Tony Awards. Ali Stroker pierwszą aktorką na wózku, która zdobyła statuetkę. Polscy widzowie znają ją z TV

Ali Stroker triumfowała podczas gali Tony Awards - zdobywając statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w musicalu, przeszła do historii. Jest pierwszą osobą poruszającą się na wózku, która została wyróżniona tą nagrodą.

Stroker wygrała dzięki roli Ado Annie w musicalu "Oklahoma". Aktorka dostała owację na stojąco, a dziękując za nagrodę, powiedziała:

To nagroda dla każdego dziecka, które dzisiaj ogląda galę i jest niepełnosprawne, ma jakieś ograniczenia lub zmaga się z wyzwaniami i czekało na to, żeby na tej scenie znalazł się ktoś, kto go reprezentuje. Macie swojego reprezentanta. 
 

Tony Awards. Ali Stroker zaczynała dzięki "Glee"

To była pierwsza nominacja do Tony Awards w karierze Ali Stroker, która w wieku dwóch lat została sparaliżowana w wyniku wypadku samochodowego. Aktorka wcześniej występowała w "Spring Awakening", tym samym w 2015 roku stając się pierwszą aktorką poruszającą się na wózku, która zagrała na Broadwayu.

Swoją przygodę zaczynała od reality show "The Glee Project". Był to program, w którym młodzi ludzie doskonalili swoje umiejętności pod okiem fachowców związanych z serialem "Glee", jednocześnie walcząc o główną nagrodę w konkursie - rolę w "Glee". Stroker co prawda nie zwyciężyła, ale dotarła do finału i potem pojawiła się gościnnie w produkcji Fox. Zwycięzcą został natomiast Blake Jenner, któremu udało się nie tylko zagrać w "Glee", ale potem także m.in. w "Supergirl", a ostatnio w "What/If".

Tony Awards - zwycięzcy

Podczas 73. gali wręczenia nagród Tony za najlepszy musical uznano "Hadestown", który wygrał także w siedmiu innych kategoriach. Nagrodę za najlepszą sztukę odebrali twórcy thrillera "The Ferryman".

Aktorka Elaine May została nagrodzona za "The Waverly Gallery", a znany z "Breaking Bad" Bryan Cranston - za rolę w sztuce "Sieć". "Teatralnymi Oscarami" wyróżniono również m.in. Santino Fontanę za rolę w "Tootsie" i Stephanie J. Block za "The Cher Show". Cała lista nagrodzonych znajduje się m.in. tutaj.

Więcej o: