Rekordowa kwota za obraz Moneta. Licytacja trwała zaledwie 8 minut

110,7 mln dolarów - za tyle sprzedany został obraz Claude'a Moneta z cyklu "Meules" ("Stogi"). I to po trwającej tylko 8 minut licytacji! Według domu aukcyjnego Sotheby's to rekord - jeszcze nigdy nikt nie zapłacił aż tyle nie tylko za obraz tego francuskiego malarza, ale w ogóle impresjonisty.

Aukcja, która odbyła się we wtorek w Nowym Jorku, zakończyła się podwojeniem ceny wywoławczej obrazu namalowanego w 1890 roku - "Meules" Moneta był wyceniony na 55 mln dolarów.

Rekordowa kwota za obraz Moneta. Licytacja trwała zaledwie 8 minut

Praca trafiła w ręce anonimowego kupca w ekspresowym tempie - w licytacji brało udział sześciu zainteresowanych. Poprzedni już właściciel, także anonimowy, zarobił na sprzedaży fortunę - sam kupił dzieło Moneta za "jedyne" 2,5 mln dolarów w 1986 roku. Sprzedający poinformował, że część pieniędzy zamierza przekazać na cele charytatywne.

Dzieło to jeden z 25 obrazów z cyklu, który powstawał w latach 1890-1891 w Giverny w Normandii. Artysta malował ten sam temat w różnych godzinach, dzięki temu pokazywał go w zmieniającym się oświetleniu. Tylko osiem dzieł cyklu jest w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów - reszta znajduje się w muzeach, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i paryskim Muzeum d’Orsay.

Sprzedane płótno Moneta, jak informuje organizator aukcji, to dziewiąty najdrożej sprzedany obraz w historii Sotheby. W tej kategorii pierwsze miejsce przypadło w udziale Leonardowi da Vinci i jego "Zbawicielowi świata", który został wylicytowany za 450 mln dolarów dwa lata temu.

Więcej o: