Banksy rozdał 1000 swoich kontrowersyjnych plakatów za darmo. Też możecie go mieć

Banksy rozdał na londyńskich targach turystycznych 1000 swoich plakatów "Wolna Palestyna". Co więcej, sami możecie pobrać taką pracę bezpośrednio z oficjalnej strony artysty.

Banksy w tym roku nie odpoczywa. Na początku października przeprowadził głośny performance, w trakcie którego jego zlicytowany za ponad milion funtów obraz automatycznie się pociął za sprawą niszczarki schowanej w ramie. Kilka dni temu postanowił rozdać za darmo kopie innego swojego dzieła, plakat "Wolna Palestyna", przez który znana kolekcjonerka sztuki Batia Ofer nazwała go antysemitą.

Banksy rozdał swoje plakaty za darmo

Obrazy i grafiki Banksy'ego potrafią na rynku sztuki osiągnąć zawrotne sumy - tak było w przypadku pociętej "Dziewczynki z balonikiem". Nim obraz przeszedł przez niszczarkę na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Sothesby's, sprzedano go za ponad milion funtów. Sam artysta niewiele sobie z tego robi, co udowodnił po raz kolejny, rozdając swoje plakaty za darmo w trakcie popularnych targów turystycznych.

W dniach 6 i 7 listopada w Londynie odbyły się targi London World Trade Fair, na które Banksy się zarejestrował, po czym ogłosił na swoich profilach w mediach społecznościowych, że w trakcie tego wydarzenia będzie rozdawał kopie swojej grafiki "Wolna Palestyna" za darmo. Przygotował ich 1000.

Na plakacie widnieje znaczący napis:

Odwiedź historyczną Palestynę. Izraelskiej armii spodobało się tam tak bardzo, że nigdy nie wyjechali!
 

Banksy udostępnił także powyższy plakat do pobrania na swojej stronie.

Ważne też jest, w jakich okolicznościach Banksy rozdawał darmowe kopie swojej pracy. Wybrał do tego stoisko Palestyny na rzeczonych targach turystycznych. Nie bez powodu, chciał przypomnieć o tym, że konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną trwa.

Przesłanie plakatu nie spodobało się Bati Ofer, filantropce i kolekcjonerce sztuki z Izraela. Co ciekawe, zasiada ona w międzynarodowym zarządzie Sotheby's, gdzie Banksy nie tak dawno temu pociął własny obraz.

Ofer napisała we własnym poście na Instagramie, że poprzez tworzenie takich prac Banksy szerzy antysemityzm:

Możecie krytykować Izrael za obecną sytuację - jestem w pełni za rozwiązaniem, które usatysfakcjonuje obie strony i będzie tak samo sprawiedliwe. ALE insynuowanie, że nie ma prawa istnieć... jest haniebne.
W dodatku - służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa. Więc twój plakat uderza we wszystkich Izraelczyków! Twoje plakaty przypominają nazistowską propagandę z lat 30. i szerzą antysemityzm.

Ofer przy tej okazji udostępniła plakat z pewnymi modyfikacjami. Podpisała go następująco:

Odwiedź Historyczny Izrael! Wszyscy są mile widziani w jedynym demokratycznym kraju na Bliskim Wschodzie.
 

Dodatkowo dzieci na karuzeli zostały podpisane słowami "LGBTQ, Izraelczycy, Muzułmanie, Druzowie, Palestyńczycy, Chrześcijanie". W następnym poście zamieściła historyczne mapy Izraela i Palestyny.

 

Napisała:

Do  każdego, kto potrzebuje doprecyzowania tego, co Banksy określa mianem "HISTORYCZNEJ Palestyny". Oto, co się pokazuje, kiedy wpiszecie w google "historyczna Palestyna".
Gdyby izraelska armia "nigdy nie wyjechała" z miejsca uznawanego za suwerenne terytorium Izraela, oczywistym jest wniosek, że Izrael nie ma prawa istnieć i nie powinno być żydowskiej ojczyzny. To skrajnie antysemicka propaganda.

Banksy w swojej twórczości często odwołuje się do bieżącej sytuacji politycznej, niemniej jasnym jest, że przekaz jego prac jest najczęściej antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny.