Gdzie jest najdroższy obraz świata? Pojawił się trop w sprawie "Zbawiciela świata"

Półtora roku temu "Zbawiciel świata" został kupiony na aukcji za 450 mln dolarów i zniknął. Specjaliści obawiali się nawet, że mógł zostać uszkodzony, ale teraz Kenny Schachter z artnet.com twierdzi, że arcydzieło znajduje się na jachcie saudyjskiego księcia.

Arcydzieło miało zostać pokazane w Abu-Zabi we wrześniu zeszłego roku, ale tamtejszy Departament Kultury i Turystyki zaskoczył w ostatniej chwili wiadomością, że wystawienie obrazu na widok publiczny zostanie przełożone. Nigdy nie poznaliśmy uzasadnienia tej decyzji. Od tamtej pory praca Leonarda da Vinci nie była częścią żadnej wystawy, ślad po niej zaginął.

Gdzie jest najdroższy obraz świata? Pojawił się trop w sprawie "Zbawiciela świata"

Dziennikarz branżowego serwisu pisze, że najdroższy wylicytowany obraz wszech czasów jest przechowywany na jachcie "Serene", który należy do saudyjskiego księcia Mohammeda Bin Salmana. Nie chce ujawnić nazwisk swoich informatorów, ale mają być wśród nich dwie osoby zaangażowane w kupno "Zbawiciela świata" w 2017 roku podczas licytacji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie's.

Obraz ma pozostać na jachcie, dopóki Arabia Saudyjska nie powoła instytucji kulturalnej w regionie Al-Ula, która ma być niczym "artystyczny Disneyland" - czytamy na Artnet.

"Królik" Jeffa Koonsa z rekordem. To najdrożej wylicytowane dzieło żyjącego artysty w historii >>

"Zbawiciel świata" (łac. "Salvator Mundi"), którego autorstwo przypisuje się Leonardowi da Vinci (choć przez lata były co do tego wątpliwości), to najdroższy obraz w historii. 17 listopada 2017 roku został kupiony za rekordową kwotę 450 milionów dolarów przez saudyjskiego księcia Badera bin Abdullaha bin Mohammeda bin Farhana al-Sauda, przyjaciela następcy tronu Arabii Saudyjskiej, Muhammada ibn Salmana. Od momentu licytacji, "Zbawiciel świata" nie był widziany publicznie. Historycy sztuki sugerowali nawet, że obraz mógł ulec uszkodzeniu.

134-metrowa jednostka, na której teraz znajduje się prawdopodobnie obraz, w 2011 roku, gdy trafiła do pierwszego właściciela, była w dziesiątce największych jachtów świata. Szejk odkupił "Serene" w 2015 roku za ponad pół miliarda dolarów.

Więcej o:
Komentarze (35)
Gdzie jest najdroższy obraz świata? Pojawił się trop w sprawie "Zbawiciela świata"
Zaloguj się
 • monikaaleksandra

  Oceniono 20 razy 10

  To dzieło sztuki nigdy nie powinno zostać sprzedane i stać się własnością narodowa Włoch. Jest zbyt cenne. Książę mógł sobie kupić impresjonistyczna tancerkę i powiesić sobie w kajucie.

 • mazen17

  Oceniono 12 razy 6

  Nie lubie specjalnie sztuki, a jeszcze bardziej religii, ale musze obiektywnie przyznac ze ten obraz jest piekny, czy go namalowal DaVinci czy nie.

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 5

  Super, to co uwazamy w Europie za bezcenne, arab powiesi sobie na lajbie i wyplynie nia na ocean.

 • omniscio

  Oceniono 7 razy 5

  przeciez podobizny religijne sa zakazane w religii, do ktorej zapewne nalezy saudyjski "ksiaze".

 • sztucznypolak

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli jacht i obraz to 1 miliard dolarow.

 • agnrodis

  Oceniono 13 razy 3

  Arab nigdy nie bedzie respektowal Europejskiego prawa, czy zwyczajow. Arab zrobi to co chce, i co mu zrobicie?
  Jak w Londynie pozwolono szejkom na powieszenie arabskich nazw ulic, gdzie wiekszosc domow do nich nalezala, to po pewnym czasie, Araby zdjely angielskie nazwy. Tego bylo juz za duzo nawet dla Angoli i zmusili szejkow do powieszenia z powrotem nazw angielskich. Araby to dzicz i chamstwo polaczone z arogancja.

 • stulpysk

  Oceniono 15 razy 3

  A ja myslałem że najdroższy obraz świata przedstawia Jarka z pieskami na wakacjach w ortalionie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX