Dlaczego warto czytać książki? Wystarczy spojrzeć na Zuckerberga i Gatesa, ale powodów jest więcej

Poziom czytelnictwa w Polsce od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Dlaczego warto czytać książki? Mają nie tylko ogromny wpływ na samopoczucie, ale i zdrowie. Powodów jest natomiast znacznie więcej.

21 kwietnia 2023 roku Biblioteka Narodowa opublikowała raport z wynikami badań przeprowadzonych jesienią 2022 roku na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Co trzeci Polak przeczytał przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Choć zdaniem ekspertów statystyki nie są złe, to mogłyby być odrobinę wyższe, zwłaszcza że czytanie ma szereg potwierdzonych naukowo korzyści.

Zobacz wideo Fajbusiewicz o inspiracjach kryminalnych: W życiu kryminał jest zawsze ciekawszy, niż ten napisany

Dlaczego warto czytać książki? Zapaleni czytelnicy mogą żyć dłużej

O tym, że książki wpływają na zwiększenie zasobu słownictwa, poprawę koncentracji czy wzrost kreatywności wiedzą chyba wszyscy. A czy wiedzieliście, że czytanie może poprawić jakość życia i wydłużyć je nawet o 2 lata? Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Yale, to jest możliwe, bo czytanie sprzyja redukcji stresu. Badaniu poddano grupę ponad 3,5 tys. osób powyżej 50. roku życia, które spędzają nad lekturą około 30 minut w ciągu dnia. Wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że osoby należące do tego grona żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż ci, którzy nie czytają wcale lub sięgają wyłącznie po magazyny i czasopisma.

Jeśli już o redukcji stresu mowa, to warto nadmienić, że czytanie książek ma również niebagatelny wpływ na jakość snu. Podczas procesu zaznajamiania się z lekturą mózg wchodzi w stan relaksacji, informując tym samym organizm, że zbliża się pora odpoczynku, a to z kolei przyspiesza zaśnięcie. Według wyników wielu przeprowadzanych przez lata badań, książki mają również ogromne znaczenie dla stanu zdrowia osób w podeszłym wieku, które są podatne na demencję czy choroby typu Alzhaimer. Regularny trening intelektualny mózgu usprawnia narząd do walki z tego typu chorobami i schorzeniami.

Ludzie sukcesu to prawdziwe mole książkowe. Kto należy do tego grona?

Zdrowotne korzyści to jednak nie jest dla was wystarczający argument? To może fakt, że ludzie sukcesu są prawdziwymi molami książkowymi, okaże się bardziej przekonujący. Osoby, które wspinają się na szczyt w swojej branży, skupiają się na samodoskonaleniu umiejętności i nieustannym poszerzaniu horyzontów, a czytanie jest w tym kluczowe, bo książki to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dowodem na to są, chociażby Mark Zuckerberg czy Bill Gates. Podobno twórca Facebooka czyta przynajmniej jedną książkę w przeciągu dwóch tygodni, zaś drugi z panów, czyli amerykański filantrop i jeden ze współzałożycieli Microsofta czyta ok. 50 książek rocznie.

Więcej o: