Sprzedali na aukcji ceg造 za 3 tys. z這tych. Artysta: Brawa za oszukanie osoby, kt鏎a to wylicytowa豉

Ceg造 sprzedane na aukcji Desy nie zosta造 wykonane przez artyst, kt鏎ego nazwisko widnieje w katalogu. I niestety to nie koniec b喚dnych informacji.

Desa Unicum to jeden z największych domów aukcyjnych w Polsce. Jest w posiadaniu 42 proc. polskiego rynku sztuki, a w zeszłym roku zarobił 70 mln zł. Na ich aukcjach znajdziemy dzieła Matejki, Malczewskiego i Opałki (Przypominamy: Tego dzieła Jacka Malczewskiego nie widziano od 80 lat. Teraz można je kupić >>).

Ich aukcja "Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989" miała być najważniejszym wydarzeniem sezonu - na tę okazję przygotowano 57 obiektów najbardziej uznanych żyjących artystów, w tym Pawła Althamera, Zbigniewa Libery i Maurycego Gomulickiego. Jednak to nie ich dzieła sprawiły, że o aukcji zrobiło się głośno.

Najsłynniejszym eksponatem okazały się cegły opatrzone nazwiskiem słynnego artysty z Gdyni - Mariusza Warasa. Cena wywoławcza wyniosła 1000 zł, ale ostatecznie sprzedano je za 3,2 tys. złotych. Kilka dni po aukcji, kiedy nowi nabywcy zdążyli się już nacieszyć nowym eksponatem, jego rzekomy autor ogłosił, że nie ma z aukcją nic wspólnego:

- Gratulacje dla Desa Unicum za aukcje „Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989” która odbyła się 23 listopada 2017. Pod numerem 35 wylicytowana została „cegła” której zostało przypisane moje autorstwo. Informuję, że NIE JESTEM autorem tej pracy. Jak możemy przeczytać na stronie „Desa Unicum jest największym i jednym z najstarszych domów aukcyjnych w Polsce. Od lat jesteśmy niekwestionowanym liderem na rodzimym rynku sztuki.” Także wielkie brawa dla niekwestionowanego lidera, za licytacje czyjeś pracy pod moim nazwiskiem i wielkie brawa za oszukanie osoby która wylicytowała "cegłę". Ciąg dalszy nastąpi ….

W komentarzach pod postem obudzeni ludzie wstawiają zdjęcia takich samych cegieł. Twierdzą, że "dostali je za darmo":

Tylko moja cegła jest w dużo lepszym stanie... ale sytuacja zaiste przykra i ten dom aukcyjny oszukał klienta:

Post skomentował także prawdziwy autor pracy:

Cegły wykonałem razem z Jackiem Wielebskim na zlecenie IKM. Powstało ok. 200 cegieł. Były prezentem dla ludzi zaangażowanych w tworzenie kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie. Kiepska sprawa z tą aukcją!

W oficjalnym oświadczeniu Desa przyznała, że zamieszczenie nazwiska artysty w katalogu było wynikiem pomyłki jednego z pracowników:

- Prawidłowe określanie atrybucji wystawianych przez nas obiektów na aukcjach oraz ich autentyczność zawsze była i jest naszym największym priorytetem. W związku z czym w przeszłości wypracowaliśmy szereg standardów postępowania i procedur, które chronią nas przed tego typu sytuacjami. Sytuacja w której się znaleźliśmy zdarzyła nam się po raz pierwszy i była wynikiem niedopatrzenia jednego z naszych pracowników, w stosunku do którego zostały wyciągnięte konsekwencje. Zarząd firmy stworzył dodatkowe procedury kontrolne i weryfikacyjne, które uniemożliwią powtórzenie się takiej sytuacji w przyszłości. Nabywca obiektu został przez nas poinformowany o zaistniałej sytuacji i ma podjąć decyzję, czy w tej sytuacji będzie chciał odstąpić od transakcji.

Wi璚ej o:
Komentarze (65)
Sprzedali na aukcji ceg造 za 3 tys. z這tych. Artysta: Brawa za oszukanie osoby, kt鏎a to wylicytowa豉
Zaloguj si
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 58 razy 52

  Kup pan cegle...

 • gangut

  Oceniono 40 razy 30

  Chyba nabywca nie kupi "dzie豉" tylko dla nazwiska artysty, tylko dla warto軼i artystycznej ceg造? :-)))

 • yosemitesam

  Oceniono 27 razy 23

  Zosta這 mi po budowie kilka sztuk ceg堯wki typu pi鏎o-wpust, pchn okazyjnie po tysiaku za sztuk.

 • yosemitesam

  Oceniono 25 razy 23

  A, by ju taki jeden co sprzedawa ceg造. Jakie stocznie ratowa, czy c騥...

 • arkusza

  Oceniono 27 razy 13

  jak kto kupuj "dzie這" kt鏎ego warto嗆 wynika wy陰cznie z nazwiska tw鏎cy... Mo瞠 kto reflektuje na moj porann "dw鎩eczk"? na razie nie jestem znany, ale kto wie - mo瞠 kiedy b璠 s豉wny i inwestycja si zwr鏂i?

 • bartek.london

  Oceniono 10 razy 10

  Powiedzenie Kup pan ceg喚 nabiera nowego znaczenia hehe..

 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  To to jeszcze nic - PIS w 鈍ietle kamer buduje lotnisko w krzakach za 30 mld z這tych. To jest dopiero przekr皻 doskona造 ...

 • Oceniono 9 razy 7

  Jak po raz pierwszy, skoro J霩ef Robakowski kilka dni temu te napisa na FB 瞠 Desa sprzedaje fa連zywki pod jego nazwiskiem. Ogarnijcie si...

 • Mundek Klippi

  Oceniono 7 razy 5

  nie takie ceg造 sprzeda豉 pewna partia dwa lata temu spo貫cze雟twu ...

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX