To absolutny rekord! "Zabicie Wapowskiego" Matejki sprzedane

Cena wywoławcza? 2,3 mln złotych. Nic dziwnego, że ta aukcja budziła emocje. "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki poszło pod młotek i zostało sprzedane za 3,683 mln zł.

To obecnie najdroższy polski obraz, który został sprzedany na aukcji w Polsce. Dotychczasowy rekordzista - "Polski Hektor" Jacka Malczewskiego - w grudniu 2013 roku został wystawiony na aukcji z ceną wywoławczą 1,5 mln. Dzieło, które artysta namalował w 1913 roku, zostało sprzedane za 2,6 mln zł.

"Zabicie Wapowskiego" znalezione po niemal 100 latach

"Zabicie Wapowskiego" ostatni raz przed zaginięciem było pokazywane w 1883 roku na wystawie jubileuszowej malarza na Wawelu. Obraz przepadł w połowie lat 30. XX wieku. Dzieło odnalazło się w atmosferze sensacji dopiero w 2012 roku w... Ameryce Południowej. Po powrocie do Polski eksponowane było na Wawelu.

Matejko, malując "Zabicie Wapowskiego", odniósł się do wydarzenia z 1574 roku, kiedy to w ramach uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego w Krakowie odbył się turniej rycerski. Kopię zatkniętą przez Samuela Zborowskiego podjął dworzanin Jan Tęczyński. Zborowski, znany ówcześnie awanturnik, uznał to za ogromną obrazę i zaatakował samego Tęczyńskiego. W obronie kasztelana stanął podkomorzy Andrzej Wapowski, jednak ugodzony przez Zborowskiego zmarł na miejscu. Obraz przedstawia scenę, w której świadkowie wydarzenia domagają się od króla sprawiedliwości.

Sprawdź, jakie obrazy do tej pory były najdroższe >>

Zgodnie z ówczesnym prawem nieuzasadnione zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Tymczasem Zborowski jako bogaty i wpływowy magnat został skazany jedynie na banicję, a już kilka lat później ponownie pojawił się na Krakowskim dworze.

Matejko bohaterem swojego płótna uczynił proszącego o sprawiedliwość Tęczyńskiego. W centrum swojej pracy umieścił więc obywatela walczącego o praworządność. Publiczność oglądająca obraz w 1861 roku wiedziała jednak, że jest to próba skazana na porażkę. Ostatecznie Zborowski został ukarany dzięki determinacji jednego z obywateli, kanclerza Zamoyskiego, który doprowadził do jego egzekucji w 1584 roku. Według Matejki upadek Rzeczpospolitej to efekt wewnętrznej słabości narodu, a nie działań zewnętrznego wroga.

Więcej o:
Komentarze (21)
To absolutny rekord! "Zabicie Wapowskiego" Matejki sprzedane
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 9 razy 9

  " Według Matejki upadek Rzeczpospolitej to efekt wewnętrznej słabości narodu, a nie działań zewnętrznego wroga."
  Upadek Rzeczypospolitej to efekt wąskich horyzontów myślowych, warcholstwa, obskurantyzmu, anarchii, nagminnego łamania prawa i słabej tegoż egzekucji. A dzisiaj historia się powtarza.

 • qasz

  Oceniono 9 razy 9

  Historia kołem się toczy.

 • spyderman2

  Oceniono 15 razy 5

  stop pisowskiej ośmiornicy i zabijaniu Polaków na milicyjnych komisariatach!!

 • jiddu

  Oceniono 4 razy 4

  Rzeczywiście rekord, dzisiaj byle piłkarz tyle wyciąga. Może sobie na ścianie powiesić :)

 • pull_up

  Oceniono 17 razy 3

  Matejko był mądrym znawca historii. Teraz mamy nową Targowicę, przede wszystkim ruskiego agenta Szmatę i pomylonega Kartofla.

 • pilot.tv

  Oceniono 3 razy 1

  Rano juz specjalisci wypowiadali się w w TV, ze cena za obraz osiagnie cene ok. 3.5mln
  A wy sie w GW podniecacie obrazem, którego z Polski nie idzie wywiezc
  Podac lepiej nazwisko nabywcy.

 • 0

  Odnalazło się w Ameryce Południowej. Czyżby tak przypadło do gustu Hitlerowi lub Bormanowi, że zabrali je ze sobą do Argentyny?

 • calidris

  0

  namalował w 1913 roku... ostatni było pokazywane w 1883 roku. Hmmm coś tu chyba nie tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX