Salvador Dali ekshumowany. Wróżka twierdzi, że to jej ojciec [ZDJĘCIA]

Możliwe, że Salvador Dali jednak miał dzieci. Po nocnej ekshumacji prawdę pokażą badania DNA.

W nocy z środy na czwartek ekshumowano ciało Salvadora Dalego, słynnego katalońskiego malarza, który zmarł w 1989 roku. Jego ciało trafiło do laboratorium, gdzie pobrano próbki DNA. Wszystko z powodu 61-letniej wróżki Marii Pilar Abel Martinez, która podaje się za córkę malarza. Jej matka miała romans z Dalim jeszcze w latach 50.

"Dziwna jak ojciec" - czy to córka Salvadora Dalego?

Romans matki Marii z Salvadorem Dalim miał rozpocząć się w 1955 roku w miasteczku, w którym artysta zamieszkał razem z żoną Galą. Matka Marii pracowała u ich sąsiadów. Kiedy poznała Dalego, od razu się w nim zakochała - z wzajemnością. Niedługo po tym zaszła w ciążę i uciekła z miasta. Kobieta przeprowadziła się do Figueres w Katalonii i wyszła za innego mężczyznę.

Maria Pilar Abel Martinez urodziła się w 1956 roku. Od dziecka wiedziała, że to Salvador Dali jest jej prawdziwym ojcem. Matka otwarcie mówiła o romansie z malarzem, a dziewczynka często słyszała, jak rodzina porównuje ją do Dalego. Matka powtarzała, że Maria jest “dziwna jak ojciec”, oraz że “jest do niego podobna”.

Po kilku latach Salvador Dali zamieszkał w rodzinnym mieście Marii. Kobieta spotykała swojego ojca na ulicy, jednak nigdy nie rozmawiali.

Maria uważa, że pokrewieństwo z malarzem widać na pierwszy rzut oka. Kobieta jest do niego podobna fizycznie, poza tym przypisuje sobie zdolności jasnowidzenia (które przypisywał sobie także Dali) - przez osiem lat wróżyła z tarota w lokalnej telewizji.

Szalone życie Salvadora Dalego

Salvador Dali, który zmarł jako 85-latek, miał tylko jedną żonę - Galę, jednak para od początku żyła w otwartym związku. Gala miała wielu kochanków, a Dali interesował się także mężczyznami - podobno jego miłością był poeta Federico Garcia Lorca.

Spain Dali Paternity SuitSpain Dali Paternity Suit AP (AP Photo, File)

Para nie miała dzieci. W 1936 roku Gala poddała się histerektomii (zabiegowi usunięcia jajników), a Dali przyznał, że panicznie bał się kobiecych narządów płciowych. Niektórzy twierdzą, że tak naprawdę Dali miał wiele kochanek, jednak był bezpłodny i dlatego umarł bezpotomnie. Trwające badania DNA mogą wykluczyć te przypuszczenia.

 

Co, jeśli badania potwierdzą ojcostwo Dalego?

Maria wystąpiła z pozwem o ustalenie ojcostwa w czerwcu. Sąd w Madrycie podjął decyzję o ekshumacji - wczoraj zabalsamowane ciało malarza opuściło Teatr w Figueres i trafiło do laboratorium.

Jeśli badania genetyczne potwierdzą pokrewieństwo między Marią a Dalim, kobieta będzie mogła ubiegać się o milionowe odszkodowanie za obrazy, które teraz są własnością państwa. Maria zyska także prawo do 25 proc. pozostawionej przez niego kolekcji. Nie wiadomo, dlaczego wróżka zwlekała z próbą ustalenia ojcostwa aż do teraz.

 

To nie pierwszy pozew Pilar Abel Martinez 

O Marii Pilar Abel Martinez było już głośno w 2005 roku, kiedy oskarżyła pisarza Javiera Cercasa o wykorzystanie jej wizerunku przy tworzeniu postaci Conchii w powieści "Żołnierze spod Salaminy". Kobieta domagała się 600 tys. euro odszkodowania, jednak przegrała sprawę. Jak się okazało, pisarz nie miał pojęcia o istnieniu Marii.

Salvador Dali był najsłynniejszym surrealistą XX wieku, a także rzeźbiarzem, grafikiem i pisarzem. Kochał szokować odbiorców. Jego “"Uporczywość pamięci" czy “Płonąca żyrafa” stały się symbolem nurtu. Dali zmarł na zawał serca w wieku 85 lat. Został zabalsamowany i pochowany pod sceną "Teatre-Museu Dali", skąd wczoraj w nocy wydobyto jego ciało.

 

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o: