Minister Gliński chce kupić "Damę z łasiczką". Państwo wydałoby na obraz fortunę

To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w kraju. Jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci od lat można oglądać w krakowskim muzeum. Skąd pomysł, aby teraz kupowało go Ministerstwo?

Jego właściwa nazwa to "Dama z gronostajem". Zdaniem niektórych historyków sztuki jest ważniejszy od słynnej "Mona Lisy". Wartość? Zofia Gołubiew, była dyrektor Muzeum Narodowego z Krakowie, wycenia go na aż miliard złotych.

"Prezes zarządu Fundacji Czartoryskich, właściciela obrazu, potwierdza - ministerstwo Kultury pragnie go odkupić" - o budzącym emocje pomyśle informowały w wieczornym materiale "Fakty" TVN. Sprawa szybko zrobiła się gorąca, Ministerstwo przesłało oświadczenie, które ma tłumaczyć, skąd taki pomysł.

Minister Piotr GlińskiMinister Piotr Gliński Fot.Michał Walczak / Agencja Gazeta

 "Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział działania mające na celu trwałe uregulowanie statusu kolekcji" - wyjaśnia Ministerstwo Kultury. Możemy również przeczytać o tym, że od kilkudziesięciu lat to Muzeum Narodowe w Krakowie opiekuje się obrazem i zajmuje się jego konserwacją.

Pomysł zakupu dzieła sztuki nie jest wcale nowy, o obraz zabiegało wcześniej m.in. krakowskie Muzeum Narodowe. Negocjacje między Ministerstwem Kultury a Fundacją Książąt Czartoryskich będzie utrudniał zapis w statucie fundacji, zobowiązujący nabywcę do wykupienia także innych dzieł z kolekcji wraz z określonymi budynkami.

Zobacz też bestseller Dana Browna: "Kod Leonarda da Vinci" >>

Więcej o:
Komentarze (175)
Minister Gliński chce kupić "Damę z łasiczką". Państwo wydałoby na obraz fortunę
Zaloguj się
 • dzikowy

  Oceniono 138 razy 128

  Wisi? Wisi! To po co ruszać?! Wydaj ten miliard na zakup prac, których w Polsce nie ma, a nie takich, które już tu są.

 • srali-muchy

  Oceniono 86 razy 78

  Po kiego? Nie mają co robić z pieniędzmi podatnika? Fundacja nawet jakby zabrała obraz z muzeum to i tak jest zainteresowana jego wystawianiem, a wywieźć go nie można. Wycenić zresztą też nie...

 • silthor

  Oceniono 82 razy 76

  No to jak widać, rząd PiS zlikwidował już deficyt budżetowy oraz ogromny dług skarbu państwa, a także zabezpieczył fundusze na przyszłe wypłaty emerytur, skoro zaczyna skupować dzieła sztuki za miliard zł. Fajnie się szasta pieniędzmi, których nie trzeba wyjmować z własnej kieszeni, co nie, drodzy rządzący?

 • vomitorium1

  Oceniono 69 razy 67

  "Minister Gliński chce kupić "Damę z łasiczką"."
  zwariował ???
  (damę wydało obce plemię
  a da vinci miał zachwianą orientację seksualną)

 • wolak007

  Oceniono 68 razy 64

  Program: Dama+

 • totus.tytus

  Oceniono 61 razy 51

  Kupić??? Jaja sobie chyba robicie, towarzyszu ministrze kultu(ry)
  Przecież teraz możecie ukraść.... ops! przepraszam - "znacjonalizować" jednym dekretem, a "książąt Czartoryskich" wysłać do obozu, jak robił wasz ojciec duchowy J.W. Dżugaszwili, zwany w skrócie Stalinem.
  Po co wydatki, które nie służą "Kościołowi"? Episkopat się wkurzy (no chyba, że oddacie obraz "w darze wotywnym" katabasom pod ich opiekę, wtedy może nawet zostaniecie pobłogosławieni).
  Murwa wasza kać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX