Literacki debiut Weroniki Anny Marczak spotkał się z ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim młodych czytelniczek (ale nie tylko, choć to literatura young adults). Pierwsza część "Rodziny Monet" ukazała się w październiku 2022 i w ciągu kilku miesięcy autorce udało się wydać kolejne trzy części (tom drugi jest podzielony na dwie) oraz otrzymać statuetkę dla Pisarki Roku 2022 podczas gali Bestsellerów Empiku. Zaznaczmy jednak, że to jesienią zeszłego roku tak naprawdę zaczęła się historia Rodziny Monet, nie ma więc tu mowy o pośpiechu.
W tym momencie na liście TOP100 Empiku Weronika Anna Marczak okupuje dwa pierwsze miejsca ("Perełka" pierwsze, poprzednia część cyklu drugie). Był moment, gdy "Rodzina Monet" miała całe podium, ale i teraz wszystkie książki autorki są w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się w sieci - także na szóstym i siódmym miejscu. W sieci Taniaksiązka.pl również królują Monetowie - tu zajmują pierwsze cztery pozycje rankingu bestsellerów. A jeśli chodzi o zestawienie trendy serwisu Lubimyczytac.pl, to Marczak w kwietniu wyprzedził tylko Remigiusz Mróz z nową powieścią.
Oczywiście, nie unikniemy tu schematów - w "Rodzinie Monet" mamy nastoletnią bohaterkę, trochę tajemnicy i niebezpieczeństwa, ale trzymanego w ryzach (od drugiego tomu książki są przeznaczone dla czytelników 16+) i elementy romantyczne (choć tu akurat zdecydowanie na dalszym planie). W rodzinie Monet może pojawić się broń, ale - jak w wielu tytułach tego gatunku - głównym uczuciem, które chce wywołać autorka, są ciepło, komfort, poczucie bezpieczeństwa.
Weronika Anna Marczak najpierw zaczęła pisać na Wattpadzie, gdzie zyskała pokaźne grono fanów. Historia nastoletniej Hailie, która w wyniku wypadku traci mamę oraz babcię i trafia na inny kontynent do domu pięciu starszych braci, o istnieniu których nie miała wcześniej pojęcia, zaczęła się właśnie w sieci. Tam zresztą Marczak tworzy ciąg dalszy, uważnie wsłuchując się w komentarze czytelniczek (i czytelników też). To z pewnością jeden z powodów, dla których cykl odniósł tak ogromny sukces. Innym jest na pewno styl, którym pisze Marczak. Powieści young adults są na naprawdę różnym poziomie, te czyta się przyjemnie. Poza tym autorka twierdzi, że po prostu spełnia swoje marzenia.
Podczas zeszłorocznych targów książki tam, gdzie się pojawiła, była jedną z najbardziej obleganych pisarek. Na Instagramie obserwuje ją blisko 77 tys. użytkowników, a na Tik Toku ponad 181 tys. I to nie tylko nastoletnie dziewczyny, ale także inne osoby, w tym autorka tego tekstu czekająca już na przeczytanie najnowszej odsłony cyklu. "Welcome to the family, perełki" - wita Marczak na swoim profilu. A pod #rodzinamonet można znaleźć setki reelsów i postów zaangażowanych fanów powieści, wzdychających do poszczególnych braci Monet i dyskutujących o tym, który jest najfajniejszy, a nawet sprawdzają to, czy na okładkach główna bohaterka rośnie razem z wiekiem.
Rodzina Monet to opowieść o rodzinie właśnie, ale też, co podkreślała Marczak w rozmowie z Gazeta.pl, którą przypominamy (wideo w tym tekście), o przemianie nieśmiałej dziewczynki w pewną siebie kobietę. W trzecim tomie Hailie Monet nie przypomina już za bardzo tej zahukanej dziewczynki, którą była na początku. W zapowiedzi "Perełki" można przeczytać: "Największą zmianę, Hailie Monet, widzę w twoich oczach. Widać w nich siłę i ambicję. Ty nie jesteś już tamtą małą, zagubioną i onieśmieloną dziewczynką. Coś się zmieniło". Coraz śmielej będzie wykorzystywała swoją pozycję i pieniądze. "Wsadzona do złotej klatki, odkryła, że warto od czasu do czasu prześlizgnąć się między szczebelkami" - pisze wydawca, ale trzeba pamiętać, że "za niektóre przywileje trzeba płacić bardzo wysoką cenę". Do tej pory ukazały się: "Skarb", dwa tomy "Królewny" oraz "Perełka". I to jeszcze nie koniec.
<<Reklama>> Ebooki i audiobooki serii "Rodzina Monet" są dostępne na Publio.pl >>
Marczak twierdzi, że nie planowała wstrzelić się ze swoimi książkami w modę, ale zdecydowanie się jej to udało. Co prawda Mróz nadal jest najlepiej zarabiającym i czytanym autorem zeszłego roku, ale do popularnych kryminałów czy literatury dziecięcej szybko doszusowuje literatura młodzieżowa. Według rankingu Wprost w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających pisarzy jest m.in. studentka, której powieści young adults sprzedają się fenomenalnie - Katarzyna Barańska jest znana swoim czytelnikom jako P.S. Herytiera lub Pizgacz. Marczak nie załapała się jeszcze do pierwszej dziesiątki 2022, ale wygląda na to, że to kwestia czasu.