Nie zdążył ukończyć ostatniej książki. Eseje Adama Zagajewskiego niebawem trafią na rynek

Przed śmiercią Adam Zagajewski rozpoczął pracę nad kolejną i jak się później okazało, ostatnią książką. Choć tom nie został ukończony przez pierwotnego autora, to już niebawem trafi na rynek wydawniczy. Krakowskie muzeum zapowiada premierę.

Adam Zagajewski to wybitny polski poeta, eseista i prozaik. Był również przedstawicielem pokolenia Nowej Fali, a na koncie miał wiele cieszących się popularnością wśród czytelników publikacji, w tym m.in. "Ziemia ognista", "Pragnienie", "Słuch absolutny" czy "Solidarność i samotność". Ostatnia z nich miała być poświęcona życiu i twórczości Józefa Czapskiego. Pracę nad książką przerwała jednak niespodziewana śmierć autora 21 marca 2021 roku.

Zobacz wideo "Czasem się boję". Szczera rozmowa z Maciejem Stuhrem. Opowiedział o ojcu, książce i relacjach z dziećmi

Józef Czapski bohaterem ostatniej książki Adama Zagajewskiego. Poeta nie zdążył jej dokończyć

Józef Czapski był wybitnym artystą ubiegłego stulecia. Jako major Wojska Polskiego był naocznym świadkiem wojennych okrucieństw. O trudnych doświadczeniach pisał w książkach, malował również obrazy. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym m.in. Order Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Order Odrodzenia Polski. Jego życie oraz twórczość zainspirowały Adama Zagajewskiego do sportretowania go na łamach książki "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim". Jak zapowiada Wydawnictwo A5:

Zamiarem Adama Zagajewskiego było naszkicowanie sylwetki Józefa Czapskiego. (…) O Czapskim pisano już sporo, w Polsce i za granicą. Mimo to wydaje się, iż jesteśmy dopiero na początku drogi, tym bardziej że dopiero teraz rozpoczęła się prawdziwie światowa kariera tego dzieła.

Ostatnia książka Zagajewskiego trafi na rynek wydawniczy. Krakowskie muzeum zapowiedziało premierę

Początkowo po śmierci Adama Zagajewskiego prace nad książką zostały wstrzymane. Ostatecznie jednak wydawca zatrudnił do zredagowania wyczekiwanego przez czytelników tomu Andrzeja Franaszka, który jest w trakcie tworzenia biografii Józefa Czapskiego. Literaturoznawca wzbogacił książkę o wywiady przeprowadzone przez pisarza z bohaterem tytułu oraz o korespondencję między nimi. W publikacji pojawią się także wiersze i eseje, które Zagajewski stworzył, by upamiętnić dokonania i niezwykłą osobowość Czapskiego. Czytelnicy będą mogli podziwiać również reprodukcje obrazów i archiwaliów, o których obaj autorzy wspominają w tekście, a także posłowie i komentarze redaktora.

Premiera książki "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim" odbędzie się już 4 lipca 2023 roku w Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego przy ulicy Piłsudskiego 12 w Krakowie. Tego samego dnia zbiór pojawi się również na rynku wydawniczym. W spotkaniu udział wezmą m.in. Andrzej Franaszek oraz krytyk sztuki, a prywatnie przyjaciel Adama Zagajewskiego, Jacek Waltoś.

Więcej o: