Druga część "Ślepnąc od świateł" w przedsprzedaży. Fani Żulczyka czekali na to 9 lat

Na tę informację fani bestsellerowej powieści "Ślepnąc od świateł", na podstawie której powstał hitowy serial HBO, czekali 9 lat. Jakiś czas temu Jakub Żulczyk zapowiedział powrót do mrocznego świata stolicy. Książka "Dawno temu w Warszawie" już za kilka tygodni pojawi się w księgarniach w całym kraju. Czego tym razem będzie dotyczyć fabuła?

22 października 2014 roku na księgarnianych półkach pojawiła się powieść "Ślepnąc od świateł" autorstwa Jakuba Żulczyka. Książka błyskawicznie zyskała uznanie krytyków i podbiła serca czytelników, a jej pierwszy nakład sprzedał się w ilości 350 tys. egzemplarzy. Niedługo później historia o mrocznej stronie Warszawy została przeniesiona również na ekrany.

Zobacz wideo Ryszard Ćwirlej i jego powieść zmuszają do refleksji. "W jakim my kraju i rzeczywistości żyjemy?" [AUTOPROMOCJA]

Jakub Żulczyk - "Ślepnąc od świateł". Serial na motywach bestsellerowej powieści stał się hitem

Fabuła powieści od początku jawiła się jako dobry materiał na film lub serial, lecz nim ostatecznie podjęto decyzję o ekranizacji, minęły prawie 4 lata. Premiera produkcji odbyła się 27 października 2018 roku na platformie streamingowej HBO i niemal od razu zrobiła furorę. Głównym bohaterem jest Kuba Nitecki, którego poznajemy w momencie, gdy już jest znanym w całej Warszawie dilerem kokainy. Choć wielu korzysta z jego usług, jego klientami są bowiem niemal wyłącznie największe szychy, to nikt tak prawdę nie wie kim i jaki jest. Na co dzień obraca się w towarzystwie lokalnych gangsterów, którzy kontrolują jego każdy ruch. Zmęczony sytuacją decyduje się na ucieczkę do Argentyny, wcześniej musi jednak domknąć kilka istotnych spraw. Ma na to raptem 7 dni. W tym czasie z więzienia wychodzi Dario, gangster, który odsiadywał kilkuletni wyrok. Gdy ich drogi się przetną, nic już nie będzie takie samo.

 

Reżyserem 8-odcinkowej opowieści, której premiera odbyła się w 2018 roku, został Krzysztof Skonieczny, który wraz z Jakubem Żulczykiem pracował również nad scenariuszem. Producentką została Izabela Łopuch, zaś zdjęcia wykonał Michał Englert. W produkcji wystąpiła plejada największych gwiazd polskiego kina. Głównego bohatera wykreował Kamil Nożyński, dla którego był to debiut przed kamerą. U jego boku na ekranie pojawili się m.in. Janusz Chabior, Robert Więckiewicz, Marta Malikowska, Cezary Pazura, Michał Czarnecki oraz Jan Frycz.

"Dawno temu w Warszawie". Żulczyk powraca do świata "Ślepnąc od świateł"

Po 2 latach przerwy od rynku wydawniczego Jakub Żulczyk wyciąga kolejne asy z rękawa. Pisarz zapowiedział najnowszą książkę, ujawniając, że powrócił w niej do świata bestsellerowej powieści sprzed 9 lat.

Pisałem ją przez ostatnie dwa lata. Nic Wam nie mówiłem, bo lubię robić niespodzianki. Jest bardzo długa, bardzo mroczna, epicka i jestem z niej bardzo zadowolony. A nawet trochę dumny. Wierzę, że jest to kontynuacja 'Ślepnąc', na jaką czekaliście

– ogłosił na portalu X (dawniej Twitter) nową powieść "Dawno temu w Warszawie", która jest bezpośrednią kontynuacją "Ślepnąc od świateł".

Tym razem przeniesie czytelników do ogarniętej pandemią stolicy. Przez panujące restrykcje jej mieszkańcy zamykają się nie tylko w domach, ale i własnych umysłach. Bezbronni i zlęknieni nie są w stanie walczyć ze złem, a ono tylko czeka, by wyjść na powierzchnię. Jak wynika z zapowiedzi, premiera książki odbędzie się 16 października 2023 roku, jednak już teraz można nabyć ją w przedsprzedaży na stronach Świat Książki oraz Książki.pl.

Więcej o: