Dla nastolatków i dla dorosłych
"Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" Justyny Sucheckiej (W.A.B) to książka, która powinna znaleźć się moim zdaniem w każdej szkolnej bibliotece. Dziennikarka zajmująca się od lat sprawami edukacji, ma serce wyczulone na sprawy młodzieży (a ponieważ znam ją osobiście, mogę powiedzieć, że nie tylko młodzieży). W książce rozmawia z młodymi ludźmi m.in. o anoreksji, depresji, ADHD. Pokazuje, jak ważna jest pierwsza pomoc psychologiczna, ale także to, by pomagając osobie w kryzysie psychicznym nastolatka czy nastolatek zadbali o swoje bezpieczeństwo i dobrostan psychiczny.
"Rozmówczynie i rozmówcy Justyny Sucheckiej najczęściej mówią o prawie do dobrego życia dla wszystkich. Oni już wiedzą, że dla każdego człowieka oznacza to coś innego. I że każdy z nas może być ich sojusznikiem lub sojuszniczką. Trzeba tylko uzbroić się w wiedzę i... empatię. I temu służy ta książka" - pisze wydawca. Na jej końcu rozmówcy Sucheckiej mówią o tym, co chcieliby, żeby czytelnicy zapamiętali z lektury. "Nie każdy ze spektrum jest taki sam. Nawet autustyk nie równa się autystykowi", "Zacznij tolerować, a nie dyskryminować", "Mam prawo do wolności, swobody i uczuć", "Bądź miła" czy "Daj mi czas. Jrstem tak samo ważny jak ty" - to coś, co każdy powinien wziąć sobie do serca.
"Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" oraz "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem. Tom 2" (Wydawnictwo Agora) to książki Przemka Staronia, znanego z tego, że był nauczycielem roku, kocha klocki lego i Harry'ego Pottera, ale także dzięki jego pracy na rzecz brania młodych ludzi na serio i słuchania tego, co mają do powiedzenia. Starając się odpowiedzieć na pytania takie jak: "Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny?" odpowiedzi mocno osadza nie tylko w wiedzy psychologicznej, ale i popkulturze.
"Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie psychiczne młodych ludzi?" (Wydawnictwo Charaktery) to z kolei przewodnik, który ma wesprzeć rodziców, nauczycieli i opiekunów we wzmacnianiu zdrowia psychicznego młodych ludzi. Zawiera szczegółowe odpowiedzi na pytania rodziców, nauczycieli i opiekunów dotyczące zdrowia psychicznego nastolatków. Można w nim znaleźć porady, ćwiczenia i szablony rozmów oparte na konkretnych przykładach. Przewodnik redaguje prof. UAM dr hab. Katarzyna Waszyńska, a zespół autorski tworzą najlepsi w Polsce psychologowie i psychoterapeuci współpracujący z magazynem "Charaktery".
Poradnik objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Wydziału Kognitywistyki i Psychologii UAM oraz Stowarzyszenia Monar. Projekt wspiera Fundacja TVN w ramach większej inicjatywy "Zdrowie w głowie". Jest to kampania społeczna, która ma na celu budowanie świadomości wokół problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Chce też edukować rodziców i opiekunów. Program Zdrowie w Glowie zakłada także remonty szpitali I tworzenie dodatkowych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych.
Można też sięgnąć po "Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu" Joanny Szulc (Wydawnictwo Agora). Specjaliści podpowiadają w niej, czym się przejmować, a co jest normalne i typowe dla tego okresu. Jak rozmawiać, żeby się nie kłócić, jak wspierać, żeby się nie wypalić.
O książce Małgorzaty Gołoty "Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży" (Filia) psycholożka Ewa Woydyłło-Osiatyńska pisze, że "to manifest wołający o ratunek dla naszych dzieci. To my urządziliśmy im świat, który boli, przeraża i prowokuje do ucieczki (...) Ale dzieci nam mówią: żyletka będzie niepotrzebna, gdy znajdzie się ktoś, kto zechce porozmawiać". To nie jest łatwa, ale bardzo ważna i potrzebna lektura.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.