Adam Kay był lekarzem, dzisiaj jest stan uperem i pisarzem. Jego pierwsza książka "Będzie bolało" to bestseller, który zachwycił filmowców. Kay w emocjonalny, często żartobliwy sposób, opisuje w niej swoją karierę ginekologa-położnika i to, dlaczego już lekarzem nie jest. I tu akurat nie jest zabawnie - zwraca m.in. uwagę na przepracowanie pracowników ochrony zdrowia i niedofinansowanie brytyjskiego systemu. Pamiętnik z lat 2004-2010 zainspirował twórców z BBC, którzy w 2022 roku zaprezentowali światu - mroczniejszy niż pierwowzór - serial z Benem Wishawem w roli głównej.
Produkcja zdobyła m.in. cztery statuetki BAFTA - dla najlepszego aktora, dobór obsady do programu ze scenariuszem, montaż w fabule oraz za scenariusz w serialu dramatycznym - dla samego Adama Kaya. Muszę przyznać, że jego książkę czytam właśnie drygi raz, świetnie bawiłam się na jego występie w Polsce, a "Świąteczny dyżur" - podobny zbiór anegdot i przemyśleń z czasów pracy w szpitalu - to niestandardowa, ale świetna lektura na grudniowy czas. W "Nielekarzu" opisał natomiast czas, gdy już odszedł z zawodu, a ta książka - choć nadal pełna dystansu, ironii i humoru - porusza też ważny i trudny temat z jego życia (nie będę spoilerować).
Kay jest również autorem już kilku książek skierowanych do młodego czytelnika. Do tej pory ukazały się "Twoja anatomia" oraz "Bardzo niesamowita medycyna" (w Polsce sprzedało się 100 tys. egzemplarzy), które mój 10-letni syn pochłonął, śmiejąc się, a potem dzieląc się sporą wiedzą na temat biologii, która z nich płynie. W październiku 2023 roku premierę miały z kolei "Mocarne mózgi". Tym razem autor postanowił przyjrzeć się bliżej historiom miliardów ludzi zamieszkujących Ziemię od czasów prehistorycznych i wybrał dziesięć osób, które zmieniły świat. Jak zauważa wydawca, "jak się okazało, mieli oni jedną wspólną cechę. Wszyscy z upodobaniem dłubali w nosie".
Ponieważ w przypadku książek Kaya dla młodego czytelnika równie ważna jak tekst jest warstwa graficzna, fragment publikujemy w formie galerii. Zdjęcia z rozdziału o Adzie Lovelace znajdziecie w galerii. Za tłumaczenie odpowiada Katarzyna Dudzik.
Bohaterowie "Mocarnych mózgów" to Albert Einstein, Ada Lovelace, Thomas Edison, Greta Thunberg, Maria Telkes, Katherine Johnson, Tim Berners-Lee, Amelia Earhart, Janaki Ammal i Christian Bernard. Nie wszystkie nazwiska mogą być znane czytelnikom. Kay przekonuje, że "dawno, dawno temu oni też, zupełnie tak jak ty teraz, siedzieli sobie na kanapie, drapali się po tyłku i zastanawiali się, o której będzie kolacja". A potem do czegoś doszli.
Mocarne mózgi materiały promocyjne Wydawnictwa Insignis