwiaty. Rosną one w odległych górach, gdzie mieszka smok i nieznane stworzenia… W serii ukazał się też "Bocian Lucek". Tytułowy bohater nie jest zwykłym pracownikiem poczty, tylko listonoszem żądnym przygód! Jego przyjaciele z wioski powierzają mu ważne zadania, a my, wcielając się w niego, musimy je zrealizować.

Ryszard: Bohaterem komiksu Tomasza Niewiadomskiego "Kocie sny" (wydawnictwo Kurs) jest kot Misio, który śni o Sherlocku Holmesie, Newtonie, o zaginionej suszonej kocimiętce, podróżach, myszach i jeszcze raz o jedzeniu. Autor wyobraził sobie, co kotu może się śnić, traktując go jako współautora scenariusza. Absurdalne i groteskowe poczucie humoru rozbawi z pewnością nie tylko miłośników kotów.

Ryszard Ćwirlej w Gazeta.pl "Może zbyt wiele duchowego pierwiastka wchodzi do naszych szkół, a zbyt mało fizyki"

Anna: "Diabełki. Siostrom wstęp wzbroniony" (Egmont) to trzeci to serii Oliviera Dutto o niezbyt grzecznym rodzeństwie. Diabełki są w znakomitej formie do robienia dowcipów! Siostra i jej młodszy brat, zwani przez dalszą rodzinę „dwiema dzikimi bestiami", toczą ze sobą bezustanne boje. Zwykle wygrywa sprytniejsza Nina, bo ma mnóstwo pomysłów, jak sprawić, aby rodzice karali Tomka za rzeczy, których nie zrobił. Jednak nawet ona może się okazać bezradna w konfrontacji z kuzynem Frankiem... A jak poradzi sobie rodzeństwo, gdy mama wyjedzie na kilka dni i zostaną z tatą, który nie przepada za gotowaniem i sprzątaniem?

Ryszard: "Kaczogród. Papuga z Singapuru i inne historie z lat 1945–1946" Carla Barksa (Egmont) to 19. tom cyklu. Ptak z tytułowej opowieści ma na imię Joe, a w dziobie niewyparzony język, który wyjątkowo daje się we znaki Donaldowi. Z kolei w komiksie "Mądry pies" kaczory postanawiają przyjąć pod swój dach kudłatego czworonoga. Donald upiera się, że zwierzę musi mieć rodowód i należeć do najinteligentniejszej rasy na świecie… Zwierząt jest w tym zbiorze więcej. W jednej z historii siostrzeńcy zaprzyjaźniają się z młodą foczką, a w innej – Donald usiłuje zdobyć indyka, żeby tradycji na Święto Dziękczynienia stało się zadość. Najdłuższy komiks w tomie, "Postrach rzeki", opowiada o pewnym wodnym potworze.

Komiksy raczej dla starszaków

Anna: A teraz coś dla starszych, a może nawet dorosłych dzieci… "Najemnik" Vicente’a Segrellesa (Kurc) to dziewiąty tom serii "Zaginieni przodkowie". Nan-Tay i Najemnik podejmują wyczerpujące poszukiwania przodków wojowniczki. Wyruszają z Hiszpanii epoki rekonkwisty aż za ocean, do królestwa Majów. Najemnik spotka tam kogoś, kogo nigdy więcej nie spodziewał się ujrzeć…

 

Ryszard: "Buddy Longway" to trzecia część cyklu "Ludzkie szaleństwo" Deriba (Kurc). To historia miłosna rozgrywająca się u stóp Gór Skalistych i na Wielkich Równinach, opowieść o losach Longwayów: Buddy’ego, Chinook, Jeremy’ego i Kathleen. Rodzina początkowo stawia czoła naturze, czasami wrogiej, lecz kształtującej charakter, a następnie Indianom, którzy przynoszą ze sobą przemoc i niesprawiedliwość.

Anna: "Sherlock Holmes: Mistyczne śledztwa" (FoxGames) to komiks paragrafowy adresowany do starszych czytelników. W Londynie popełniono przedziwne zbrodnie. Odnalezienie sprawców jest prawdziwym wyzwaniem. Czy rzeczywiście winnymi okażą się istoty nie z tego świata? Cszytelnicy/gracze mogą wcielić się w Holmesa, Watsona lub Thomasa Carnackiego (łowcę wszelkich dziwów). Przesłuchują świadków, szukają wskazówek i starają się odkryć tajemnicę.

Ryszard: "Świt X. X-Men" (Egmont) to pierwszy tom głównej serii o przygodach X-Men spod szyldu "Świt X". Niezależne państwo na wyspie Krakoa rozkwitło, a mutanci odzyskali nadzieję na lepsze jutro. Dzięki własnej odwadze i niebywale zaawansowanej biotechnologii stali się poważnymi graczami na arenie międzynarodowej, ale im większe zyskują wpływy, tym potężniejszych mają przeciwników. Scenariusz tego tomu napisał Jonathan Hickman, a rysunki stworzyli Leinil Francis Yu i Russell Dauterman.

Anna: Nakładem Hachette Polska ukazuje się Wielka Kolekcja Komiksów DC Bohaterowie i Złoczyńcy. To zbiór komiksów z najpopularniejszymi bohaterami Universum DC. Każde wydanie to wyjątkowa, wciągająca przygoda z kultowymi postaciami - od Batmana to Aquamana, od Jokera do Legionu Samobójców. Najnowszy, 45 tom to "Ptaki Nocy. Wielkie umysły myślą podobnie".

Kobieta czyta dzieciom - zdjęcie ilustracyjne Książki dla dzieci ciekawych świata. Odpowiedzą na pytania młodych czytelników

Ryszard: W dzieciństwie czytywałem komiksy, ale przyznam, że zawsze wolałem książki. Sięgając teraz po "Batman Detective Comics - Nowe sąsiedztwo" (Egmont) wskoczyłem więc po wielu latach na głęboką wodę, ale wypłynąłem i muszę przyznać, że mi się spodobało, więc ciągi dalsze nastąpią. Batman opuszcza posiadłość Wayne’ów i Jaskinię Nietoperza. Przeprowadza się do kamienicy w sercu miasta i buduje nowe mikrojaskinie w tunelach kanalizacyjnych pod powierzchnią Gotham. Nowy burmistrz Christopher Nakano ma jednak własne pomysły na zapewnienie bezpieczeństwa w mieście i z Mrocznym Rycerzem mu nie po drodze. Gotham wstrząsa informacja o morderstwie Sary Worth, córki potężnego i bezwzględnego Rolanda Wortha. Na miejscu zbrodni widziano Batmana, który jako pierwszy znalazł zwłoki, podejrzenie pada więc na niego. Zaczyna się więc polowanie na człowieka nietoperza, a tymczasem prawdziwy zbrodniarz bardzo sprytnie się zakamuflował...

Więcej o: