Spektakl ''Klątwa'' obraża uczucia religijne. Orzekł biegły, który współpracuje z Episkopatem

Biegły wydał opinię w sprawie - orzekł, że spektakl obraża uczucia religijne. Pewnie nie jest przypadkiem, że współpracuje z Polskim Episkopatem i wykłada na katolickim uniwersytecie.

Prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu w sprawie spektaklu ''Klątwa''. Śledczy badają, czy w trakcie spektaklu nie doszło do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zabójstwa.

Spektakl "Klątwa" obraża uczucia religijne

''Klątwa'' obrażą uczucia religijne - orzekł biegły powołany przez prokuraturę biegły z zakresie religioznawstwa - ustalił dla Radia ZET Mariusz Gierszewski. Biegłym tym był profesor Eugeniusz Sakowicz, współpracownik Konferencji Episkopatu Polski i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wybór osoby tak bardzo powiązanej z Kościołem w takiej sprawie wydaje się być co najmniej nieodpowiedni. Łatwo dojść do wniosku, że wyda opinię stronniczą. Prokuratura utrzymuje, że wybrała profesora Sakowicza, bo znalezienie eksperta było bardzo trudne. Ponoć też sam sposób prowadzenia śledźtwa też jest pionerski.

Co więcej, profesor Sakowicz wcześniej już współpracował z prokuraturą w sprawie innej sztulki Olivera Frljicia - u "Nasza przemoc i wasza przemoc".

Spektakl "Klątwa''

Spektakl "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Olivera Frljicia poruszała takie tematy jak władza Kościoła katolickiego, seksualność czy prawo do decydowania o swoim ciele. Skandal wokół sztuki wybuchł z powodu sceny, w której rzekomo zbierane są pieniądze na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Takiej sceny w sztuce nie było.

Spektakl tak bardzo oburzył w 2017 roku ONR i środowiska prawicowe, że członkowie grupy zablokowali w kwietniu Teatr Powszechny w Warszawie. Na miejscu doszło do przepychanek interwencji policji, w trakcie której zatrzymano 9 osób. Później minister kultury Gliński skrytykował w tej sprawie nie agresorów, a teatr oraz prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Więcej o:
Komentarze (81)
''Klątwa'' obraża uczucia religijne. Orzekł biegły współpracujący z Episkopatem
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 52 razy 48

  Działając w podobnie nieuczciwy sposób można znaleźć eksperta który orzeknie, że polski KK jest organizacja wysysającą ogromne pieniądze z budżetu, a do tego chroniący pedofilów w sutannach. Czy sąd przyjmie jego ekspertyzę za jedyną słuszną i nie zażąda innych?

 • T. S.

  Oceniono 49 razy 47

  Kiedyś inscenizacja DZIADÓW Adama Mickiewicza nie spodobała się komunistom. Dziś inscenizacja KLĄTWY Wyspiańskiego nie podoba się narodowcom i kaczystom. Znamienny zbieg okoliczności...

 • wojtek45-1

  Oceniono 42 razy 40

  Żeby obrazić czyjeś uczucia religijne to trzeba go zaprowadzić pod przymusem na spektakl. Jak go nie widział, to nie został obrażony. jak poszedł z własnej woli to chyba wiedział gdzie idzie, a poza tym mógł wyjść w trakcie, jak się nie podobało.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 24

  Coś z wczoraj:
  "Odsetek młodych, którzy modlą się codziennie, jest poniżej europejskiej średniej. Wbrew przekonaniu, że Polska jest bastionem chrześcijaństwa postępuje błyskawiczna laicyzacja. Pomimo ogromnej obecności religii w życiu publicznym i szkołach, różnica religijności między młodszymi a starszymi Polkami i Polakami jest NAJWIĘKSZA ze 108 przebadanych państw"

  Tak trzymać pazerne prosiaki z episkopatu i ciemnogród, skończy się jak w Hiszpanii i Irlandii. Pracujecie na to każdego dnia, w pocie czoła.

 • hanyszameryki

  Oceniono 21 razy 21

  To juz wiemy. Ale pozostala jedna nierozwiazana tajemnica: Kto zmusza osoby wierzace do ogladania "Klatwy?"

 • marc.pl

  Oceniono 18 razy 18

  A ja nie życzę sobie aby szaleńcy religijni wpierdzialali się w moje życie i decydowali co mam oglądać, czytać czy jak mam spędzać wolny czas - w swoje śmierdzące tyłki wsadźcie sobie te zakazy i nakazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX