Zdjęcia Vivian Maier do zobaczenia (i kupienia) w Leica Gallery w Warszawie

Zagadka Vivian Maier, jej osoby oraz talentu twórczego, od 2009 pozostaje jedną z najciekawszych tajemnic świata fotografii. W debiutującym właśnie w kinach filmie ?Szukając Vivian Maier? reżyser, John Maloof, próbuje zgłębić tajemnicę szalenie utalentowanej niani, która w sekrecie przed wszystkimi robiła zdjęcia. Zdjęcia, które po jej śmierci zachwyciły cały świat

Fenomen Maier to nie tylko jej niesamowita osobowość oraz zaskarbiające sobie masowe uwielbienie fotografie. Pojawienie się zdjęć Vivian wywołało także dyskusje w świecie sztuki. Jak wywoływać zdjęcia bez kontaktu z autorem, które z nich wybrałaby do ekspozycji sama autorka, czy w historię fotografii można przepisać 50 lat po odnalezieniu niesamowitych zdjęć? "Wiele osób obwinia mnie, że zarabiam teraz dzięki zdjęciom osoby, która pod koniec swojego życia funkcjonowała w skrajnej biedzie. Ale przecież nie mogę przekazać jej już pieniędzy. Próbowałem kontaktować się z jej rodziną - wszyscy nie żyją". Opowiada John Maloof, właściciel największej części kolekcji fotografii Vivian Maier.

Zobacz zdjęcia Vivian Maier [ZDJĘCIA] >>>

Fotografia kolekcjonerska to praca przygotowana pod specjalnym nadzorem galerii. To galeria pilnuje odpowiednich wymogów technicznych odbitki oraz jej ilości, wydaje certyfikaty. Vivian Maier jest szczególnym przypadkiem, bo artystka nie zostawiła nam swojego wyboru prac, zaś zbiór jej zdjęć na sięgają 170 tysięcy kadrów. Do sprzedaży wybrano jednak promil tego zbioru, zaznaczając edycję na poziomie 15 sztuk. Wiele kadrów ma już edycję wyprzedaną, a ceny prac Vivian ciągle rosną. Warto podkreślić, że Vivian Maier obecna jest na rynku fotografii kolekcjonerskiej zaledwie 4 lata.

 

Właściciele kolekcji Vivian Maier to m.in. John Maloof, reżyser filmu "Szukając Vivian Maier", Steven Kasher Gallery w Nowym Jorku, czy Jeffrey Goldstein, którego kolekcję można oglądać w Leica Gallery Warszawa do 23 czerwca.

Jeffrey Goldstein jest kolekcjonerem, który z plotek na pchlim targu w Chicago usłyszał o pierwszych zdjęciach Vivian Maier. Zainteresował się nimi i zaczął kolekcjonować dorobek związany z niezwykle uzdolnioną nianią. Jeffrey Goldstein Collection zawiera obecnie 19 000 negatywów, 1000 odbitek, 30 filmów i niezliczoną ilość slajdów. Tylko część kolekcji znajduje się w sprzedaży. Wszystkie dokumentują lata spędzone przez Vivian w Europie, jej pobyt w Nowym Jorku we wczesnych latach pięćdziesiątych i w Chicago - od 1955 do wczesnych lat siedemdziesiątych.

Zdjęcia Vivian Maier można kupić w Leica Gallery w Warszawie. Wystawa potrwa do 23 czerwca

Więcej o: