Zdradzała i rozstawała się z mężem, ale ich miłość przetrwała wszystko. Obrazy Fridy Kahlo od dziś w Poznaniu

Para artystów i kochanków była związana także z Polską. Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" od dzisiaj do obejrzenia w Poznaniu.
  • Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" - Poznań, CK Zamek

To pierwsza i jedyna w Polsce wystawa Fridy Kahlo i Diego Rivery, wzbogacona o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej zaś obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są "ból i pasja" wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22 lat Kahlo poślubiła sławnego meksykańskiego malarza, Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał:

- Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią.

'Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst' - CK ZAMEK w Poznaniu: Frida Kahlo, Miłosny uścisk wszechświata, Ziemia (Meksyk), Ja, Diego i Pan Xolotl / The Love Embrace of the Universe, the Earth (Mexico), Me, Diego and Se?or Xolotl, 1949, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust  2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York'Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst' - CK ZAMEK w Poznaniu: Frida Kahlo, Miłosny uścisk wszechświata, Ziemia (Meksyk), Ja, Diego i Pan Xolotl / The Love Embrace of the Universe, the Earth (Mexico), Me, Diego and Se?or Xolotl, 1949, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust 2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York mat. prasowe

Wystawa w Centrum Kultury ZAMEK zostanie podzielona na kilka części. W sumie pokazanych zostanie ok. 40 dzieł Kahlo i Rivery oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40.

W Sali Wystaw zaprezentowane zostaną dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku. Bezpośrednio z Sali Wystaw będzie można przejść do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą dokumentalne filmy, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo i jej męża.

W zachodnim skrzydle Zamku zobaczymy zdjęcia Bernice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. Zażyłość między nimi była tak duża, że Kolko miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych zdjęć Fridy. Uwieczniła malarkę w sytuacjach niepozowanych, w naturalnym otoczeniu, w ogrodzie, z przyjaciółmi, a nawet chorą w łóżku.

'Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst' - CK ZAMEK w Poznaniu: Frida Kahlo, Autoportret z naszyjnikiem / Self-portrait with Necklace, 1933, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust  2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York'Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst' - CK ZAMEK w Poznaniu: Frida Kahlo, Autoportret z naszyjnikiem / Self-portrait with Necklace, 1933, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust 2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York mat. prasowe

W kolejnej sali zostanie pokazana twórczość Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo.

Idąc dalej, znajdziemy się w przestrzeni poświęconej Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku. Było to jedna z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku. Znalazły się na niej prace kluczowych dwudziestowiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany "La Mesa Herida" (Zraniony stół), który był największym obrazem kiedykolwiek namalowanym przez artystkę i ostatni raz widzianym właśnie wtedy w Polsce.

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" zgłębi także fenomen popularności Fridy Kahlo i oddziaływania jej sztuki na kolejne pokolenia twórców, nie tylko z Meksyku.

Wystawie będą towarzyszyć lekcje muzealne, wykłady, zwiedzania i warsztaty twórcze.

Kuratorka wystawy: Dr Helga Prignitz-Poda

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" czynna od 28.09.2017 do 21.01.2018 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Patronem medialnym wydarzenia jest Gazeta.pl

'Frida i Diego. Niech żyje życie!' plakat'Frida i Diego. Niech żyje życie!' plakat mat. prasowe

  • Wystawa zdjęć "Frida i Diego. Niech żyje życie!" - Warszawa (a już niedługo Kraków i Łódź)

Do 15 października w Warszawie można zobaczyć wystawę fotografii pt. "Frida i Diego. Niech żyje życie!". Zdjęcia ukazują ewolucję związku Fridy Kahlo i Diega Rivery, widziane oczami 50 artystów, m.in. ojca Fridy Guillerma Kahlo, Augustina Victora Casasoli, Nickolasa Muraya, Élie Faure i Manuela Alvareza Bravo.

 

Wszyscy, którzy uwielbiają sztukę Fridy wiedzą, jak wielki wpływ miał na nią jej mąż, także artysta, malarz, architekt i twórca murali - Diego Rivera. Para artystów spędziła ze sobą 25 lat - w tym czasie małżeństwo rozstawało się i wracało do siebie.

Oboje wdawali się w romanse - Frida - m. in. z Josephine Baker i Lwem Trockim (o którego Diego był piekielnie zazdrosny). Mimo awantur i kryzysów, w związku na pewno nie brakowało miłości i namiętności - właśnie one stały się głównym tematem wystawy.

 

Rok Fridy Kahlo obchodzi cała Polska

Obecnie wystawę "Frida i Diego. Niech żyje życie!" można w Warszawie w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej (do 15 października). Później wystawa trafi do Łodzi i Krakowa.

Wernisaż w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się  3 października i potrwa aż do 3 stycznia 2018 roku.

Natomiast w ZPAF Gallery w Krakowie wystawa potrwa od 14 października do 5 listopada.

Interesuje Cię życie Fridy Kahlo? Sprawdź jej porywającą biografię >>

Więcej o: