Jakie błędy językowe w 2018 roku najczęściej popełniali Polacy w Sieci? "Napewno" wygrywa

Średnio 11 tysięcy błędów językowych dziennie robili w ubiegłym roku Polacy piszący w Internecie - wynika z raportu "100 najczęstszych błędów w Internecie w 2018 r." opublikowanego przez Nadwyraz.com, markę promującą poprawną polszczyznę. Najbardziej kłopotliwe okazały się wyrażenia takie jak "napewno" czy "na prawdę", zaś najczęściej błędy te robimy na Facebooku.
Zobacz wideo

Na podstawie danych zebranych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku przeanalizowano 4 481 361 błędów, które w 2018 roku zrobili użytkownicy piszący w Sieci w języku polskim m.in. na Facebooku, na internetowych forach, mikroblogach czy w komentarzach na serwisie youtube.com. Dzięki temu powstała lista 100 najczęściej popełnianych w ubiegłym roku błędów językowych.

15 najczęściej popełnianych w internecie błędów

Autorzy publikacji "100 najczęstszych błędów w Internecie w 2018 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie" ostrzegają, że w ubiegłym roku co 8 sekund ktoś publikował w Sieci jakieś słowo z błędem, co oznacza, że dziennie pojawiało się ich ponad 11 tysięcy. Z czym mamy największe kłopoty?

Okazuje się, że najtrudniejszym do poprawnego zapisania po polsku wyrażeniem jest "na pewno" - najczęściej pojawia się w błędnej wersji "napewno" (15,03 proc.). Następne w kolejce jest błędnie zapisane "naprawdę" ("na prawdę" 9,51 proc.) - kwestia rozłącznej i łącznej pisowni jest wybitnie kłopotliwym zagadnieniem. Trzecie miejsce na podium zajmuje pleonazm "dzień dzisiejszy", który popełniono w skali 8,65 proc.

Nieco rzadziej użytkownicy Sieci piszą "wogule" lub "wogóle" zamiast "w ogóle" (8,45 proc.), ale także "narazie" sprawia im dużo trudności (8,34 proc). Nie mniej problematyczna jest poprawna forma "poza tym", które mylnie zapisuje się albo "po za tym" albo "pozatym" - tutaj częstotliwość popełniania błędu wyniosła 4,44 proc. Jeszcze mniej kłopotów sprawia "na co dzień", które również ma aż dwa błędne warianty: "na codzień" oraz "nacodzień" (3,76 proc.).

Kolejnym z najczęściej popełnianych błędów jest też zwrot "nie wiem" zapisywany łącznie ("niewiem" - 2,79 proc.), a także słówko "mój", które często zapisywane jest z błędem ortograficznym jako "muj" (2,53 proc.).

Co jeszcze nam sprawia kłopoty? "Wziąć" zapisywane jako "wsiąść" (1,98 proc.), "a propos", które przybiera formy "apropo" oraz "a propo". Dalej mamy błędne "conajmniej", "z przed", "na przeciwko" i "jusz". 

Materiały prasowe /Materiały prasowe / nadwyraz.com

Najczęściej te błędy są popełniane na Facebooku (40,2 proc.), w komentarzach na youtubie (20.8 proc.), na forach internetowych (10,8 proc.), na Instagramie (9,8 proc.) oraz mikroblogach na Twitterze (9,8 proc.).

Pełny raport znajduje się pod tym adresem. Został przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który wypada 21 lutego, przez sklep Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu, Brand24.