Grzegorz Rosiński zrezygnował z rysowania serii "Thorgal". "To była trudna decyzja"

Grzegorz Rosiński zrezygnował z rysowania serii "Thorgal". Jak przyznał, nie była to dla niego łatwa decyzja.

"Thorgal" to seria, która Grzegorz Rosiński, najsłynniejszy polski artysta komiksowy, stworzył wraz ze scenarzystą Jeanem Van Hamme’em. Rosiński zdecydował, że nie będzie już pracował nad serią, która przyniosła mu wielki rozgłos.

Ostatnio bardzo chorowałem i w takich przypadkach zawsze jest czas na zastanowienie się nad własnym życiem i karierą – to pozytywny aspekt choroby. To była trudna decyzja, ale nie chciałem realizować dużego projektu, nie mając pewności, że go skończę. Tak wielu przyjaciół umarło przy desce kreślarskiej, nie kończąc swego albumu - wyznał w rozmowie z "Le Point.
Minęło ponad 40 lat odkąd stworzyłem "Thorgala", a mam ponad 77 lat, co jest metrykalną granicą czytania komiksów według magazynu "Tintin". Wszystkie te liczby są dla mnie trochę oszałamiające. Ale fakt, że skończyłem z "Thorgalem", nie oznacza, że skończyłem z rysowaniem, które pozostaje pasją mojego życia. Po prostu czułem się trochę niewolnikiem tego samego stylu, nawet jeśli zmieniłem "Thorgala" po odejściu Jeana Van Hamme’a. Chcę więcej przestrzeni na poszukiwania, inwencję, eksperymenty” - dodał Rosiński.

Grzegorz RosińskiGrzegorz Rosiński MICHAŁ ŁEPECKI

Grzegorz Rosiński nie będzie rysował "Thorgala"

W listopadzie ma się ukazać 36. album "Thorgala". A co później?  Rosiński nie będzie już go rysować, ale będzie nadzorował kontynuację serii. 

Prawie skończyłem z Thorgalem, kiedy Van Hamme odszedł. To był dobry moment, żeby się poddać. Ale jestem osobą pełną sprzeczności i bardzo nielogiczną. Rozczarowałem może opinię publiczną, nie przestając w 2007 roku. Ale prawda jest taka, że ??poczułem wtedy swobodę. Mogłem robić "Thorgala" tak, jak chciałem. Właśnie wtedy zacząłem malować i mogłem rozwinąć serię graficznie i scenariuszowo - wyjaśnił.

Teraz za rysunki będzie odpowiedzialny Fred Vignaux, który odpowiadał za warstwę graficzną albumu "Góra czasu" z serii pobocznej "Thorgal: Kriss de Valnor".

Kiedy patrzę na jego kreskę, czuję nerwowość i energię bardzo bliskie moim. Ma fantastyczne wyczucie przestrzeni, kadrowania, przyrody, atmosfery” - zdradził Rosiński.

Choć Rosiński przestaje rysować "Thorgala", to nie wyklucza, że nie wróci do tego zajęcia. Być może nawet zmieni jego formę. Zdradził też, że mają powstać książki osadzone w świecie serii, więc być może to właśnie on wykona do nich ilustracje. 

Grzegorz Rosiński "Aniel" - ostatni album

Ostatnim albumem, który namalował, jest "Aniel". Ma on się ukazać w listopadzie. Będzie to podsumowanie - główna seria i wszystkie spin-offy mają zostać połączone właśnie w tym komiks.

Seria "Thorgal" - co to takiego?

"Thorgal" jest belgijską serią komiksową z gatunku fantasy. Jej twórcami są Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme, którzy wymyślili taką serię w 1976 roku, a pierwszy odcinek ukazał się już rok później w belgijskim magazynie "Tintin" i w polskim czasopiśmie komiksowym "Relax". Od 1980 roku zaczęto wydawać go w formie książki. W Polsce obecnie publikują ją Egmont Polska (do dystrybucji księgarskiej) i polski oddział Hachette (do dystrybucji kioskowej).

W oryginale "Thorgal" ukazuje się po francusku w belgijskim wydawnictwie Le Lombard. Oprócz tego światowej sławy seria komiksów została w całości, bądź w kilku odcinkach opublikowana m.in. po czesku, niderlandzku, angielsku, turecku, rosyjsku, koreańsku, włosku, hiszpańsku, duńsku, szwedzku, norwesku, niemiecku, portugalsku, bretońsku, arabsku, serbsku oraz grecku.

MT

"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w kinach już 31 sierpnia. To pierwszy taki film

Więcej o:
Komentarze (35)
Grzegorz Rosiński zrezygnował z rysowania serii "Thorgal". "To była trudna decyzja"
Zaloguj się
 • saiqid

  Oceniono 20 razy 18

  Aż dziwne, że nikt nie pokusił się, żeby zrobić RPG na podstawie Thorgala. Ale może to i dobrze.

 • el_bigos

  Oceniono 18 razy 16

  Dla mnie jest do dzisiaj wielką zagadka,że nikt nie postanowił zrobić z tego serialu. Scenariusz gotowy. A najlepiej by było gdyby za produkcję wzięli się Europejczycy z kasą Amerykanów.

 • java77

  Oceniono 11 razy 9

  Konczy sie pewna epoka.Epoka mojej mlodosci kiedy sie czytalo masowo te komiksy.Pamietam dobrze pierwsze wydania Thorgala.To byla odmiana w stylu Magią i Mieczem.Dzis nazywamy ten styl Fantasy.O ile dobrze pamietam pierwsze wydania ukazywaly sie w zeszytach RELAX.Byl to zbior komiksow o roznej tematyce i roznych autorow.Panie Grzegorzu duuuuzo zdrowia panu zycze i sobie tez:) Wychowalem sie na tamtych komiksach -w tym i na pana Thorgalu.W PRLowskiej szarej rzeczywistosci to byly czasopisma pozwalajace na podroz w inny swiat.Kolorowy i pelny przygod.Dziekuje panu za to:)

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 8 razy 6

  Ech, pamiętam, że czytałam "Thorgale", wtedy pożyczone od sąsiada, w wieku chyba 8 lat... Dziś zresztą uważam, że absolutnie nie jest to komiks odpowiedni dla dzieci w takim wieku. ;)
  Później zorientowałam się zresztą, że sąsiadowi brakowało jednego zeszytu, który akurat jest jednym z tych o ogromnym znaczeniu w rozwoju całej fabuły - "Strażniczki Kluczy". Bez niego nie wiadomo, dlaczego właściwie zaraz w następnej części Thorgal podróżuje bez rodziny, a w kolejnym daje się przekonać do desperackiej próby wymazania swojej osoby z pamięci bogów.

 • mietekkowalski

  Oceniono 10 razy 6

  Thorgal skończył się na "Wilczycy" (przynajmniej dla mnie). Do tego albumu - najlepszy komiks jaki czytałem.

 • jakobhorner

  Oceniono 9 razy 5

  17 lat temu robiłem z nim wywiad w gdańskim Empiku, dostałem album z własnoręcznym, całostronicowym rysunkiem i dedykację. Gdzieś mi to wcięło, zostały wspomnienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX