21 kwietnia 2023 roku Biblioteka Narodowa opublikowała raport z wynikami badań przeprowadzonych jesienią 2022 roku na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Co trzeci Polak przeczytał przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Choć zdaniem ekspertów statystyki nie są złe, to mogłyby być odrobinę wyższe, zwłaszcza że czytanie ma szereg potwierdzonych naukowo korzyści.
O tym, że książki wpływają na zwiększenie zasobu słownictwa, poprawę koncentracji czy wzrost kreatywności wiedzą chyba wszyscy. A czy wiedzieliście, że czytanie może poprawić jakość życia i wydłużyć je nawet o 2 lata? Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Yale, to jest możliwe, bo czytanie sprzyja redukcji stresu. Badaniu poddano grupę ponad 3,5 tys. osób powyżej 50. roku życia, które spędzają nad lekturą około 30 minut w ciągu dnia. Wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że osoby należące do tego grona żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż ci, którzy nie czytają wcale lub sięgają wyłącznie po magazyny i czasopisma.
Jeśli już o redukcji stresu mowa, to warto nadmienić, że czytanie książek ma również niebagatelny wpływ na jakość snu. Podczas procesu zaznajamiania się z lekturą mózg wchodzi w stan relaksacji, informując tym samym organizm, że zbliża się pora odpoczynku, a to z kolei przyspiesza zaśnięcie. Według wyników wielu przeprowadzanych przez lata badań, książki mają również ogromne znaczenie dla stanu zdrowia osób w podeszłym wieku, które są podatne na demencję czy choroby typu Alzhaimer. Regularny trening intelektualny mózgu usprawnia narząd do walki z tego typu chorobami i schorzeniami.
Zdrowotne korzyści to jednak nie jest dla was wystarczający argument? To może fakt, że ludzie sukcesu są prawdziwymi molami książkowymi, okaże się bardziej przekonujący. Osoby, które wspinają się na szczyt w swojej branży, skupiają się na samodoskonaleniu umiejętności i nieustannym poszerzaniu horyzontów, a czytanie jest w tym kluczowe, bo książki to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dowodem na to są, chociażby Mark Zuckerberg czy Bill Gates. Podobno twórca Facebooka czyta przynajmniej jedną książkę w przeciągu dwóch tygodni, zaś drugi z panów, czyli amerykański filantrop i jeden ze współzałożycieli Microsofta czyta ok. 50 książek rocznie.