Pacjenci w Kanadzie dostaną recepty na darmowe wizyty w muzeum. Od lekarzy

Po raz pierwszy w historii sztuka i kultura mają pomóc wrócić pacjentom do zdrowia. Lekarze w Montrealu już niedługo będą wypisywać recepty na darmowe wizyty w Muzeum Sztuk Pięknych.

Takiego pomysłu na leczenie jeszcze nie było nigdy wcześniej. Dzięki współpracy Muzeum Sztuk Pięknych i Związku Lekarzy francuskojęzycznych w Kanadzie, doktor będzie mógł w ramach leczenia wysłać swojego petenta do muzeum za darmo. Pomysłodawcy szczerze wierzą, że dzięki temu ludzie będą zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej odporni.

Lekarze będą wypisywać recepty na darmowe wizyty w muzeum

Już w listopadzie pierwsi pacjenci powędrują na darmowe wycieczki po Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu. Dyrektor muzeum, Nathalie Bondil, wyobrażała sobie ten projekt już od dwóch lat. Ma nadzieję, że ten pomysł wcielony w życie utoruje drogę dla nowego podejścia do medycyny w XXI wieku.

Wszyscy zaangażowani mają nadzieję, że skorzystają na tym osoby z różnymi przypadłościami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Pacjent dodatkowo dzięki takiej recepcie będzie mógł udać się do muzeum w towarzystwie swojego opiekuna lub z członkami rodziny.

Na stronie Muzeum pojawiło się specjalne oświadczenie, w którym Nathalie Bondil zwraca uwagę, iż wszyscy sceptycy powinni pamiętać, jak kiedyś traktowano pozamedyczną opiekę zdrowotną:

Jestem przekonana, że w XXI wieku kultura stanie się tym, czym aktywność fizyczna była dla zdrowia w XX wieku.

Jej zdaniem dostęp do sztuki będzie mieć fenomenalny wpływ na ludzi:

Doświadczenia kulturalne wpłyną pozytywnie na zdrowie i dobrobyt tak samo jak uprawianie sportów. Sceptycy zrobią dobrze, jeśli sobie przypomną, że niecałe sto lat temu wierzono, że sport szkodzi ciału i zagraża kobiecej płodności. Tak samo jak lekarze zalecają swoim podopiecznym ćwiczenia fizyczne, teraz będą przepisywać wizytę w Montrealskim Muzeum Sztuk Pięknych.

Lekarze wydadzą swoim pacjentom recepty, które będą obejmować bilet dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci poniżej 17. roku życia. Program ma potrwać rok, ale jego pomysłodawcy mają nadzieję, że idea rozprzestrzeni się w całej Kanadzie, a potem na całym świecie.