Upominek na Dzień Dziecka? Bing i Myszonek, a może Pola i Basia

Szukacie książkowych prezentów? Taki upominek na Dzień Dziecka to na pewno dobry pomysł. Oto garść najgorętszych nowości (nie tylko do czytania!), które z pewnością sprawią przyjemność waszym dzieciom.

Ryszard Kozik (sczytalim): Maluchy uwielbiają rysować. Chętnie się też rysowania uczą. Polecam więc "Naukę rysowania. Zacznij od ziemniaczka!" Írisz Agóc od Naszej Księgarni. Jest bardzo zabawna, bo choć za każdym razem zaczynamy od rysowania ziemniaczka, to kończymy na… 60 różnych zwierzakach. Okazuje się bowiem, że ziemniak może być początkiem niedźwiedzia, wiewiórki, leniwca, ślimaka czy nawet krokodyla!

Zobacz wideo

Anna Kowal (sczytalim): Nasza Księgarnia wydała też właśnie książkę "Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy" Ewy Borowskiej z ilustracjami Natalii Jabłońskiej. To super prezent dla naszej Zuzi, która po wakacjach idzie do pierwszej klasy. Mamy nadzieję, że pomoże jej oswoić się z wielką zmianą, która ją (i nas także) czeka i rozwiać różne lęki. Będzie czytane.

Upominek na Dzień Dziecka - książka na czerwiec i na wakacje

Marta Korycka (marta_korycka_): Już za chwileczkę, już za momencik (31 maja) będzie miała premierę książka "Śledztwo w kosmosie" Stuarta Gibbsa (Agora dla dzieci). Ja i mój dziesięciolatek jesteśmy ogromnymi fanami jego "Szkoły szpiegów",  to zupełnie nowa seria. Bohaterem jest 12-letni Dashiell, który razem z rodzicami mieszka w pozaziemskiej bazie - przyleciał z rodziną na kontrakt i ma już dość NASA, kosmosu oraz mieszkańców bazy. W dodatku wplątuje się w sprawę tajemniczej śmierci doktora Holtza. Zaczęłam czytać przedpremierowy egzemplarz, a syn musi poczekać, bo to upominek na Dzień Dziecka dla niego.

Tego samego dnia premierę będzie miał "Rok nad morzem" Malwiny Hajduk (Nasza Księgarnia). To propozycja dla młodszych czytelników, kolejna odsłona lubianej obrazkowej serii. W sam raz na nadchodzące lato. 

Ryszard: Książka "Najwspanialsze widowisko świata" Mini Grey (Kropka) jest efektownym zaproszeniem do wyprawy przez historię Ziemi - od jej powstania, przez erę bakterii, erę dinozaurów, aż po erę ludzi. To wspaniale ilustrowana opowieść popularnonaukowa, pełna żywych obrazów i zabawnych gagów. Narratorami historii pojawienia się i ewolucji życia na Ziemi są przyjacielskie owady.

Anna: "Atlas kosmosu" Toma Jacksona i Any Djordjevic (Kropka) zabiera małych czytelników w podróż kosmiczną. Dowiedzą się z niego m.in.: jak żyje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy możemy przetrwać na Marsie, dlaczego Pluton nie jest już planetą i jak wielki jest Wszechświat. A wszystko to efektownie zilustrowane rysunkami i fotografiami, które ożywiając przestrzeń kosmiczną.

 

Ryszard: Znacie Myszonka? Mały bohater serii książeczek Riikki Jäntti powraca w książeczce "Myszonek pod namiotem" wydawnictwa Frajda. To sympatyczna i zabawna opowieść o wyprawie małej wiejskiej myszki i jej mamy na wyspę, poznawaniu przyrody, nocowaniu w namiocie, czyli wyprawie, która z perspektywy maluchów będzie z pewnością wspaniałą przygodą.

Klasyka na nowo i ważne sprawy

Anna: Lubicie klasykę? Możecie obdarować swoje dzieci "Małpą w kąpieli" Aleksandra Fredry (Frajda). Kasia Walentynowicz rozrysowała zabawny wierszyk w efektowne, pełne drobiazgów kadry. To z pewnością będzie lektura, która sprawi mnóstwo przyjemności zarówno dzieciom, jak i rodzicom. A ukazuje się w Roku Fredry.

Ryszard: Zakamarki wydały właśnie dwie sympatyczne książeczki Leny Andreson: "Pola piecze" i "Pola u babci". Lena Anderson jest autorką książek "Lato Stiny", "Rok z Linneą" i "Linnea w ogrodzie". Tym razem portretuje wnuczkę i babcię. W pierwszej książeczce mama odprowadza Polę do babci, u której Pola ma spędzić kilka godzin. Choć trudno jest rozstać się z mamą, babcia ma swoje sposoby, by wnuczka odzyskała humor. Czas minie im bardzo szybko, a przy okazji upieką coś pysznego…. Druga z książeczek także opowiada o ich wspólnym dniu. Od pobudki aż do wieczornego pójścia spać Pola i babcia mają co robić, a codzienne czynności są o wiele przyjemniejsze w tak miłym towarzystwie.

 

Anna: "Jeeeść!!!" Elise Gravel to opowieść o małym potworze, który jest tak głodny, że nie wystarczy mu kawałek pizzy, ani cała pizza, ani pudełko po pizzy, ani talerz… Ta zabawna, kartonikowa książeczka od wydawnictwa Dwie Siostry z pewnością doprowadzi do wybuchów śmiechu każdego łakomczucha – i dużego, i małego.

Ryszard: Niedawno przeczytałem "Pawilon małych ssaków", który opowiadał m.in. o pracy autora w ogrodach zoologicznych i sprawił mi mnóstwo przyjemności. Jego autor Patryk Pufelski napisał też książeczkę "To jest Maks" (Dwie Siostry), którą zilustrowała Justyna Sokołowska. Maks to ogromny ślimak afrykański. Jeszcze niedawno mieszkał w Ukrainie z chłopcem, który woził go zabawkową ciężarówką. Potem musieli uciekać, bo wybuchła wojna. Dziś mieszka pod jednym dachem z innymi zwierzętami, które były zmuszone opuścić swoje domy: psem, którego opiekunka zmarła, porzuconym żółwiem i gekonem, który znudził się pewnej dziewczynie.

Marta: O ważnych sprawach opowiada też nowa książka autorki "Kociej Szajki". Agata Romaniuk napisała teraz "Tolo i Bolo ratują Leśną Górkę" (Agora dla dzieci). Bracia dowiadują się, że ich ukochana Lisia Górka, centrum życia towarzyskiego na osiedlu, ma zostać zrównana z ziemią - i biorą sprawy w swoje ręce. Będzie strajk na trawie, a opowieść pokaże, że dzieci też mogą coś zdziałać.

 

Anna: Znacie Basię, bohaterkę książeczek Zofii Staneckiej? Najnowszy tytuł z serii to "Basia i zagadki wszechświata. Mikroby" (Harper Kids). Basia nie lubi myć rąk. Kiedy pewnego dnia po spacerze biegnie do kuchni zamiast do łazienki, Mama postanawia wkroczyć do akcji. Okazuje się, że świat jest pełen niewidocznych gołym okiem stworzeń, które towarzyszą ludziom na każdym kroku. Spotkanie z mikrobami okazuje się dla Basi ciekawą i emocjonującą przygodą.

Ryszard: A na koniec Bing – mały czarny króliczek, znany z książeczek Teda Dewana i kreskówek. Najnowsza książeczka z serii nosi tytuł "Malowanie to wielka rzecz! Bing. Moja czytanka". Króliczek poznaje w niej kolory i tworzy wspaniały obraz. Przekonuje się też, że dzięki farbom można pięknie namalować świat. Ale co się stanie, gdy przez przypadek rozleje się woda? W serii ukazało się także książeczka "Muzyka to wielka rzecz! Bing. Moja czytanka".

Więcej o: