"Lokator" był seryjnym mordercą. "Z wyglądu bardzo sympatyczny facet, o oczach spaniela"

W książce "Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera" Małgorzata Fugiel-Kuźmińska rozmawia z Janem Gołębiowskim, najbardziej znanym w Polsce profilerem, o tajnikach jego pracy. Publikujemy jej fragment.

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska: Po pracy w policji trafił pan jako psycholog na oddział sądowy szpitala psychiatrycznego i brał udział w obserwacjach sprawców przestępstw. Co się zmieniło?

Jan Gołębiowski: Przede wszystkim kiedy mamy do czynienia z podejrzanym, którego status jest jeszcze nieokreślony, to inaczej się do niego podchodzi niż do człowieka, który jako sprawca trafia na obserwację do szpitala. Rozmowa też wygląda inaczej. Takiego delikwenta na badanie przywoził konwój, najczęściej policyjny, czasami służby więziennej, w pełnym entourage’u, specjalnym samochodem z kratami w oknach, w kajdankach. To obrazek dość filmowy.

Zanim jednak doszło do spotkania, musieliśmy zapoznać się z dokumentami. Pierwszym z nich było zwykle postanowienie o poddaniu danej osoby obserwacji. Jeśli wymieniony był tam artykuł sto czterdziesty ósmy kodeksu karnego, to już wiedzieliśmy, że chodzi o zabójstwo. Potem przeglądaliśmy akta, w których można było znaleźć wyniki oględzin miejsca zdarzenia, sekcji zwłok, protokoły, opinie innych biegłych, medyków sądowych. Zanim spotkaliśmy się z człowiekiem, znaliśmy już poniekąd jego przestępczy dorobek.

Zobacz wideo Dlaczego Fajbusiewicz nadal pracuje przy sprawach kryminalnych? "Jak to wygaszę, to zgasnę"

Zdarzały się niespodzianki, czy raczej siadał przed panem ktoś, kto pasował do opisu w aktach?

Różnie. Czasem pierwsze wrażenie było spójne z tym, co już wiedziałem, a czasem zdarzały się zaskoczenia. W takich sytuacjach wiele zależy od własnych wyobrażeń, stereotypów.

Uprzedzę pytanie, bo właśnie przypomniałem sobie jednego z pierwszych zabójców, których badałem jako biegły. Bezdomny, nadużywający alkoholu, bez stałej pracy, karany za kradzieże, włamania. Mieszkał na ogródkach działkowych z innymi bezdomnymi, głównie mężczyznami, chociaż krążyły wokół nich i kobiety. Ofiara w namiocie, sprawca w domku typu altanka, razem zbierali złom. Brzydko mówiąc: klimat meliniarski. Trochę się wspierali, ale również konkurowali, rywalizowali o pieniądze i władzę, bo wśród tych bezdomnych mężczyzn wykształciła się nieformalna hierarchia.

Ludzie, którzy nie mają żadnego dorobku materialnego, żyją z dnia na dzień, często tworzą alternatywne struktury symboliczne, pozwalające budować poczucie własnej wartości. Podobnie jest w więzieniu, gdzie osadzeni mają ograniczoną liczbę rzeczy osobistych, pozbawieni są wpływu na własne życie, a ich funkcjonowanie kontrolowane jest przez Służbę Więzienną: wyznacza im się godziny korzystania z prądu, wychodzenia na spacerniak czy pójścia pod prysznic. Więźniowie tworzą subkulturę więzienną – której częścią jest między innymi grypsowanie – z silnym komponentem honorowym. Ludzie, którzy nie mają domu, pracy, a cały ich dorobek mieści się w torbie czy plecaku, mogą być równie przeczuleni na punkcie swojego specyficznie pojętego honoru.

To paradoks, bo według piramidy potrzeb Maslowa, potrzeby najpierwotniejsze, materialne, związane z zaspokojeniem popędów, poczuciem bezpieczeństwa, jedzeniem, znajdują się na samym dole. Kolejne potrzeby – psychologiczne, w tym również samorealizacji – umiejscowione są wyżej i żeby przejść na kolejny poziom, należy zaspokoić najpierw te podstawowe. Ale przykłady, które przytoczyłem, pokazują, że w wyjątkowych sytuacjach i okolicznościach, kiedy zaspokojenie podstawowych potrzeb jest sztucznie deprywowane, ludzie potrafią dokonać przeskoku i skompensować sobie niezaspokojenie potrzeb podstawowych przez potrzeby symboliczne, psychologiczne. Mam wrażenie, że tak właśnie działa honor dla ludzi, którzy nie mają nic poza własnym nieformalnym systemem zasad. Są bardzo wyczuleni na obrazę, wrażliwi na to, jak się ich traktuje, jak się do nich odnosi czy korzysta z należących do nich przedmiotów.

Ale wracając do tamtej zbrodni. Jak to zwykle w takich historiach, był alkohol, poszło o śmieszne kwoty, które panowie sobie nawzajem pożyczali, do tego ktoś jeszcze coś na kogoś nagadał. Pojawił się więc motyw wiązany, komponent emocjonalny, żal, zemsta. Pod ręką był łom, tak zwana łapka, i jeden drugiemu tym łomem rozłupał głowę.

Przeczytałem akta, obejrzałem na zdjęciach trupa i ogródki działkowe, sezonowe noclegowisko bezdomnych, a potem przywieźli pana. Bokserski nos, braki w uzębieniu, blizny na głowie, przypadkowe ubranie. Pierwsze wrażenie spójne z tym, co przeczytałem w aktach. Ciekawa rzecz wyszła w trakcie analizy jego linii życiowej (polega to na rozmowie biograficznej z obserwowanym, zwanym też czasami obserwantem). Badany powiedział, że w młodości myślał o tym, żeby zostać policjantem, a raczej milicjantem, ale za komuny to był wstyd, a później już był związany ze środowiskiem naruszającym prawo i nie pasowałoby to do etosu tej grupy. Sam na koniec stwierdził, że być może jego życie potoczyłoby się inaczej, gdyby zrealizował swój zamysł.

Zdarzają się sytuacje, kiedy wygląd miejsca zdarzania czy brutalny, okrutny sposób dokonania zabójstwa sugerują, że spotkamy potwora, a na badanie przychodzi ktoś zupełnie niepozorny, po kim byśmy się nie spodziewali takiego czynu.

Miałem do czynienia z takim przypadkiem. To Lokator, seryjny morderca, o którym już rozmawialiśmy [w książce, wybierał ofiary z ogłoszenia w sprawie sprzedaży domu lub mieszkania, działał w Warszawie - red]. Z wyglądu to był bardzo sympatyczny facet, o oczach spaniela, jak mówili o nim niektórzy. Uśmiechnięty, potrafiący się wysłowić, elokwentny, inteligentny powyżej przeciętnej. Chyba nawet podczas spotkania z Kamilem, który zabił rodziców (słynna historia z Rakowisk pod Białą Podlaską), nie doznałem takiego szoku. Choć tamten chłopak też mnie zaskoczył: szczupły, sympatyczny, zadbany, nie żaden typ bandziora czy nawet sportowca, właściwie maminsynek, trochę rozpuszczony. Po kimś takim można się spodziewać różnych rzeczy, ale nie brutalnego zabójstwa.

Jakie emocje towarzyszą psychologowi podczas badania?

Będę mówił o sobie, bo psychologowie są różni. Tego rodzaju rozmowa zawsze wiąże się dla mnie z adrenaliną, bo przecież mam do czynienia z osobą, która popełniła zabójstwo – a jest to przestępstwo największego kalibru. To nie tak, że człowiek, który przede mną siedzi, mnie przeraża, czuję lęk czy odrazę. Jest to raczej ekscytacja, wręcz fascynacja. Spotykam się z człowiekiem, który doświadczył czegoś, czego mam nadzieję, sam nigdy nie doświadczę. To jak rozmowa z kimś z drugiej strony jakiegoś mrocznego lustra, z innej planety. Jego doświadczenie jest dla mnie niedostępne.

Obycia w takich rozmowach nabywa się z doświadczeniem. Na początku uwaga skupiona jest na nas samych, na własnych doznaniach. Wtedy właśnie może zdarzyć się zaskoczenie, o którym rozmawialiśmy. Najlepszym sposobem, żeby przejść do rzeczy, jest przypomnienie sobie, że nie jesteśmy tam dla siebie. Należy skupić się na rozmówcy, bo to jego mamy zdiagnozować, a nie zastanawiać się nad tym, co się dzieje z nami. Niemniej psycholog nie powinien emocji w stosunku do pacjenta lub własnych procesów myślowych wypierać, raczej musi się zastanowić, co to mówi o badanej osobie.

Podczas badania psycholog jest w pracy, ale też rozmawia z drugim człowiekiem. Może kogoś nie lubić, ktoś może go denerwować. Wiele razy obserwowałem, jak specjaliści uprzedzali się do zabójców rodziców czy osób, które zrobiły krzywdę dzieciom. Ja starałem się podchodzić do badanego indywidualnie, niezależnie od tego, co zrobił, byłem go naturalnie ciekawy. Rzadko zdarzały się osoby, chociaż było ich parę, które mnie po prostu irytowały. Musiałem zmuszać się do współpracy i jednocześnie być obiektywnym w swojej opinii, a tymczasem ten ktoś mnie denerwował, a to mogło wpłynąć na moje jego postrzeganie.

Czasami ktoś wzbudza we mnie pozytywne uczucia, sympatię, współczucie. Ale mogę komuś współczuć, a jednocześnie go nie rozgrzeszać. Współpraca z negocjatorami policyjnymi nauczyła mnie, że kiedy mamy do czynienia z człowiekiem w trudnej sytuacji, najlepiej się sprawdza bycie naturalnym. Dlatego też negocjatorzy zawsze są ochotnikami, osoba po drugiej stronie musi czuć tę autentyczność, przejęcie negocjatora jej sytuacją.

Zdarzało mi się to badanemu powiedzieć – że współczuję mu sytuacji, w której się znalazł. Zabójca też jest w pewnym sensie ofiarą – nie tylko środowiska, w którym dorastał, ale przede wszystkim samego siebie. Nie chodzi o to, żeby romantyzować jego los, winić za jego czyny patologicznych rodziców, patologicznych kolegów, traumy z dzieciństwa, ale o zrozumienie, że w momencie popełnienia czynu przekreślił on całe swoje życie, a także życie swoich najbliższych. Będzie siedział w więzieniu, może nawet bardzo długo. Więc tak, współczułem, ale nie miałem problemu z tym, żeby jednocześnie uważać, że ktoś jest niebezpieczny i nie powinien za szybko – albo i nigdy – wyjść na wolność.

Niektórzy psychologowie podchodzą do badania sztampowo, nie wychodzą poza to, co im się zleci. Nie wiem, czy to oznaka wypalenia zawodowego, czy może komuś kariera zawodowa tak się potoczyła, że robi coś innego, niż chciał, ale takim ludziom brakuje ciekawości. Ja sobie tę pracę sam wybrałem, czuję do niej powołanie i podchodzę do niej z pasją. Wykonując swoje obowiązki, chcę dowiedzieć się więcej, zrozumieć badanego człowieka, a nie tylko odpowiedzieć na pytania sądu czy prokuratury i dostać za to wynagrodzenie. Wracając do pytania o to, co czuje psycholog: dla mnie jest to przede wszystkim adrenalina związana z ciekawością poznawczą.

Dotknęliśmy ważnej kwestii. Ciekawość ciekawością, ale generalnie biegły ma odpowiedzieć na bardzo konkretne pytania, które zadają sąd lub prokuratura. Co to za pytania?

Przede wszystkim chodzi o poczytalność. To termin kodeksowy, nie medyczny. Nasze prawo bazuje na prawie rzymskim, w którym mamy określoną teorię winy: za swój czyn odpowiadać może osoba, która wie, co zrobiła. Na przestrzeni wieków, kiedy poziom świadomości psychiatrycznej był przecież różny, uznawano, że osoby, które w wyniku choroby czy zaburzeń nie wiedzą, co robią, nie mogą być pociągane do odpowiedzialności. Polski kodeks karny precyzuje w artykule trzydziestym pierwszym, że nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

<<Reklama>> Ebook i audiobook "Urodzeni mordercy?. Nieznane kulisy pracy profilera" są dostępne na Publio.pl >>

Pytanie o poczytalność w poważnych sprawach, takich jak zabójstwo, jest stawiane automatycznie, nawet jeśli sam czyn i okoliczności nie są szczególne. Przy sprawach mniejszego kalibru musi istnieć wyraźna wątpliwość dotycząca stanu psychicznego danej osoby. Bada się ją pod tym kątem, jeśli dziwnie się zachowuje albo leczyła się wcześniej psychiatrycznie. W przypadku zabójstw dla pewności psychiatra zawsze spotyka się ze sprawcą, żeby określić jego poczytalność.

Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera - okładkaUrodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera - okładka materiały promocyjne wydawnictwa Mando

Więcej o: