Stworzyli mapę najlepszych książek świata. Jaki tytuł reprezentuje Polskę? Będziecie w szoku

Na rynku wydawniczym co rusz pojawiają się nowe książki, z których nie sposób wybrać coś dla siebie. Jeśli nie wiesz po jaki tytuł sięgnąć, być może pomocne okażą się polecenia ekspertów. Na podstawie ocen czytelników zebranych na popularnym portalu, powstała mapa najlepszych książek na świecie. Na liście nie zabrakło również propozycji od polskiej autorki.

Bez wątpienia jesień jest taką porą roku, która korzystnie wpływa na wzrost czytelnictwa. Z uwagi na pogodę i niekorzystne warunki atmosferyczne wielu woli bowiem spędzać czas w domowym zaciszu. Jak wynika z raportu, który w kwietniu 2023 roku opublikowała Biblioteka Narodowa, wśród gatunków, po które najchętniej sięgają Polacy, są beletrystyka, literatura obyczajowo-romansowa i kryminalna. Jeśli jesteś książkowym molem i zapoznałeś się ze wszystkimi bestsellerowymi tytułami, to mamy dla ciebie listę takich, które być może umknęły twojej uwadze.

Zobacz wideo Była partnerka Arkadiusza Milika, Jessica Ziółek, opowiedziała o ciemnej stronie bycia dziewczyną piłkarza [MAMY CZAS]

Przeanalizowali oceny książek na znanym portalu. Stworzyli mapę z tymi najlepszymi

Wielbiciele książek z pewnością znają Goodreads. To strona internetowa, na której zbierane są recenzje na temat książek i autorów z całego świata. Każdy z użytkowników, a jest ich już 125 milionów, ma możliwość podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wystawić ocenę. Portal WordFinderX postanowił wykorzystać te dane, by przeprowadzić badanie, a w konsekwencji stworzyć oryginalną mapę. Umieszczono na niej najlepsze zdaniem czytelników tytuły z niemal każdego zakątka Ziemi. Którzy autorzy zostali wyróżnieni? 

 

Istotnym kryterium podczas kreowania listy była ilość ocen, którą otrzymała dana książka. Eksperci uwzględnili bowiem tylko te, które zebrały na portalu co najmniej 500 opinii. Jak wynika z badania, najwięcej pozytywnych recenzji na całym świecie oraz w Czechach ma "Svedectví o živote v KLDR" autorstwa Niny Spitlanikovej. Książka zdobyła bowiem 4,79 gwiazdek. Z kolei w Stanach Zjednoczonych furorę robi oceniona na 4,76 gwiazdek powieść fantasy "Słowa światłość" Brandona Sandersona, zaś w Wielkiej Brytanii rekordy bije sensacyjny kryminał "The Botanist" M.W. Cravena. Wysoko na liście znalazła się również propozycja od uznanej polskiej autorki.

To najlepsza polska książka. Znalazła się na liście top 15 portalu

Biorąc pod uwagę popularne w rodzimych księgarniach książki, z pewnością wielu będzie zaskoczonych tytułem, który znalazł się na mapie stworzonej przez WordFinderX. Zwycięstwo przypadło bowiem reportażowi z 2019 roku autorstwa Joanny Gierak-Onoszko. Książka "27 śmierci Toby’ego Obeda" zdobyła nawet Nagrodę Literacką Nike w kategorii Wybór czytelników. Co więcej, zgodnie z przedstawionymi danymi, uplasowała się na 15. miejscu w europejskim rankingu.

Jeśli zatem nie wiesz, po jaką książkę sięgnąć w jesienny wieczór, skorzystaj z poleceń umieszczonych na mapie. Oto lista 15. najlepszych tytułów według użytkowników portalu Goodreads:

 1. "Svedectví o živote v KLDR", Nina Špitálníková, Czechy
 2. "The Monogram, Odiseas Elitis", Grecja
 3. "20 de ani în Siberia, Anita Nandrit-Cudla", Rumunia
 4. "Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna", Tomáš Forró, Słowacja
 5. "Ellana - Le pacte des Marchombres", Pierre Bottero, Francja
 6. "Дочя, Tamara Duda", Ukraina
 7. "Kobane Calling, Zerocalcare", Włochy
 8. "El guerrero a la sombra del cerezo", David B. Gill, Hiszpania
 9. "Преспанските камбани", Dimiter Talev, Bułgaria
 10. "exit RACISM: rassismuskritisch denken lernen", Tupoka Ogette, Niemcy
 11. "Det angår også deg", Herman Sachnowitz, Norwegia
 12. "Двенадцать стульев", Ilja Ilf, Rosja
 13. "The Botanist", M. W. Craven, Wielka Brytania
 14. "Ciganin, ali najljepši", Kristian Novak, Chorwacja
 15. "27 Śmierci Toby’ego Obeda", Joanna Gierak-Onoszko, Polska
Więcej o: