Banksy rozdał 1000 swoich kontrowersyjnych plakatów za darmo. Też możecie go mieć

Banksy rozdał na londyńskich targach turystycznych 1000 swoich plakatów "Wolna Palestyna". Co więcej, sami możecie pobrać taką pracę bezpośrednio z oficjalnej strony artysty.

Banksy w tym roku nie odpoczywa. Na początku października przeprowadził głośny performance, w trakcie którego jego zlicytowany za ponad milion funtów obraz automatycznie się pociął za sprawą niszczarki schowanej w ramie. Kilka dni temu postanowił rozdać za darmo kopie innego swojego dzieła, plakat "Wolna Palestyna", przez który znana kolekcjonerka sztuki Batia Ofer nazwała go antysemitą.

Banksy rozdał swoje plakaty za darmo

Obrazy i grafiki Banksy'ego potrafią na rynku sztuki osiągnąć zawrotne sumy - tak było w przypadku pociętej "Dziewczynki z balonikiem". Nim obraz przeszedł przez niszczarkę na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Sothesby's, sprzedano go za ponad milion funtów. Sam artysta niewiele sobie z tego robi, co udowodnił po raz kolejny, rozdając swoje plakaty za darmo w trakcie popularnych targów turystycznych.

W dniach 6 i 7 listopada w Londynie odbyły się targi London World Trade Fair, na które Banksy się zarejestrował, po czym ogłosił na swoich profilach w mediach społecznościowych, że w trakcie tego wydarzenia będzie rozdawał kopie swojej grafiki "Wolna Palestyna" za darmo. Przygotował ich 1000.

Na plakacie widnieje znaczący napis:

Odwiedź historyczną Palestynę. Izraelskiej armii spodobało się tam tak bardzo, że nigdy nie wyjechali!
 

Banksy udostępnił także powyższy plakat do pobrania na swojej stronie.

Ważne też jest, w jakich okolicznościach Banksy rozdawał darmowe kopie swojej pracy. Wybrał do tego stoisko Palestyny na rzeczonych targach turystycznych. Nie bez powodu, chciał przypomnieć o tym, że konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną trwa.

Przesłanie plakatu nie spodobało się Bati Ofer, filantropce i kolekcjonerce sztuki z Izraela. Co ciekawe, zasiada ona w międzynarodowym zarządzie Sotheby's, gdzie Banksy nie tak dawno temu pociął własny obraz.

Ofer napisała we własnym poście na Instagramie, że poprzez tworzenie takich prac Banksy szerzy antysemityzm:

Możecie krytykować Izrael za obecną sytuację - jestem w pełni za rozwiązaniem, które usatysfakcjonuje obie strony i będzie tak samo sprawiedliwe. ALE insynuowanie, że nie ma prawa istnieć... jest haniebne.
W dodatku - służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa. Więc twój plakat uderza we wszystkich Izraelczyków! Twoje plakaty przypominają nazistowską propagandę z lat 30. i szerzą antysemityzm.

Ofer przy tej okazji udostępniła plakat z pewnymi modyfikacjami. Podpisała go następująco:

Odwiedź Historyczny Izrael! Wszyscy są mile widziani w jedynym demokratycznym kraju na Bliskim Wschodzie.
 

Dodatkowo dzieci na karuzeli zostały podpisane słowami "LGBTQ, Izraelczycy, Muzułmanie, Druzowie, Palestyńczycy, Chrześcijanie". W następnym poście zamieściła historyczne mapy Izraela i Palestyny.

 

Napisała:

Do  każdego, kto potrzebuje doprecyzowania tego, co Banksy określa mianem "HISTORYCZNEJ Palestyny". Oto, co się pokazuje, kiedy wpiszecie w google "historyczna Palestyna".
Gdyby izraelska armia "nigdy nie wyjechała" z miejsca uznawanego za suwerenne terytorium Izraela, oczywistym jest wniosek, że Izrael nie ma prawa istnieć i nie powinno być żydowskiej ojczyzny. To skrajnie antysemicka propaganda.

Banksy w swojej twórczości często odwołuje się do bieżącej sytuacji politycznej, niemniej jasnym jest, że przekaz jego prac jest najczęściej antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny.

Więcej o:
Komentarze (19)
Banksy rozdał 1000 swoich kontrowersyjnych plakatów za darmo
Zaloguj się
 • gangrena1

  Oceniono 41 razy 37

  nie jestem antysemitka. zydzi, to tez polacy. ale izraelczycy upodabniaja sie do swoich oprawcow. i tak wymachuja holokaustem jak orezem. a ten artysta, to prawdziwy artysta

 • batnadziadow

  Oceniono 27 razy 25

  Banksy ma jaja. Jestem pod wrażeniem.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 24 razy 20

  Przeróbka pani Ofer jest po prostu kłamstwem. Izraelczycy są już tak urobieni własną propagandą, że pod tym względem przypominają Szwabów urobionych przez Goebbelsa.

 • zegrz

  Oceniono 22 razy 18

  kretynka

 • praskiso

  Oceniono 5 razy 5

  Czy ta pani nie rozumie, że Palestyna jest okupowana przez Izrael ?

 • Andrzej Buda

  Oceniono 5 razy 5

  Najsmieszniejsze, ze starozytni zydzi etnicznie juz nie istnieja, a zamiast nich mamy przebierancow.

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 4

  Antysemita ? Jakim cudem , pani zapomina że Palestyńczycy to też semici Jedno z Żydami mamy wspólne zafiksowanie sie na historii ( a trudno budować na mitach ) i wiara w to że jesteśmy najważniejsi

 • achaszwerosz

  Oceniono 5 razy 1

  Oba są na terenie historycznego Imperium Romanum, Ave Cezar!

 • olywerus

  Oceniono 2 razy 0

  kolejny antysemicki tekst

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX