Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny projektant mody miał 85 lat

Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny niemiecki projektant odszedł po kilku tygodniach poważnej choroby - miał 85 lat.

Po kilku tygodniach ciężkiej choroby w wieku 85 lat zmarł Karl Lagerfeld - słynny niemiecki kreator mody, fotograf i stylista od lat związany z domem mody Chanel.

Sygnały, że z jego zdrowiem jest krucho, pojawiły się w ubiegłym miesiącu. Projektant nie zjawił się 22 stycznia na dwóch ostatnich pokazach Chanel w Paryżu, jednak wtedy do mediów trafiła informacja, że czuł się tylko zmęczony. W oficjalnym komunikacie prasowym ogłoszono:

Pan Lagerfeld, dyrektor artystyczny Chanel, czuł się zmęczony, poprosił Virginie Viard, dyrektor studia kreatywnego, by go reprezentowała.

Wtedy też pierwszy raz od początku swojej współpracy z Chanel nie ukłonił się publiczności na zakończenie pokazu - był związany z kultowym domem mody od 1983 roku.

Karl Lagerfeld urodził się 10 września 1933 roku w Hamburgu - projektant długo odmawiał podania dokładnej daty swoich urodzin, do 2013 roku utrzymywał, że urodził się w 1938 roku. Wyprowadził się z matką z Niemiec w młodym wieku - od początku lat 50. mieszkał już w Paryżu. W 1955 roku wygrał jeden z najważniejszych paryskich konkursów mody, który zagwarantował mu posadę w domu mody Balmain.

Pracował także jako stylista dla francuskiego domu mody Jean Patou. W 1964 roku wyjechał do Włoch studiować sztukę, od 1965 roku był dyrektorem artystycznym włoskiego Fendi. W 1969 roku pracował już dla dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. 

W 1972 roku stworzył dla Chloé biało-czarną kolekcję Deco, która rozpoczęła jego międzynarodową karierę. W 1983 roku został następnie dyrektorem artystycznym Chanela odpowiedzialnym za kolekcje haute couture, prêt-à-porter i akcesoria. Rok później założył dom mody swojego imienia. Sygnował swoim nazwiskiem także linię kosmetyków dla kobiet i mężczyzn, zwłaszcza zapachów.

Lagerfeld był także uznanym fotografem. Stworzył słynną serię aktów modelek i celebrytów "Visionaire 23: The Emperor's New Clothes". W 2005 roku jego zdjęcie piosenkarki Mariah Carey widniało na okładce magazynu "V". Karl Lagerfeld współpracował także z magazynami "Harper's Bazaar", "Numéro", a także z rosyjską i niemiecką edycją "Vogue". Co więcej osobiście wykonywał fotografie do kampanii reklamowych domów mody, którymi kierował (Chanel, Fendi i Karl Lagerfeld).

W 2004 roku jako pierwszy słynny kreator mody zaprojektował kolekcję ubrań dla popularnego sklepu odzieżowego H&M. W 2014 roku uruchomił internetową wersję pisma "KARL DAILY", w której on sam i jego modele przekazywali ciekawostki z życia projektanta.

Więcej o: