Książka na wakacje 2023 dla "starszaka". Polecamy, co polecić dzieciakom do czytania

Kryminał, obyczajówka, a może klasyka w skrócie? Jaką książkę polecić na wakacyjną lekturę dziecku, które chodzi już do szkoły? Zebraliśmy nasze propozycje.

Ryszard Kozik (sczytalim): Gorąco polecam dwie książki od Zielonej Sowy. Pierwsza to "Gdyby na świecie było 100 ludzi". Książka pokazuje, jak wygląda życie ludzi na Ziemi na przykładzie liczby 100. Zawiera ogromną porcję wiedzy i ciekawostek, a także daje dziecku możliwość zobaczenia, jak działa mechanizm statystyki. Przeróżne fakty dotyczące ludzi pokazują, że tak naprawdę, mimo wielu różnic, jeszcze więcej nas łączy! Na podobnej zasadzie zbudowano książkę "Gdyby na świecie było 100 zwierząt". A co, gdyby na świecie było tylko 100 zwierząt? Na całym świecie żyje ponad 20 trylionów znanych nam zwierząt. Gdyby na świecie było 100 dzikich ssaków lądowych, gdzie by żyły? A gdyby było jedynie 100 zwierząt domowych, jakie byłyby to zwierzęta? Przeróżne informacje dotyczące zwierząt otwierają drzwi do rozwoju wrażliwości u dzieci.

 

Anna Kowal (sczytalim): Dorastanie to trudny okres. Wiedzą o tym bohaterki dwóch książek, które chciałabym polecić. W powieści "Słowa mogą wszystko" Sylvii Vecchini (Nasza Księgarnia) poznajemy Sarę. Dziewczyna nie mówi zbyt dużo. Wszystko dlatego, że w jej życiu wydarzyło się wiele złego – wypadek, rozstanie rodziców, utrata przyjaciółki…. Sara nie spodziewa się już po życiu niczego dobrego, jednak nie wie, że niedługo na jej drodze pojawi się nauczyciel, który na zawsze odmieni jej życie. To opowieść o tym, jak odzyskać przyjaźń, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Nora Dåsnes w książce "Z ręką na sercu" (ToTamto) opowiada historię Tuvy. Dziewczynka i jej przyjaciele rozpoczynają siódmą klasę, jednak w wakacje bardzo dużo się zmieniło… Jedna przyjaciółka ma już chłopaka, a druga najchętniej całe dnie spędzałaby na zabawie w lesie. Tuva nie chce opowiadać się po stronie żadnej przyjaciółki, a do tego do orkiestry dołącza nowa dziewczyna i jest to najfajniejsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek spotkała. Nasza bohaterka bardzo chce się więc z nią zaprzyjaźnić. Jak skończy się ta historia? Nie czekajcie i przekonajcie się sami/e.

Zobacz wideo Wywiad z Weroniką Anną Marczak, autorką "Rodziny Monet"

Ryszard: Seria "Fantastyczna Jane Austen" (Zielona Sowa) to próba przekonania do klasyki literatury kobiecej młodszego pokolenia. Powieści "Duma i uprzedzenie", "Rozważna i romantyczna" oraz "Emma" zostały więc streszczone/opowiedziane i zilustrowane. Zabieg to ciekawy i nie dziwi. Jeśli bowiem o jakiejś grupie wiekowej można w ostatnich latach mówić, że "rośnie czytelniczo", to są to właśnie nastolatki (coraz więcej wydawnictw publikuje literaturę spod znaku YA, czyli Young Adult, a na targach książki ich stoiska są oblegane). A skoro kupują (czy czytują?) także Agathę Christie, to może i Jane Austen przypadnie im do gustu, a wtedy chętnie sięgną po pełen oryginał?

Anna: Lubicie poniedziałki? Antek Fert zdecydowanie za nimi nie przepada. "Najgorszy tydzień z życia. Poniedziałek" Evy Amores i Matta Cosgrove (Nasza Księgarnia) opisuje wyjątkowo parszywy początek tygodnia naszego bohatera. Mama Antka poślubiła wampira, jego tata przemierza świat na gigantycznym sedesie na kółkach, kota porwali kosmici, a do tego wisi on teraz 10 metrów nad basenem na krawędzi trampoliny, ubrany jedynie w bardzo szybko znikające szydełkowe kąpielówki, a to wszystko na oczach całej klasy…. Przyznacie, że to wyjątkowa kumulacja nieszczęść. A to dopiero poniedziałek! Jedno jest pewne – po tej lekturze wasze poniedziałki nie będą takie złe.

Książka na wakacje 2023. A może kryminał?

Ryszard: Nastoletnim miłośnikom kryminałów polecam "Nocny dom" Jo Nesbo (Wydawnictwo Dolnośląskie). Po tragicznej śmierci rodziców 14-letni Richard Elauved trafia do miasteczka Ballantyne. Zamieszkuje tam z ciotką i wujem. W szkole jest outsiderem, a gdy znika jego kolega z klasy Tom, zostaje głównym podejrzanym. Richard jest przekonany, że Tom zniknął w budce telefonicznej na skraju lasu, jednak nikt mu nie wierzy. Nikt oprócz Karen, która zachęca go do badania poszlak ignorowanych przez policję. Numer, pod który Tom dzwonił z budki, zaprowadza Richarda do opuszczonego domu. W jego oknie widzi przerażającą twarz i od tego momentu zaczyna słyszeć głosy… Kiedy kolejny kolega z klasy przepada bez śladu, Richard musi zachować trzeźwość umysłu i udowodnić swoją niewinność.

Marta Korycka (marta_korycka_): W "Śledztwie w kosmosie" Stuarta Gibbsa (Agora dla dzieci) mamy nawet nie zaginięcie, a morderstwo. Zabójcę będzie próbował znaleźć 12-letni Dashiell, który razem z rodzicami i młodszą siostrą w 2041 roku jest jednym z pierwszych mieszkańców bazy księżycowej. Tempo jest tu wolniejsze niż w mojej ukochanej "Szkole szpiegów" tego autora, no ale musiał też zwolnić, żeby opisać nam warunki życia w takich nietypowych warunkach. Bardzo przyjemna książka na wakacje.  

 

Anna: Czy są tutaj fani zagadek detektywistycznych? Jeśli tak, to na pewno dobrze znacie "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" (Zakamarki), ale czy wiecie, że niedawno na rynku pojawił się komiks "Skradzione muffinki i inne komiksy", w którym nasi młodzi detektywi spróbują rozwiązać sprawę skradzionych muffinek, przestępstwa nad wodą, maskarady w Valleby i zaangażują się z w poszukiwania tortu z bitą śmietaną? To będzie niesamowita przygoda pełna zagadek, które wasze dzieci z przyjemnością będą rozwiązywać z głównymi bohaterami.

Ryszard: "Tajemnica woźnej Drucik" Alicji Sinickiej (Skarpa Warszawska) to część serii "Detektywi z podstawówki". W szkole, do której uczęszczają Kasia, Karol i Wojtek, ma odbyć się piłkarski turniej zorganizowany przez znanego na całym świecie piłkarza, a główna nagroda to złoty puchar. W szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy, znikają piłki, a ostatecznie też turniejowa nagroda. Nasi detektywi rozpoczynają kolejne śledztwo. Czy nowa woźna – Janina Drucik – ma coś wspólnego z tajemniczymi zniknięciami? Czemu nuciła w szatni podejrzaną piosenkę? I czy wszyscy wiedzą, kim była w przeszłości?

Anna: Znacie już Rodzinę Obrabków? Nasza Zuzia poznała ich i polubiła w nowohuckiej Cafe Nowej Księgarni, a właśnie ukazał się kolejny tom serii Andersa Sparringa – "Rodzina Obrabków i sekret Icjanta" (Zakamarki). Członkowie rodziny Obrabków bardzo lubią zabierać cudze rzeczy. Po prostu nie potrafią się powstrzymać. W każdym razie tata Zbiro, mama Cela i Elka. Za to Ture lubi robić tylko to, co dozwolone, i nie bierze niczego bez płacenia. W domu Paula Icjanta straszy. Elka Obrabek nie boi się duchów, dlatego idzie sprawdzić, czy naprawdę tam są. Jednak zamiast ducha znajduje na stoliku nocnym Paula Icjanta zaginiony złoty diament! W głowie Elki od razu kiełkuje plan zrabowania diamentu. Kiedy jednak rodzina Obrabków przystępuje do realizacji jej pomysłu, okazuje się, że diament zniknął, a wraz z nim Paul Icjant…

Marta: Trochę zagadkowa, bardziej sci-fi i podróżnicza (bohaterowie wyruszają na drugi koniec świata, żeby znaleźć przyjaciółkę, która zaginęła w trakcie lotu do Azji) jest też najnowsza część kultowej już serii Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Zero Szans 2. Inne Jutro" (Powergraph). To bezpośrednia kontynuacja 16. (sic!) tomu cyklu. Zdradzę wam, że autor na niedawnym spotkaniu zastanawiał się poważnie, czy pisać jeszcze 18. część, ale sama przekazałam potem wydawcy, że jest wiele osób - w tym mój syn - które z pewnością czekają. I dlatego łamię zasadę, że zawsze polecam tu już przeczytane książki, bo jestem pewna, że po tę warto sięgnąć. 

A co jeszcze?

Ryszard: Może już wystarczy tych historii kryminalnych. "Pozytywka Poli. W blasku słońca" Anieli Cholewińskiej-Szkolik (Zielona Sowa) to opowieść o Poli i Kheri, które spędzają wakacje w Grecji – w gospodarstwie przyjaciół, którzy mają gaj oliwny. Dziewczynki zwiedzają okolicę i położone na wzgórzu miasteczko, gdzie poznają pewnego malarza. Mężczyzna, podobnie jak Pola i Kheri, lubi zwierzęta, a zwłaszcza dwie kozy, które zaglądają mu do ogrodu. Przekonaj się, co łączy znikające ilustracje… i bezpańskiego kota!

Anna: Tytułowa bohaterki z książki Cristal Snow "Pati Miłorzeszek i paskudne ciasto zguby" (Nasza Księgrania) to mała wróżka wielkości paluszka. Pati nie może się pogodzić z tym, że do sąsiedniego drzewa, na całe lato przyjechał przemądrzały Marko Rozgwiazda, dlatego wraz z przyjaciółkami wypowiadają mu wojnę. Chcą upiec ciasto zguby, które sprawi, że chłopak przepadnie jak kamień w wodę. Ale przepis nie jest prosty… do ciasta potrzebne są włosy Marka, ale to nie wszystko, ciasto nie wyjdzie bez jego śmiechu i łez. Czy wróżkom uda się ten wypiek? Koniecznie przeczytajcie, jak potoczy się ta historia.

Ryszard: "Srebrny smok" Barbary Sadurskiej (Agora dla dzieci) jest historią Matyldy, która ma 12 lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie. Na której jest jakoś... smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, a smoki zaczynają się też jej śnić. Na wyspie dzieją się niezrozumiałe rzeczy. Czuć, że nadciąga jakieś zagrożenie. Czego obawiają się mieszkający tu ludzie? I czy Matylda będzie mogła im pomóc?

Anna: Co to jest czas? Dlaczego raz biegnie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy czas na innych planetach płynie tam samo? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w książce Moniki Utnik i Agnieszki Sozańskiej "Czas, czyli wszystko płynie" (Nasza Księgarnia). Podczas lektury dowiecie się również co to slow life, poznacie najdłużej żyjących ludzi, przeczytacie o strefach czasowych, najstarszych zegarach a nawet podróżach w czasie i wielu tematach związanych z czasem.

Ryszard: "Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu" Megumi Iwasy (Dwie Siostry) to czwarta część cyklu o przygodach przyjaciół z Morza Wielorybiego, opowieść o tym, co może przynieść wyprawa w nieznane, i o figlach, które płata nam wyobraźnia. Do Wodorostowego Lasu przybywa żółw morski Żółwisław. Jest uprzejmy i szybko zjednuje sobie mieszkańców Morza Wielorybiego. No, przynajmniej niektórych… Bo czy to nie jest podejrzane, że znika na całe dnie, nie rozstaje się z tajemniczą niebieską torbą i ciągle coś zapisuje? A podobno w okolicy grasuje nieuchwytny przestępca, dżentelmen włamywacz Zwodzisław…

Anna: Chiara Pastorini i Perceval Barrier stworzyli naukokomiks, w którym przybliżają młodym czytelnikom (9+) historię filozofii. "Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy" (Nasza Księgarnia) to 21 rozdziałów, w których poznamy najważniejszych filozofów. Znajdziemy tutaj fakty z ich biografii, kilka słów o epoce w której żyli i tworzyli oraz oczywiście ich najważniejsze idee wraz z sugestiami, jak można je rozumieć we współczesnym świecie. Bohaterowie komiksu to Staś i Lena, którzy nie tylko spotykają filozofów, ale często wdają się z nimi w ciekawe dyskusje. To książka, która idealnie sprawdzi się na początku podróży filozoficznej waszych dzieci.

Ryszard: Dla starszaków mam także propozycje od Harper Kids. To książki dla wielbicieli gry "Minecraft": "Super kompaktowe konstrukcje", "Projekt pszczoła" i "Moby atakują". Cieszą się sporą popularnością, także wśród bywalców naszego oddziału Biblioteki Kraków na os. Zgody w Nowej Hucie – dowiedzieliśmy się o tym od pracujących w bibliotece pań, gdy przekazywaliśmy część księgozbioru mojego syna - Rocha.

Ryszard: Na deser do wspólnego układania puzzle "Warszawa" od CzuCzu. Nie jesteśmy znawcami Warszawy i jej historii, więc zapewne umknęło nam mnóstwo przemyconych w obrazku nawiązań, i dlatego wolimy bliższe nam puzzle "Kraków". Ale Warszawę też układało nam się bardzo dobrze. No i czekamy na kolejne, większe niż 1000 kawałków czuczowe wyzwania.

Więcej o: