Magdalena Abakanowicz nie żyje. Rzeźbiarka miała 86 lat

Rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz nie żyje. Informację o śmierci artystki potwierdził rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak. Twórczyni abakanów miała 86 lat.

Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, a także kamień, drewno czy brąz. Prace te, które zaczęła tworzyć w latach 60. XX wieku, zostały nazwane od jej nazwiska abakanami. W 1965 roku na Biennale Sztuki w Sao Paulo Abakanowicz zdobyła za nie Grand Prix.

- Abakany rozpoczęły cykl przestrzeni kontemplacji, czyli zespołów rzeźb w otwartej przestrzeni. Były moim odkryciem, a dokonywanie odkryć jest szalenie ważne, tylko że nie można ich powtórzyć - mówiła artystka w wywiadzie dla "Wysokich obcasów" w 2008 roku. - Kiedy tylko dostałam jeden pokój więcej na pracownię, sprowadziłam do niej człowieka i odlałam go w gipsie. A potem z utwardzonego worka wykonałam skorupowy pozytyw. I to też było zaprzeczeniem tego, czym mogły stać się abakany. Jeśli chciałam określić człowieka, to jak miałam to zrobić inaczej, jeśli nie za pomocą starego worka? - tłumaczyła Magdalena Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz - przez chwilę malarka, potem rzeźbiarka

Urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. W latach 1950-1954 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo zajmowała się malarstwem, szybko jednak skierowała swoje artystyczne zainteresowania w stronę rzeźby.

Jej prace były pokazywane w wielu prestiżowych, ważnych miejscach, między innymi w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Plecy Magdaleny AbakanowiczPlecy Magdaleny Abakanowicz Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Magdalena Abakanowicz została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 1998 roku i rok później francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury. Otrzymała także m.in. Order Zasługi Republiki Włoskiej oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Była kilkukrotnie wyróżniona przez uczelnie na całym świecie tytułem doctor honoris causa, choćby przez londyński Royal College of Art, łódzką ASP czy Pratt Institute w Nowym Jorku. Ten tytuł otrzymała także na poznańskiej ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), gdzie przez wiele lat pracowała ze studentami.

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: