Wytykają mu brak studiów, wydał ponad 20 książek. Szymon Hołownia pisał nie tylko o Bogu

Szymon Hołownia po latach kariery dziennikarskiej zdecydował się na zrezygnowanie z pracy w stacji TVN i oddanie się polityce. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że poza śmieszkowaniem w "Mam talent" z Marcinem Prokopem, obecny marszałek Sejmu był też niezwykle płodnym autorem. Napisał ponad 20 książek.

13 listopada Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Lider Polski 2050 do niedawna nie kojarzył się jednak w Polsce z polityką. Popularność zyskał w 2008 roku, kiedy wraz z Marcinem Prokopem zaczął prowadzić program "Mam talent", potem pojawiał się w stacji TVN również jako gospodarz "Mamy cię!".

Zobacz wideo Hołownia o komentarzach PiS-u, że gromadzą większość w Sejmie: Trzymam kciuki i kupuję popcorn

Szymon Hołownia napisał ponad 20 książek. Teraz jest marszałkiem Sejmu

O telewizyjnej działalności Hołowni nie trzeba nikomu przypominać. Fakt, że przez lata był prezenterem i kojarzył się z programami rozrywkowymi, jest wykorzystywany przez jego krytyków. Podobnie jak informacja, że nie ukończył studiów. Karierę na antenie TVN wypomniała mu tuż po pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu między innymi Magdalena Ogórek. Kolejny popularny fakt z życia Hołowni to jego próby zostania zakonnikiem. Polityk dwukrotnie przebywał w nowicjacie dominikanów.

Znacznie mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że Szymon Hołownia to także autor wielu książek. Marszałek Sejmu ma na koncie przeszło 20 publikacji. Pierwsze z nich - "Kościół dla średnio zaawansowanych" wydał jeszcze w 2004 roku. Trzy lata później ukazały się "Tabletki z krzyżykiem", w których autor mierzy się z trudnymi pytaniami zadawanymi przez wierzących. Z kolei "Ludzie na walizkach" to zbiór rozmów Hołowni z osobami, których choroba lub inna sytuacja życiowa niemalże doprowadziła do śmierci.

Hołownia pisał nie tylko o Bogu. O czym opowiadają książki lidera Polski 2050?

W "Bóg. Życie i twórczość" marszałek Sejmu pokusił się o napisanie biografii Boga, a w "Monopolu na zbawienie" po raz kolejny rozważa na tematy bliskie wierzącym i tym, którzy wiarą się interesują. Ciekawą pozycją w bibliografii Hołowni jest "Bóg, kasa i rock’n’roll", napisana wspólnie z Marcinem Prokopem. Książka cieszyła się ogromną popularnością i zebrała dobre recenzje za próbę zderzenia dwóch światów i zestawy często przeciwnych sobie poglądów ekranowych partnerów.

"Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" to książka, która zabiera czytelników w podróż po zakątkach świata, gdzie znajdziemy różne sposoby na życie w wierze chrześcijańskiej. Z kolei "Niebo dla średnio zaawansowanych" to napisana z Grzegorzem Strzelczykiem rozprawa o życiu po śmierci.

 

W 2013 roku ukazała się kolejna wspólna pozycja Hołowni i Prokopa "Wszystko w porządku. Układamy sobie życie". Rok później obecny marszałek Sejmu wydał "Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe", która opowiada o duchowości, przyjmując formę książki kulinarnej. "Jak robić dobrze" opowiada o podróży Hołowni do Afryki, a w "Świętych codziennego użytku" autor radzi, do którego świętego zwracać się o pomoc w konkretnej sytuacji.

"36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni" to pozycja, która przekłada nieco archaiczny katechizm na dzisiejsze czasy. Ma pokazać czytelnikowi, że "stare prawdy mogą być również sposobem na udane życie teraz". W 2017 roku Hołownia opublikował trzy książki. W "Instrukcji obsługi solniczki" przeczytamy felietony, w których autorowi zdarza się pisać między innymi o ówczesnym ministrze Waszczykowskim i temacie uchodźców, w "Ludziach w czasach Jezusa" szczegółowo opisuje okoliczności narodzin, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a w "Świętych pierwszego kontaktu" wraca do opisu tytułowych świętych.

Kolejna ciekawa pozycja, którą popełnił Hołownia to "Boskie zwierzęta", gdzie tłumaczy podejście religii do stworzeń, które na przestrzeni wieków sobie podporządkowaliśmy. W książce "Maryja. Matka rodziny wielodzietnej" polityk publikuje refleksje na temat jasnogórskiego sanktuarium oraz "jego Gospodyni". Ostatnia pozycja napisana przez Hołownię z Prokopem to wydana w 2019 "Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci". Tego samego roku ukazało się wydawnictwo "Teraz albo nigdy", czyli zbiór tekstów publicysty pisanych na łamach "Tygodnika Powszechnego". Ostatnią jak dotąd książką Szymona Hołowni jest natomiast "Fabryka jutra" z 2020 roku. Publikacja opowiada o przyczynach i kulisach wejścia wieloletniego dziennikarza i prezentera do świata polityki.

Więcej o: