Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za 34 miliony złotych. To najdroższe polskie dzieło na rynku

"La Musicienne" z 1929 roku autorstwa Tamary Łempickiej sprzedano za zawrotną sumę 9 087 500 dolarów. To najdroższego dzieła polskiego malarza, które trafiło na rynek.

Obraz Tamary Łempickiej "La Musicienne" jest w tej chwili najdroższym polskim obrazem. W trakcie aukcji "Impressionist and Modern Art" domu aukcyjnego Christie's nabywca zapłacił za niego 9 087 500 dolarów, co przy obecnym kursie dolara daje 34 746 311 mln zł.

Najdroższy polski obraz

To nie pierwsza praca Łempickiej, która uzyskała wysoką cenę - np. w 2011 roku jej "Rafaela na zielonym tle" sprzedano za 8,5 mln dol w londyńskim Sotheby's. Jak informuje Onet już ponad 20 obrazów polskiej malarki uzyskało cenę ponad miliona dolarów. Do tej pory najdroższe były "Le Reve" czyli rzeczony "Rafael", "La Dormeuse", z które nabywca zapłacił 6,6 mln dol oraz "Portret Madame M." - 6,1 mln DOL.

Najdroższy polski obrazNajdroższy polski obraz Tamara Łempicka, 'La Musicienne' / 1929 r. / www.christies.com

Najcenniejszym obrazem w posiadaniu polskiego Skarbu Państwa oczywiście pozostaje "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci, której wartość szacuje się na 1,4 miliarda dolarów. Niemniej w 2017 roku padł inny polski rekord. Na aukcji DESY sprzedano obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" za wysoką jak na polskie warunki cenę - 4,36 mln zł.

Na zagranicznych aukcjach cienione są także prace malarza Henryka Siemiradzkiego. Jak podaje portal Historia.org. za jago "Taniec wśród mieczów" zapłacono swego czasu 2 098 500 dolarów, czyli 8 029 750 złotych.

Za inny obraz tego autora "Wazon czy dziewczyna" nabywca zapłacił 1 416 000 dolarów, co przy obecnym kursie walut daje nam 5 418 216 złotych.

Tamara Łempicka - życiorys

Tamara Łemipcka jest jedną z najbardziej cenionych na świecie polskich malarek. Urodziła się jako Maria Górska w 1898 roku, zamarła w wieku 82 lat w 1980 roku. Większość kariery tworzyła we Francji i w USA. Najwięcej popularności przyniosły jej portrety arystokratów i akty malowane w stylu Art Deco.

Łempicka urodziła się w Warszawie, krótko mieszkała w Sankt Petersburgu, gdzie wyszła za mąż za prominentnego polskiego prawnika. Potem przeprowadziła się do Paryża, gdzie studiowała malarstwo z Mauriceem Denisem i André Lhotem. Jej styl określa się jako mieszankę kubizmu i neoklasycyzmu.

Ciekawostką jest, że w 1928 roku Łempicka została kochanką barona Raoula Kuffnera, bogatego kolekcjonera sztuki, z którym wzięła ślub w 1934 roku. Prasa nazywała ją "Baronową z Pędzlem".

Po wybuchu II wojny światowej małżeństwo przeprowadziło się do USA, gdzie Łempicka dalej malowała portrety sławnych ludzi. Lubiła też tworzyć obrazy abstrakcyjne, czy przedstawiające martwą naturę.

Jej sztuka wyszła z mody po wojnie, jednak zyskała ponową popularność w późnych latach 60., kiedy Art Deco wróciło do łask. W 1974 roku Łempicka przeprowadziła się do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku. Na jej prośbę rozsypano jej prochy nad wulkanem Popocatépetl.

Więcej o: