Nagły zwrot akcji w sprawie skradzionego z Polski arcydzieła. Gliński puścił w świat oświadczenie

Prośby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wysłuchane - obraz "Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego nie zostanie wystawiony na aukcję w Londynie. Sprawą zajęła się prokuratura

O decyzji brytyjskiego domu aukcyjnego poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński:

- Dzięki staraniom pracowników Wydziału Strat Wojennych @MKiDN_GOV_PL obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów” został wycofany z aukcji w Sotheby’s. Dziękuję całemu zespołowi, który się do tego przyczynił. Serdeczne gratulacje!

Magdalena Ogórek poinformowała na Twitterze, że Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury:

- Mamy przełom! @Sothebys wycofało obraz Siemiradzkiego z aukcji! Sprawą zajęła się prokuratura.

Przypominamy: Ten obraz Matejki przez prawie sto lat był uważany za zaginiony. Teraz trafia na aukcję - to może być rekord >>

"Taniec wśród mieczów" to jeden z dziewięciu obrazów Henryka Siemiradzkiego znajdujących się w katalogu polskich strat wojennych. Kiedy na początku listopada dzieło pojawiło się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby's w Londynie, Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wnioski o wstrzymanie sprzedaży.

- Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydział do spraw Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży - napisano w komunikacie MKiDN.

Początkowo wnioski zostały odrzucone przez dom aukcyjny Sotheby's. Jak podaje "Rzeczpospolita" Brytyjczycy stwierdzili, że "nie ma dowodów na to, że obraz został wywieziony z Polski nielegalnie, bowiem właściciel i jego rodzina wyemigrowali zgodnie z prawem". Teraz jednak zmienili zdanie.

Pozostałe obrazy Henryka Siemiradzkiego znajdujące się w katalogu strat wojennych, to: "Antoniusz i Kleopatra", "Egipcjanka", "Robaczki Świętojańskie", "Sprzedaż amuletów", "U źródła", "U źródła (gra w kostki)", "Wniebowstąpienie - szkic" oraz "Zmartwychwstanie".

Przypominamy: To absolutny rekord! "Zabicie Wapowskiego" Matejki sprzedane >>

Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za 450 milionów dol. Tajemniczy kupiec nabył go przez telefon

Więcej o: