Ryszard Kozik (sczytalim): "Gniazdo żmij" (Noir Sur Blanc) to 21. i - przynajmniej dla mnie - jedna z lepszych części cyklu sycylijskiego Andrei Camilleriego. Komisarz Montalbano prowadzi śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa starszego mężczyzny z Vigaty, który najpierw wypił zatrutą kawę, a następnie ktoś strzelił mu w głowę. Czy kto aż tak bardzo chciał być pewny, że go zabił, czy morderców było dwóch/dwoje? Im dłużej trwa śledztwo, tym prowadzący je policjanci większego obrzydzenia nabierają do... ofiary. Mężczyzna był lichwiarzem, doprowadził wiele osób do upadku i rozpaczy, a na dodatek polował na młode kobiety, które uwodził lub szantażował. Naprawdę wiele osób go nienawidziło i życzyło mu śmierci, co przyznają nawet jego dzieci. Tymczasem komisarza Montalbano jak zwykle rozpraszają sprawy osobiste: wizyta "narzeczonej na odległość" Livii, tajemniczy bezdomny, który zamieszkał w grocie w pobliżu jego domu oraz urocza córka zamordowanego… Wraz z "Gniazdem żmij" do księgarń trafiło wznowienie "Złodzieja kanapek", trzeciego tomu cyklu.
Anna Kowal (sczytalim): Dawno, dawno temu - tak zaczyna się wiele bajek, ale to także motyw wykorzystywany w wielu kryminałach. Także dwóch tytułach od wydawnictwa Czarna Owca. Pierwsza to "Zimne bagno" Lizy Marklund. W 1990 roku znika w tajemniczych okolicznościach Helena, żona Wikinga Stormberga, policjanta w Stenträsk. Zostawiła kartkę: "Kochanie, poszłam zbierać maliny. Muszę wyjść z mieszkania. Markus jest u Karin" podpisaną gwiazdką. Nie wróciła do wieczora. W lesie znaleziono jej półżywą córeczkę. 30 lat później do skrzynki pocztowej Markusa, syna Wikinga i Heleny, trafia list. To groźba, a może ostrzeżenie, napisane pismem Heleny i podpisane gwiazdką. Wiking nie wie, czy wariuje, czy widzi duchy, czy też ktoś lub coś zagraża jemu i jego rodzinie... Druga książka to "The Night Shift" Alexa Finlaya. Jest Sylwester 1999 roku. Ludzie spodziewają się, że tej nocy nastąpi koniec świata. Nic takiego się nie dzieje, ale w wypożyczalni kaset video w New Jersey zaatakowano cztery nastolatki. Tylko jedna przeżyła. Policja szybko wytypowała podejrzanego - chłopaka jednej z ofiar, nie zdołała go jednak złapać. 15 lat później kolejne dziewczyny zostają napadnięte w tym samym mieście i znowu tylko jedna uchodzi z życiem. Agentka FBI Sarah Keller musi zagłębić się w tajemnice obu nocy, aby odkryć prawdę o morderstwach na nocnej zmianie…
Ryszard: Jeśli macie w torbie/plecaku/walizce trochę więcej miejsca, koniecznie spakujcie dwa pierwsze tomy trylogii Juana Gómeza-Jurado: "Reina Roja. Czerwona Królowa" i "Loba Negra. Czarna Wilczyca" (SQN). Jon Gutiérrez to policjant, który chcąc chronić prostytutkę przed alfonsem podrzucił mu narkotyki. Niestety, dziewczyna go sypnęła, a on, przyparty do muru przez tajemniczego Mentora, zgodził się być partnerem/opiekunem genialnej lecz poskręcanej psychicznie Antonii Scott. Takie duety śledczych powstały w różnych krajach Europy - to część tajnego projektu "Czerwona Królowa". W pierwszej części oboje się poznają, a Jonowi udaje się skłonić Antonię do udziału w śledztwie. Ktoś porwał syna prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii, a potem zabił go, spuścił z niego cała krew i zostawił w domu rodzinnym na pilnie strzeżonym, ekskluzywnym osiedlu. Porwana zostaje też córka kolejnego potentata - Jon i Antonia wiedzą, że mają bardzo niewiele czasu na znalezienie mordercy. W drugim tomie cyklu w Marbelli zostaje zamordowany skarbnik rosyjskiej mafii, a jego żona znika. W pościg wyruszają ludzie rosyjskiego gangstera, którego mężczyzna zdradził, tajemnicza moderczyni Czarna Wilczyca i nasz duet. Mocno już skomplikowaną sytuację komplikują jeszcze bardziej kolejne kryzysy Antonii. Na dodatek w porcie wraz z Jonem natrafiają na kontener ze zwłokami siedmiu kobiet, a jedyna, która przeżyła transport, wkrótce także umiera. Jakby tego było mało, Mentor przekazuje im, że ktoś zamordował dwie Czerwone Królowe... To się naprawdę dobrze czyta! A pod koniec sierpnia ukaże się ostatnia część trylogii – "Rey Blanco. Biały Król".
Anna: "Serce zdrajcy" Bena Creeda (Rebis) przenosi nad do 1952 r. na ulice Leningradu. Po mieście krąży niewidzialny zabójca… wszystko wskazuje na to, że powrócił Kościej Nieśmiertelny – złowieszczy bohater z rosyjskich podań ludowych, który zostawia makabryczny i charakterystyczny podpis przy ofiarach. Trzy tysiąc kilometrów dalej, w głębi gułagu były porucznik milicji Rewol Rossel jest bliski śmierci. Niespodziewanie pojawia się jednak okrutny wybawiciel – śledczy radzieckiego aparatu bezpieczeństwa major Nikitin, który wiele lat temu zniszczył mu życie. Dawni wrogowie połączą siły i razem ruszają tropem mordercy z Leningradu, ale po drodze natrafią na inne mroczne zagadki…
Odnoszę wrażenie, że mamy dziś lekki problem z parytetem, dorzucam więc solidną porcję kobiecej literatury kryminalnej od wydawnictwa Albatros. Alex Marwood to pseudonim brytyjskiej dziennikarki i pisarki Sereny Mackesy. Jej najnowsze dzieło to "Wyspa zaginionych dziewcząt". Rok 1985. Dla 12-letniej Mercedes i jej siostry Donatelli wyspa La Kastellana jest po prostu domem. Jednak wraz z przybyciem multimilionera Matthew Meade’a i jego rozpieszczonej córki Tatiany wszystko się zmienia. I choć Meade’owie otoczeni są niewyobrażalnym bogactwem, to cena, jaką wkrótce wszyscy zapłacą, będzie znacznie wyższa, niż wyspiarze mogliby sobie wyobrazić. Rok 2016. Robin rozpaczliwie poszukuje 17-letniej córki Gemmy, która zaginęła rok wcześniej. Ostatni trop prowadzi na wyspę La Kastellana, luksusowy plac zabaw międzynarodowej śmietanki towarzyskiej… Druga propozycja to "Pożegnaj się" Lisy Gardner. Wszystko zaczyna się od ciężarnej prostytutki. To, co Delilah Rose opowiada Kimberly Quincy, agentce specjalnej FBI, o jednym ze swoich klientów, jest zbyt przerażające, by mogło być prawdą. A jednak kolejne prostytutkę znikają z ulicy, przepadając bez wieści. Agentka jest w piątym miesiącu ciąży i ma w tej chwili inne zmartwienia niż szaleniec, który torturuje i zabija ofiary za pomocą… pająków. Tyle tylko, że matka i siostra Kimberly były ofiarami seryjnego mordercy. A ten, z którym tym razem ma do czynienia, najwyraźniej znalazł sposób na morderstwo doskonałe…
Ryszard: W pełni się zgadzam i z przyjemnością do naszych poleceń dodam trzy książki Agathy Christie od Wydawnictwa Dolnośląskiego. Pierwsza to "Czarna kawa", w której przeciwnikiem Herkulesa Poirota jest złodziej... formuły broni atomowej. Jej wynalazca, sir Claud Amory, zostaje otruty w swojej rezydencji, a ujawnienie rodzinnych sekretów grozi skandalem. Czy rzeczywiście kobiety częściej używają trucizny, a mordercy są zbyt pewni siebie? I co wspólnego ma praca pokojówki z pracą detektywa? Uwaga rozdrażnionego kapitana Hastingsa nieoczekiwanie pomoże uporządkować wszystkie elementy zagadki... Druga powieść, "Śmierć lorda Edgware’a", to jedna z bardziej kontrowersyjnych powieści Agathy Christie z lat 30., dotykająca ówczesnych tematów tabu: antysemityzmu i homoseksualizmu. Kiedy aktorka gra inną aktorkę, to która z nich udaje? Dlaczego musiał zginąć lord Edgware? I czemu nie warto przyglądać się współbiesiadnikom przy stole? Odpowiedzi na te pytania zna Herkules Poirot, który potrafi się poruszać zarówno w świecie iluzji scenicznej, jak i realnych ludzkich pragnień. Trzecia książka - "Mord nocy letniej" - to zbiór opowiadań Królowej Kryminału. Od Kornwalii po Riwierę Francuską, od delfickich świątyń po angielskie wiejskie domy - słynne postacie stworzone przez Agathę Christie niestrudzenie rozwiązują najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne.
Z kolei "Purpurowa Sieć" Carmen Moli (Sonia Draga) to drugi tom cyklu z inspektor Eleną Blanco w roli głównej. Jest upalny wieczór, gdy inspektor Blanco na czele BAC (Brigada de Análisis de Casos) wkracza do domu spokojnej rodziny z klasy średniej, a w nim – do pokoju jej nastoletniego syna. Chłopak ogląda właśnie bezpośrednią transmisję snuff, w której zakapturzeni oprawcy torturują młodą dziewczynę. Funkcjonariusze stają się bezradnymi świadkami sadystycznego spektaklu, zakończonego śmiercią ofiary, której imienia jeszcze nie znają. Ile dziewcząt takich jak ona wpadło już wcześniej w łapy Purpurowej Sieci? Elena Blanco ukrywa przed wszystkimi, nawet przed dobrym kolegą, podinspektorem Ángelem Zárate swoje największe podejrzenie i lęk: że zaginięcie jej kilkuletniego synka Lucasa może się wiązać z tą makabryczną historią.
Marta (marta_korycka_): To ja dorzucę thriller B.A. Paris, z którą miałam przyjemność rozmawiać w maju i z tego powodu sięgnęłam po jej najnowszą książkę "Uwięziona" (Albatros). To opowieść o porwanej kobiecie, która ma za sobą trudną przeszłość, ale i wspierające ją inne kobiety. Cieszę się, że sytuacja zawodowa "zmusiła" mnie do poznania tej książki, bo spędziłam z nią emocjonujące godziny. B.A. Paris specjalizuje się w tzw. domestic thriller, którego bohaterkami są silne bohaterki wystawione na trudne doświadczenia. "Uwięziona" podobała mi się na tyle, że jestem też już po lekturze jednej z wcześniejszych książek tej autorki - "Terapeutka". I rozumiem, czemu ten tytuł zdobył Bestseller Empiku w kategorii literatura popularna.
Anna: W "Nikt nie chciał wiedzieć" Alicii Gimenez Bartletty (Noir Sur Blanc) inspektor Petrze Delicado i podinspektorowi Ferminowi Garzonowi nieoczekiwanie przypadł w udziale denat, który przez pięć lat spoczywał w spokoju. Petra będzie musiała podjąć współpracę z włoską policją, aby rozwiązać sprawę, która wystawi na ciężką próbę jej przenikliwość i intuicję. Śledztwo zostaje wznowione na wniosek wdowy po Alfonsie Siguanie, 70-letnim barcelońskim przedsiębiorcy z branży tekstylnej, zamordowanym w 2008 roku. Jego zwłoki znaleziono w apartamencie, do którego udał się w towarzystwie młodziutkiej prostytutki. Z początku policja podejrzewała sutenera dziewczyny, lecz po niedługim czasie także i jego znaleziono martwego, a śledztwo umorzono z braku postępów...
Anna: "Ostatnie polowanie" Jacka Carra (Czarna Owca) to trzeci tom cyklu, którego głównym bohaterem jest James Reece, były kapitan Navy SEALs. Bohater dochodzi do siebie po operacji i zaczyna myśleć o swojej przyszłości. Jednak jego plany może pokrzyżować rosyjska mafia - za namową Oliviera Greya, analityka CSI, który przeszedł na stronę wroga, wysyła do Stanów odział zabójców. Równolegle gdzieś na odległej Syberii kobieta ucieka przed tajemniczym mężczyzną. Trwa śnieżyca, między drzewami słychać ujadanie psów gończych, a tajemniczy człowiek wkrótce urządzi łowy, w których stawką będzie życie… "Zdarzyło się dwa razy" Francka Thrillieza (także od Czarnej Owcy) przeniesie nas do tajemniczego hotelu Falaise. To właśnie tam udaje się Gabriel Moscato, porucznik żandarmerii, który próbuje odnaleźć zaginioną córkę. Kiedy nasz bohater zasypia w hotelu, dzieje się coś dziwnego. W środku nocy budzi go gwałtowane walenie w okno. Z nieba leci grad martwych ptaków a mężczyzna znajduje się w innym pokoju, na innym piętrze, a wkrótce dowiaduje się, że jest rok 2020, czyli od zaginięcia jego córki nie minął miesiąc a ponad dwanaście lat…
Ryszard: A na deser "Konsekwencje" Yrsy Sigurdardóttir (Sonia Draga). Detektyw Hulgar i psycholog dziecięcą Freya pracują teraz razem, bo policja zatrudniła ją, żeby pomagała przy przesłuchaniach (nie tylko dzieci) i była wsparciem dla osób prowadzących szczególnie trudne emocjonalnie śledztwa. Rozwija się też ich prywatna relacja. Wszystko schodzi jednak na plan dalszy, gdy policja dostaje zgłoszenie o porzuconym na osiedlu w Rejkiawiku samochodzie, a Hulgar i jego szefowa Erla (która lada chwila ma rodzić) znajdują w jego bagażniku torby z rozczłonkowanymi zwłokami kobiety. Brakuje tylko głowy. Badania DNA wykazują, że do bagażnika zwymiotowała osoba od 11 lat uznawana za martwą. Była niemowlakiem, gdy została porwana z wózka stojącego przed domem swoich ojców. O uprowadzenie podejrzewano jej biologiczną matkę, a gdy wkrótce w morzu znaleziono jej zwłoki, policja uznała, że musiała popełnić samobójstwo rozszerzone. Jeśli dziewczynka żyje, to wydarzenia przed laty musiały się potoczyć inaczej... Kto zabił kobietę z bagażnika (a może nie tylko ją)? Policja wpada na trop zrozpaczonego ojca, który szuka osoby odpowiedzialnej za śmierć swego dziecka. Ten jednak jest nieuchwytny, a Erla chce koniecznie zamknąć sprawę zanim urodzi, czas więc się im kończy.