"Królik" Jeffa Koonsa z rekordem. To najdrożej wylicytowane dzieło żyjącego artysty w historii

Mierząca 104 cm rzeźba zatytułowana "Królik" amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa została sprzedana na aukcji za 91,1 mln dolarów. To nowy rekord ceny uzyskanej na aukcji za dzieło żyjącego artysty.

Jeff Koons stworzył "Królika" w 1986 roku. Rzeźba wykonana ze stali nierdzewnej to jedna z jego najbardziej znanych prac. Podczas środowej aukcji zorganizowanej w Nowym Jorku cena wywoławcza wynosiła 50 mln dolarów, a licytację wygrał Robert E. Mnuchin, marszand i ojciec obecnego sekretarza stanu USA. Jak twierdzi, zrobił to jednak w imieniu klienta, który wolał pozostać anonimowy.

"Królik" Jeffa Koonsa to najdrożej wylicytowane dzieło żyjącego artysty

Koons to amerykański artysta, który urodził się w 1955 roku. Studiował w Maryland Institute College of Art w Baltimore oraz w Art Institute of Chicago, zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Kontynuuje idee dadaizmu i pop-artu.

Już wcześniej praca Jeffa Koonsa była najdrożej sprzedanym na aukcji dziełem żyjącego artysty w historii - był to "Baloon Dog (Orange)", który wylicytowano za 58,405,000 dolarów. Jednak w listopadzie ubiegłego roku przebił go obraz "Portret artysty (Basen z dwiema figurami)" Brytyjczyka Davida Hockneya z 1972 roku, który został kupiony za 90,2 mln dolarów. Za sprawą środowej aukcji i "Królika", rekord wrócił do Koonsa.

Więcej o: