Sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście w ten weekend. Tym razem z kulturą!

Przenieś się na Islandię w okularach VR od Björk, wydostań się z pokoju pełnego dzieł sztuki i sprawdź, jak powstawały pierwsze fotografie. #tymrazemzkulturą
  • Wystawa "Björk Digital", Stary Browar w Poznaniu, piątek, sobota, niedziela

Imponująca wystawa wirtualnej rzeczywistości, stworzona przez islandzką ikonę Björk już w Polsce!

Wystawa zrealizowana w technice VR to niezwykle osobisty projekt Björk, wybitnej artystki, pionierki w dziedzinie sztuki, muzyki i technologii, który powstał we współpracy ze znakomitymi twórcami.

BjörkBjörk facebook.com/bjork

Black Lake, przełomowy film Björk, stworzony na zlecenie MOMY, nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, wprowadza widzów w świat panoramicznych wizuali i otacza ich specjalnie zaprojektowanym, najnowocześniejszym systemem dźwięku przestrzennego.

Film, wyreżyserowany przez Andrew Thomasa Huanga, twórcy z Los Angeles, został nakręcony na wyżynach Islandii. Dzięki przełomowej technologii, widz może doświadczyć odległej, wietrznej plaży w Islandii, którą widzi w pełnym, 360-stopniowym VR i może tym samym uczestniczyć w prywatnym występie Björk.

Przy Mouthmantra VR Björk współpracowała z reżyserem Jesse'em Kandą. Film jest nagraniem z wnętrza ust artystki, podczas gdy wykonuje tytułowy utwór – jej zęby i język skręcają się i wydają się żyć własnym życiem.

 

Wystawa zawiera także interaktywną przestrzeń edukacyjną, która prezentuje innowacyjną appsBiophilia, aplikację stworzoną przez Björk, pozwalającą odkrywać muzykę, naturę i technologię.

Wystawa otworzy 11. edycję Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk - innowacyjne wydarzenie świata mody i sztuki.

Wydarzenie FB >>

'Björk Digital' - 3-31 października, Stary Browar w Poznaniu'Björk Digital' - 3-31 października, Stary Browar w Poznaniu mat. prasowe

"Björk Digital", 3 - 31 października, Stary Browar w Poznaniu

  • Vintage Photo Festival, Bydgoszcz, piątek, sobota, niedziela

Wszyscy miłośnicy starych aparatów powinni w ten weekend odwiedzić Bydgoszcz! Już w piątek rozpocznie się tam III Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej.

Podczas trzeciej edycji Vintage Photo Festiwal przyjrzymy się różnorodnym technikom uzyskiwania koloru dawniej i dziś. W 1907 roku, czyli dokładnie 110 lat temu bracia Lumière opatentowali technikę autochromów, czyli pierwszą metodę uzyskania barwnej fotografii na szklanej płycie w formie pozytywu. Te szklane przezrocza są zupełną rzadkością w polskich zbiorach. Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie kolekcja autochromów Tadeusza Rzący, krakowskiego fotografa i przedsiębiorcy, wykonanych w latach ok. 1910-1920.

 

Holenderska artystka Sanne de Wilde zaprezentuje z kolei projekt The Island of the Colorblind, zrealizowany w 2015 roku na dwóch wyspach w mikronezyjskim stanie Pohnpei, zamieszkałych przez ludność z dziedziczoną od wieków chorobą achromatopsji (całkowita ślepota barwna).

Artystka poprzez użycie różnych technik fotograficznych (m.in. fotografia w podczerwieni, kolorowanie zdjęć), stara się przybliżyć odbiorcy świat osób nierozpoznających barw. Jeszcze inne podejście do koloru zaprezentuje Pszemek Dzienis w swoim projekcie Pureview, w którym na nowo otwiera definicję fotografii jako malowania światłem, którą promował jeden z jej pionierów – Talbot.

 

Najważniejszy jednak jest tu sam kolor zderzony z pejzażem. Kolor pejzażu uzyskany wynalezioną przez siebie autorską techniką będzie też głównym motto wystawy Teresa Gierzyńska. Nastroje. Artystka zaprezentuje na niej nigdy jeszcze nieprezentowane fotografie barwne, które powstawały od 1984 roku. Te i inne wystawy festiwalowe uzupełni program warsztatów poświęcony fotografii barwnej, a także wyjątkowo bogaty w tym roku program filmowy.

Kuratorka wystaw: Katarzyna Gębarowska
Koordynatorka projektu: Patrycja Jankowska

Vintage Photo Festival 2017Vintage Photo Festival 2017 mat. prasowe

Program i wydarzenie FB >>

Vintage Photo Festival, Bydgoszcz, 6 - 20 października

  • Wystawa "Escape Rooms" I Pop Up Gallery, piątek, Warszawa, Nowogrodzkiej 46

Na dwóch poziomach kamienicy przy Nowogrodzkiej 46 zobaczymy jak street art łączy się ze sztuką współczesną. Na pierwszym piętrze znajduje się sześć pokoi zagospodarowanych na instalacje stworzone przez siedmiu twórców. Drugie piętro to prezentacja zbiorowa ponad dwudziestu obiektów od malarstwa, przez rzeźby na instalacjach kończąc.

 

Wystawa skupia się na próbie przedstawienia refleksji na temat tego, w jakim kierunku zmierza świat. Wizja w niej przedstawiona jest bliższa antyutopii niż jakiemukolwiek innemu znanemu nam systemowi, a w swej analizie dotyka tematów od ekonomii, przez psychoanalizę kondycji człowieka na jego dehumanizacji kończąc. Cały świat stał się pokojem ucieczki a jedyną szansą by się wydostać z tej niekorzystnej sytuacji, w której się znaleźliśmy jest chłodny umysł i stalowe nerwy.

 

Galeria jest częścią Street Art Doping 2017.

Prezentowani artyści:

CEKAS
LUMP
MONSTFUR x TOMASZ GÓRNICKI
NAWER
SIMPSON
WYBUCH WIELKI

Kurator wystawy: Jan Sętowski

Miejsce: Warszawa, ul. Nowogrodzka 46 (1 i 2 piętro)
Czas trwania: 30.09.2017 – 31.10.2017
Czynne: czw-pt 17-21, sb-nd 13-21

Wskazówka: Po wejściu do kamienicy idźcie najpierw na II piętro, wystawa na I piętrze będzie dostępna po zapoznaniu się z regulaminem. Na I piętrze obowiązuje zakaz fotografowania.

Wydarzenie FB >>

  • Wystawa "Biedermeier", Muzeum Narodowe w Warszawie, piątek, sobota, niedziela

W ramach akcji "A Ty, co zobaczysz?" wydłużono godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie - w piątki można zwiedzać je aż do 21:00!

(Piękne spoty z Moniką Brodką, Marcinem Gortatem i Markiem Kamińskim i więcej informacji o kampanii "A Ty, co zobaczysz?" znajdziecie tutaj >>)

Co znajdziemy w MNW w ten weekend? Oprócz wystaw stałych, na których zobaczycie najsłynniejsze obrazy Matejki, Malczewskiego, Witkacego, Kossaka, Chełmońskiego, Bacciarellego, Renoira czy Signaca, W Muzeum jest także kilka wystaw czasowych, m.in. Biedermeier.

Biedermeier był sztuką tworzoną przez mieszczan dla mieszczan. Nurt narodził się po kongresie wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848). Nazwę wymyślił ją pisarz Ludwig Liederlust. - Pan Biedermeier to nazwisko mieszczucha, literackiego bohatera tomu wierszy pt. „Biedermeiers Liederlust” – mówi kuratorka wystawy Anna Kozak.

BiedermeierBiedermeier Muzeum Narodowe w Warszawie, mat. prasowe

Wystawa, na której znajdziemy ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

 

Wystawa jest pierwszą prezentacją sztuki biedermeieru w Polsce, tym cenniejszą, że oprócz eksponatów z kolekcji MNW pokażemy zabytki z muzeów wielu polskich miast, a także rezydencji: Pałacu Jana III w Wilanowie, Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Kuratorki: Anna Kozak i Agnieszka Rosales Rodriguez

Biedermeier - Muzeum Narodowe w Warszawie, 5 października 2017 - 7 stycznia 2018

  • Idź do kina! Cała Polska, piątek, sobota, niedziela

W ten weekend naprawdę warto iść do kina. Swoje premiery mają m.in. polsko-brytyjska produkcja - "Twój Vincent", czyli pierwszy film w całości namalowany farbami, a także "Blade Runner 2049" - kontynuacja kultowego ''Łowcy androidów'' z 1982 roku.

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

Sprawdź, jakie premiery czekają nas w tym miesiącu w filmowym skrócie:

Premiery kinowe października: Trójkąt miłosny, pierwszy namalowany film i ostatnie chwile przed końcem świata >>

Które miasta powinny pojawić się w naszym copiątkowym cyklu?
Więcej o: