Banksy pokazał, jak planował zniszczyć "Dziewczynkę z balonikiem". Przyznał się do błędu?

Banksy stał się głównym bohaterem jednego z największych "skandali" w świecie sztuki, kiedy jego obraz "Dziewczynka z balonikiem" zaczął się automatycznie ciąć na drobne kawałki chwilę po tym, jak został sprzedany za rekordowo wysoką cenę. Teraz autor pokazał film o kulisach całego przedsięwzięcia.

"Dziewczynkę z balonikiem" sprzedano za niebagatelną kwotę miliona funtów w trakcie aukcji w londyńskiej galerii Sotheby's 5 października. Chwilę po ogłoszeniu nabywcy schowana w ramie obrazu niszczarka zaczęła ciąć go w drobne paski ku zaskoczeniu wszystkich zebranych, a później całego świata. Teraz Banksy przyznał, że nie wszystko poszło zgodnie z jego planem.

Banksy tłumaczy, jak planował zniszczenie swojego obrazu

Banksy schował w tajemnicy przed wszystkimi niszczarkę w ramie swojego obrazu i to na długo przed tym, zanim trafiła na aukcję. Po jego performansie szacowano, że wartość zniszczonej "Dziewczynki" może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Artysta 17 października umieścił w sieci film, w którym pokazuje, jak wszystko to sobie wcześniej zaplanował. Na swoim koncie na Instagramie napisał krótki komentarz:

Niektórzy myślą, że tak naprawdę wcale się nie pocięła. Pocięła się.
Niektórzy myślą, że dom aukcyjny był w to zamieszany. Nie był.
 

Na nagraniu widać, jak Banksy montuje urządzenie w ramie obrazu, a potem idzie na słynną już aukcję. Nakręcił wtedy zachowanie ludzi na miejscu i sam moment zniszczenia kopii obrazu.

 

Okazuje się, że niszczarka tak naprawdę się zacięła i dlatego "Dziewczynka" jest pocięta tylko w połowie. Ostatnie ujęcie z filmu jest bardzo sugestywne - to nagranie z "próby" performansu. Tamta kopia została pocięta w całości. Tym samym artysta jasno dał do zrozumienia, że tak też miało się stać w Sotheby's. Krótki film zatytułował "Shredding the Girl and Balloon - The Director’s Cut", co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Cięcie Dziewczynki z balonikiem. Wersja reżyserska".

Więcej o:
Komentarze (13)
Banksy pokazał, jak planował zniszczyć "Dziewczynkę z balonikiem". Przyznał się do błędu?
Zaloguj się
 • h30

  Oceniono 10 razy 8

  Gdyby zmieliło dziewczynkę do końca, na każdym pasku przypuszczalnie możnaby dodatkowo zarobić. Dziewczynka nie zmielona do końca, takiej premii nabywcy już dać nie może, bo chlaśnięcie nożyczkami byłoby ingerencją w dzieło.
  Pytanie brzmi, czy coś zawiodło, czy też była to przemyślana akcja? Obie wersje równie prawdopodobne.
  Inna sprawa, że teraz to pewnie pójdzie jako jakiś modern-art. A najgorsze, że ktoś to kupi.

 • kontoporanka

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe: nie zauważył czy specjalnie założył i specjalnie pokazał uszkodzony pasek zębaty w zespole napędowym niszczarki? widać to na samym początku filmu - w 9 sekundzie.
  Pozdrawiam

 • loyer1

  Oceniono 16 razy 4

  Szkoda, byłby lepszy efekt gdyby przeszła całość 🙂

 • hubba-hubba

  Oceniono 3 razy 3

  "The Director's Cut" - fajna gra słów.

 • tomasz222

  Oceniono 3 razy 3

  Robert, dla mnie jesteś geniuszem. Dzięki za ten film.

 • kinlej

  Oceniono 3 razy -3

  Dziwne że nie zaczęli się drzeć że to zamach terrorystyczny

 • winku

  Oceniono 16 razy -4

  No i?

 • gelbigel

  Oceniono 11 razy -11

  ten bonksy pewnie jest z pochodzenia semitą, zniknął tak jak bóg semitów Jahwe w mrokach historii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX