Ieoh Ming Pei nie żyje. Twórca piramidy w Luwrze miał 102 lata

Ieoh Ming Pei nie żyje. Amerykański architekt modernistyczny chińskiego pochodzenia, który zaprojektował m.in. piramidę na dziedzińcu Luwru w Paryżu, zmarł w czwartek w wieku 102 lat.

Informację o śmierci jednego z najbardziej znanych architektów XX wieku podał Marc Diamond, rzecznik prasowy nowojorskiej firmy architektonicznej Pei Cobb Freed & Partners. Później potwierdził ją także jeden z synów zmarłego - Li Chung Pei, także architekt. Przyznał, że jego ojciec zmarł w nocy w wieku 102 lat.

Ieoh Ming Pei nie żyje. Twórca piramidy w Luwrze miał 102 lata

Ieoh Ming Pei to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku, znany jako I.M. Pei. Był laureatem Nagrody Pritzkera, nazywanego "Noblem architektów" - najbardziej prestiżowego wyróżnienia w branży architektów.

Urodził się 26 kwietnia 1917 roku w Kantonie, do Stanów Zjednoczonych przyjechał na studia. Studiował na Massachusetts Institute of Technology, a potem na Uniwersytecie Harvarda. Od 1954 roku miał amerykańskie obywatelstwo. Rok później założył firmę I. M. Pei & Partners,

W 1983 Ieoh Ming Pei roku otrzymał zlecenie zaprojektowania wejścia do muzeum w paryskim Luwrze. Piramida, która dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych symboli Francji, wtedy wzbudziła spore kontrowersje.

Ieoh Ming Pei jest także autorem architektonicznych projektów takich jak Bank of China Tower w Hongkongu, Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland, Torre Espacio w Madrycie czy biblioteki Johna F. Kennedy'ego w Bostonie oraz 50 wież kontroli lotów na różnych lotniskach w USA.

Więcej o: