Anna Kowal (sczytalim): Zacznę od sympatycznych "Przepisów z balkonu i ogródka" Felicity Sali (Kropka), które są zaproszeniem zaproszenie do hodowania warzyw i owoców oraz zdrowego, rodzinnego gotowania. Od szparagów i groszku wiosną, przez wiśnie latem, paprykę, gruszki i dynie jesienią, aż po ziemniaki i owoce cytrusowe zimą - w Ogródkowie przez cały rok uprawia się rośliny! Na parapetach, balkonach, tarasach dachowych czy w ogrodach sadzi się, pielęgnuje, zbiera owoce i warzywa, a także wyczarowuje z nich wspólnie wspaniałe, pyszne dania. W książce znajdziecie m.in. przepisy na proste ciasta, tarty, zupy, sosy, placuszki i krokiety.
Ryszard Kozik (sczytalim): Małych ogrodników zainteresuje też z pewnością książka "To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" Kirsten Bradley (Kropka). Dzieci znajdą w niej wiele pomysłów i prostych zadań, które wprowadzą je w świat przyrody i ogrodnictwa. Przeglądając kolejne strony i wypróbowując zamieszczone tu instrukcje, coraz lepiej będą poznawały życie roślin. Nie masz balkonu? To żaden problem. Do prostych upraw wystarczy parapet lub balkon.
Anna: Co najlepiej sprawdza się do wycieszenia dziecka przed snem? Oczywiście czytanie! "Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w lesie" Gabby Dawnay (Harper Kids) to dziewięć czarujących historii o tym co dzieje się w leśnym królestwie – jak rosną grzyby, do czego służą korzenie, dlaczego pszczoły są ważne. Krótkie wierszowane historie w prosty sposób przybliżą waszym dzieciom naturalne zjawiska i zależności zachodzące w przyrodzie, a ilustracje zadziałają kojąco i wyciszająco. To doskonała lektura na wspólny czas z dzieckiem na koniec ekscytującego i pełnego zabaw dnia.
Ryszard: Dzięki książce "Wynalazki roślin" Clive’a Gifforda (Harper Kids) poznamy rośliny, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć, a naukowcy nadal się na nich wzorują, projektując bezpieczne budynki, oddychające tkaniny, ekologiczne paliwo czy nowoczesne roboty. Dowiemy się również, komu zawdzięczamy rzepy w butach, z czego były robione pierwsze fajerwerki, co przypominają marsjańskie łaziki. Poznamy fascynującą historię ewolucji roślin, ich sposoby na radzenie sobie z problemami i sporo się od nich nauczymy. Jedno możemy wam zagwarantować, bo tej lekturze spojrzycie na wasze domowe rośliny zupełnie inaczej.
Anna: Tytułowe "Robale. Owady i inne małe stworzenia" Brereton Catherine (Papilon), choć czasem ich nie widać gołym okiem, są wszędzie: w powietrzu i w wodzie, w szczelinach kory, murów i pod ziemią. W tej książce znajdziecie ich mnóstwo - od różnego gatunku biedronek, motyli, poprzez krocionogi, ślimaki, pająki i dżdżownice, aż po zadziwiające wodne skorpiony. Dowiecie się, jak na własne oczy sprawdzić, co porabiają w ziemi dżdżownice albo jak zwabić ważkę, by przyjrzeć się jej z bliska. Dołączono też listę do zaznaczania gatunków, które uda się wam namierzyć, a w słowniczku znajdziecie pojęcia związane z owadami.
Ryszard: Mam też coś dla miłośników zwierząt. W książce "Psy – od drapieżników do obrońców" (Nasza Księgarnia) Andy Hirsch odpowiada m.in. na pytania o to: Jaka jest różnica między rasą chihuahua a bernardynem? Czy psy naprawdę pochodzą od wilków? I jak bystre są w rzeczywistości? Wraz z przyjaznym kundelkiem wyruszamy w podróż, by odkryć, skąd się wzięły psy, jak genetyka i ewolucja wpływają na gatunki i… dokąd właściwie poleciała ukochana piłeczka.
Anna: O kuzynach psów opowiada książka "Czternaście wilków" Catherine Barr (Nasza Księgarnia). Przez setki lat były władcami Yellowstone. Z biegiem czasu jednak pojawili się tu ludzie i zaczęli je zabijać. Na szczęście dzięki determinacji i uporowi ekologów zimą 1995 roku do Yellowstone trafiło kilkanaście kanadyjskich wilków. Catherine Barr, która relacjonuje ich losy, opowiada o współzależnościach w świecie przyrody. Udowadnia, że drapieżniki są niezbędne w ekosystemie, i pokazuje, jak człowiek (z niewiedzy, egoizmu lub ze strachu) narusza kruchą równowagę planety.
Ryszard: "Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych" (Wydawnictwo Literackie) to kontynuacja rodzinnej serii zapoczątkowanej przez "Tatry". Po wyprawie w Tatry nadszedł czas na morską przygodę. Wzdłuż polskiego wybrzeża poprowadzi nas Jan Wilkanowski, mieszkaniec Mierzei Wiślanej, przewodnik turystyczny i wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, który ostatnich kilkanaście lat swojego życia spędził, czuwając nad bezpieczeństwem fok, spiesząc na pomoc morświnom i chroniąc naturalne siedliska morskiego ptactwa. Swoją wiedzą o Bałtyku dzieli się teraz z nami, a Ola Krzanowska pięknie to wszystko rysuje.
Anna: "Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami" Natashy Farrant (Nasza Księgarnia) to opowieść o Oliwii, która kocha naturę i przyjaźni się z… wiekowym dębem. Pewnego dnia okazuje się, że temu drzewu grozi niebezpieczeństwo. Aby ocalić dąb, dziewczynka przemierzy czas i przestrzeń, by poznać nadzwyczajne opowieści o więzi łączącej człowieka z przyrodą.