Tym razem z kulturą! Najlepsze wydarzenia tego weekendu z całej Polski

Przepłyń Wisłę za darmo, spotkaj się z najwybitniejszym polskim fotografem i zobacz, jak seniorzy bawią się przy techno. Sprawdź, co wydarzy się w Polsce w ten weekend.

Rozpoczynamy nowy, cotygodniowy cykl, w którym będziemy przedstawiać Wam najciekawsze wydarzenia z całej Polski, idealne na nadchodzący weekend - tym razem z kulturą!

  • Instalacja Reflection / Odbicie, Muzeum Śląskie w Katowicach

Ta instalacja to prawdziwa uczta dla oka. I dobra okazja, by zrobić piękne zdjęcia na Instagrama. Reflection / Odbicie to dzieło pochodzącego z Tel Awiwu Daniela (Dani) Karavana, który słynie z rzeźbiarskich instalacji. Jego punktem odniesienia są zasady architektoniczne wyniesione z rodzinnego miasta.

Karavan stosuje proste formy geometryczne i klasyczne, wywołujące w odbiorcy poczucie harmonii. W jego pracach znajdziecie wiele odniesień do natury - symbole wody, zieleni, drzew oliwnych i nieba - ich odbicie w lustrze tworzy niesamowity efekt “wykrojonych” z tła elementów rzeczywistości.

 

Wskazówka: Instalację można oglądać na dwa sposoby – z dystansu, stojąc na wyznaczonej ścieżce lub wchodząc do środka. Ze względu na materiał, z którego zbudowano instalację, przed wejściem do środka będziecie musieli zdjąć buty.

 

Instalacja czynna w Muzeum Śląskim w Katowicach od 17 września 2016 r. do 17 września 2017 r.

  • Święto Wisły 2017, Warszawa, sobota

Przepłyń Wisłę, wygraj konkurs na najlepsze przebranie za syrenę i obejrzyj pokaz wake’a.

Już w tę sobotę odbędzie się Święto Wisły! Z tej okazji Ratusz przygotował dla mieszkańców Warszawy mnóstwo atrakcji. Przez cały dzień będzie można pływać po Wiśle za darmo - i to nie byle czym. Rejs można odbyć drewnianą łodzią motorowodną, katamaranem lub motorówką (czy to nie idealny pomysł na randkę?).

Oprócz tego czeka nas spacer z ornitologiem, pokaz wakeboardu i bezpłatne warsztaty. Warto też udział w konkursach: na najlepsze przebranie za syrenę lub syrena (zwycięzca wygra nagrodę-niespodziankę i poprowadzi wieczorną paradę łodzi) oraz na najciekawsze zdjęcia - wrzucajcie je do social mediów z hashtagiem #ŚwiętoWisły.

Święto Wisły 2017. - Program wydarzeń znajdziecie tutaj >>

  • 3. Festiwal Fotografii "W Ramach Sopotu", piątek-niedziela

Miłośnicy fotografii powinni udać się do Trójmiasta, gdzie już dziś rusza festiwal "W Ramach Sopotu". W programie m.in. wernisaże, spotkania z autorami, koncert Tomka Makowieckiego i spotkanie z gościem specjalnym.

Ideą imprezy jest zebranie prac o tym samym motywie przewodnim, stworzonych przez rożnych artystów. W tym roku tematem wystawy będzie fotografia dokumentalna. Swoje prace zaprezentują m.in. Ilona Szwarc, Zuza Krajewska, Kuba Dąbrowski, Adam Lach i Rafał Milach. Ich fotografie zobaczymy na Wystawie Głównej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Sama wystawa potrwa do 20 września.

 

Wskazówka: Oprócz genialnych fotografii z Wystawy Głównej, naprawdę warto zobaczyć wystawę gościa specjalnego. W tym roku jest nim jeden z najwybitniejszych polskich fotografów - Tadeusz Rolke. Artysta urodzony w 1929 roku uznawany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. To on wykonał zdjęcia, dzięki którym możemy oglądać powojenne ruiny i odbudowę Warszawy.

 

Rolke zasłynął też z dokumentowania codziennego życia warszawiaków z lat 80. oraz z wyjątkowych portretów m.in. Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Wajdy i Czesława Niemena.

Jego wystawę "Miejsca. Rekonstrukcja III" będzie można oglądać w Galerii Festiwalowej Sopot Centrum od piątku (8 września) do niedzieli (24 września).

Samego artystę będzie można spotkać tam w sobotę o godz. 17.

 

"W Ramach Sopotu", od 8 września (piątek) do 10 września 2017 (niedziela)

  • Up To Date Festival 2017, Białystok, piątek-sobota

W ten weekend naprawdę warto być w Białymstoku. Już dziś rozpoczyna się tam kolejna edycja festiwalu Up To Date. Cztery miejsca - Stadion Miejski, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, wypełnią się najlepszą elektroniką, nowoczesnym rapem i ambientem.

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. O.S.T.R. w elektronicznym wcieleniu, amerykańskiego producenta rapu Clams Casino oraz DJ-ów ze słynnego WIXAPOL S.A., którzy obiecują rozkręcenie imprezy roku.

 

Osoby, który ukończyły 50 lat wchodzą na festiwal za darmo. Reszta uczestników musi zapłacić: 45 zł za jednodniowy bilet do Centralnego Salonu Ambientu, 65 zł za jednodniowy  bilet na Stadion Miejski i 119 zł za karnet.

Polecamy także spot promujący Up To Date Festival 2017, w którym mieszkańcy Białegostoku opowiadają o zespołach tegorocznej edycji:

 

"The Crown", sezon 2 teaser[HD], reż. Stephen Daldry, prod. Netflix

Więcej o: