TVP nie przedłużyło licencji teatrowi Krystyny Jandy. Spektakl "Danuta W." grany jest z czarnymi planszami

Monodram "Danuta W." Teatru Polonia od 2012 roku był ilustrowany archiwalnymi nagraniami z Gdańska z lat 70. i 80. W trakcie ostatniego przedstawienia widzowie zamiast filmów zobaczyli czarne plansze. TVP nie przedłużyło teatrowi na nie licencji.
Zobacz wideo

"Danuta W." to monodram z Krystyną Jandą w roli głównej napisany na podstawie książki Danuty Wałęsy. Jego premiera odbyła się w 2012 roku i od tego czasu prezentowany był widzom w niezmienionej formie. Jednak z nieokreślonych przez TVP przyczyn, Teatr Polonia nie dostał zgody na wykorzystanie archiwalnych filmów, które do tej pory przedstawienie uzupełniały wizualnie.

"Danuta W." bez licencji TVP

Licencja na wykorzystanie archiwalnych nagrań TVP Gdańsk wygasła 31 stycznia 2019 roku. Jak wynika z oświadczenia Teatru Polonia, dyrekcja podjęła starania o jej przedłużenie już w grudniu ubiegłego roku, jednak spotkała się z nieuzasadnioną odmową:

W grudniu 2018 roku rozpoczęliśmy starania o przedłużenie licencji. 10 stycznia 2019 roku otrzymaliśmy mailowo pierwszą odmowę – bez podania konkretnej przyczyny.

16 stycznia, po wcześniejszym odwołaniu się od decyzji, przyszło pismo podpisane przez dyrektora Oddziału TVP S.A. w Gdańsku, Joannę Strzemieczną-Rozen. Jego treść była równie enigmatyczna, co wcześniejszy brak uzasadnienia:

W związku z tym, że aktualnie TVP S.A. udziela licencji jedynie na trzy lata, nie możemy przedłużyć przedmiotowej Umowy z Teatrem.

Dyrekcja zdecydowała, że w takim razie spektakl 1 lutego odbędzie się w zmienionej formie. Zamiast nagrań pojawiła się czarna plansza z napisem:

W tym miejscu brak ujęć z archiwaliów Oddziału Gdańskiego TVP. TVP S.A. odmówiła przedłużenia licencji.

W spektaklu używano fragmentów filmów "Gdańsk z lotu ptaka", "Ulica w Gdańsku lata 70." czy "Dziennikarze na Zaspie". Ilustrowały one wypowiedzi głównej bohaterki, która opowiadała m.in. o sierpniowych strajkach, wizycie przedstawicieli Solidarności u papieża Jana Pawła II czy o zimie stulecia.

Jak informuje Teatr Polonia, pierwsza umowa licencyjna z TVP została podpisana 3 października 2012 roku i obowiązywała do 31 grudnia 2015 roku. Kolejna została podpisana 1 lutego 2016 roku i była ważna do 31 stycznia 2019 roku. Na podpisanie trzeciej TVP nie wyraziło zgody.

Następne przedstawienie zaplanowane jest na 9 marca. W tym roku wstępnie zapowiedziano jeszcze osiem spektakli.

Poprosiliśmy Gdański Oddział TVP o komentarz w tej sprawie, czekamy na odpowiedź.

Więcej o: